Gume

Na mojoj dubravi vec cetvrta godina kako su 225/65r16cc, ja prezadovoljan sa njima tovarim preko 4 pa do 5 tona tereta na nju i ide bez problema. Jedino mozda ima neki uticaj sto sam unutrašnje gume kupio na vojnom otpadu avionske.

Послато са SM-J320FN уз помоћ Тапатока
 
E pa ja te gume teram bez unutrasnje, tubeles. Tovarim vala do 3,5 t na jednoosovinku sa tim gumama. Mozda je i to razlog sto se raspljeskaju i ljuljaju tovar.
 
Ok Philby mozes se izrugivati sa tim ali sam napomenuo da su avionske jer sam tamo slucajno naleteo na jednu rasecenu i video sam da je debela odokativno 7-8 mm a to igra veliku ulogu u čvrstoci gume.

Послато са SM-J320FN уз помоћ Тапатока
 
Ja sam vukao drugarevu prikolicu sa tim gumama, malko ljulja ali isto sam primetio da se ne greje uopste. 5500kg je bilo kukuruza i oko 1200kg je sama prikolica. Po indeksu nosivosti ima oko 1400kg/gumi dozovljeno opterecenje pri 140km/h brzine. Kako traktor ide u mom slucaju do 25km/h verujem da moze barem 2t po tocku.
 
Kod mene na gumi piše max 575kPa ili 83psi a ja duvam na 4.5 bari i to mu je sasvim dovoljno da neidem na maksimalni pritisak a dobro nosi teret sa toliko.

Послато са SM-J320FN уз помоћ Тапатока
 
gume_rus.jpg
[/URL][/IMG]
gume_rus.jpg
Za ove gume sam pitao neko od kolega je stavljao na rusa gde mogu da se kupe ovakve gume?Jer ovo su 11.2.20...
 
3-3.5 t po osovini je maksimum za polu teretne gume,moze ona i vise da ponese ali to je vec rizik.U dvostrukoj montazi nose i po 6t.
 
Bas mi cudno jer i ja ih pumpam na 4,5 bari i raspljeskaju se. Tri razlicite prikolice sam vuko sa takvim gumama i sve se isto ponasaju.
Inace imam jednu 8.5 R 17.5 solidnu i jeftinu, a dobra je za prikolicu ako nekom treba.
 
Pretovar,za jednu osovinu 3,5 t je mnogo.Koliko me secanje sluzi karkasa je kod tih polu teretnih guma od viskoznih ili poliamidna. Prava teretna guma ima karkasu od celicnih vlakana tu "zvakanja" nema ni kod ozbiljnih pretovara.
 
Ne dobijas nista sa unutrasnjom,tu bi jedino pomogao sto nizi profil.Ali onda se javlja drugi problem,a to je stabilnost,a i slab je izbor profila kod tih polu teretnih.

17.5 je najbolje resenje,jeste skuplje u startu zbog nabavke felne ali to su vec prave teretne gume i karkasa jeod celicnih vlakana.

Ulaganje je tipa nekih ~25 000 hiljada za dve gume+ felnendakle bez 50-ak hiljada nece moci.Mada trenutno su KAMA gume skoro kod svih na akciji jer je nov dobavljac preuzeo pa dok se oformi trziste tako da moze u buducnosti samo skuplje da bude.
 
Ne moraju bas nove gume te 17,5 da se kupe. One koje su skinute sa kamiona(znači polovne) zbog nedovoljne dubine šare, su odlično i dugotrajno rešenje za prikolice.
 
t110

Koliko je maksimalna nosivost z redovne 22.5 gume na slepe sto se stavljaju? Ja recimo nisam video krivu nijednu osovinu na slepama a slepe uvijene kao kifla samo tako. Imam osecaj da je tu gumu/felnu/osovinu nemoguce pretovariti.
 
Namenske za prikolice nose i po 4.5t po gumi, malo je siri pojma 22.5 ima raznih profila, ali svaka nosi preko 3t.

Za velike tezine dvostruka montaza je najbolja opcija da bi dobio razlaganje sile, a i zbog stabilnosti. Za jednosovinke je u jednostrukoj montazi 3t maksimum, moze i vise ali to je vec rizik. Mozda da se poigra sa pritiskom, sto je u praksi gubljenje vremena, a i lako se pretera pa bude i opasno.

Tubeles je mnogo olaksao, pre dok su bili pojasevi i unutrasnje svaki pretovar te salje kod vulkanizera, tu je najveci problem ako bok uhvati podlogu u 90% slucaja dolazi do defekta, a neretko i prevrtanja.A tek koliko se in tube vise greje od tubelesa, ko je vozio in tube u pretovaru zna da je jedna ruka na volanu druga na PP aparatu :osmeh:

Svaki pretovar je rizik, a rizikujes dok te ne osine. Meni je na Euro Cargu eksplodirala guma na auto putu u Madjarskoj, a bio je u postenom pretovaru. To je bila eksplozija bukvalno sreca pa je dvostruka montaza pa smo uspeli da stanemo, a 3 pp aparta nista nisu mogla da urade :haha: a dok stigli vatrogasci.

Kod poljo masina nema tog rizika zbog brzine, ali moze da dodje do mehanickog defekta, ali u 90% slucajeva dolazi do ostecenja zida, a ako tebas boli uvo pa tovaris ko blesav obrijes gumu do karkase pa dodjes da je reklamiras.

Moje iskustvo je da se veliki broj tih poluteretnih guma na prikolicana plasticno deformise (iskrivi se) osteti se gazeci sloj jer pretovar deformise gumu pa se javljaju veliki otpori kotrljanja jer je naleganje gume naruseno, pa se bukvalno vuce po podlozi, jer se javlja sila smicanja usled trenja i za 100km se nova guma obrije do vlakana. Bivalo je i slucajeva da zbog viskogog profila i visokog tereta na losem terenu popusti obruc pa guma sleti sa felne, desa a se uglavnom po sumama ili kad se tovari zrnasta roba sa velikim hektolitrom, pa dodje do pomeranja tereta pa na par trenutaka jedna guma dobije i 3x vece opterecenje od deklarisano, onda ili prevrtanje ili popustaobruc pa guma sleti sa felne.
 
Ne dobijas nista sa unutrasnjom,tu bi jedino pomogao sto nizi profil.Ali onda se javlja drugi problem,a to je stabilnost,a i slab je izbor profila kod tih polu teretnih.

17.5 je najbolje resenje,jeste skuplje u startu zbog nabavke felne ali to su vec prave teretne gume i karkasa jeod celicnih vlakana.

Ulaganje je tipa nekih ~25 000 hiljada za dve gume+ felnendakle bez 50-ak hiljada nece moci.Mada trenutno su KAMA gume skoro kod svih na akciji jer je nov dobavljac preuzeo pa dok se oformi trziste tako da moze u buducnosti samo skuplje da bude.
Zna li se do kad ce Kama biti na akciji? Trebace mi 2 upravljacke 295/80 R22.5 u narednih mesec dana.
Bojceticu, 315/ 70 i 80 nose od 3275 (duple) do 4000kg (same). Imaju i nekeizmedju ali se tano ne secam. Slepe nose 385 gume koje nose po 4500-5000kg. Nisam siguran, uglavnom kazu tovaris koliko hoces i ako je dobra guma nemas problema ni sa 45t repe
 
Nazad
Vrh