Gume

To su mere u incima...Sirina 14.9=378mm,onda je 13 visina gume do gazeceg sloja sto mu dodje 13x25.4=330mm i na kraju 24 je obim felne i to nema veze sa sirinom i visinom gume,to bi teoretski tako trebalo biti a u praksi nikada nisam proveravao da li se slaze.

NE NE NE NE i NE...

Vec je o ovome pisano ali se ne cita...

13 je stara oznaka koja je oznacavala sirinu felge gdje guma na nju nasjeda. Tako su se prije oznacavale gume 13-28, 14-28 itd... Ovo sto je covjek ugravirao je medjuoznaka da se zna po novom i po starom koja je to guma.

Tako je:
stara oznaka 10, nova oznaka 11.2
stara oznaka 11, nova oznaka 12.4
stara oznaka 12, nova oznaka 13.6
stara oznaka 13, nova oznaka 14.9
stara oznaka 14, nova oznaka 15.5
stara oznaka 15, nova oznaka 16.9
 
Imas google pa trazi... Ja ne pronalazim takvu oznaku nigdje. Obicno je R1,R2,R3,R4 sto oznacava namjenu gume, tj njezinu saru (poljoprivredna, gradjevinska, za travnate terene...)
 
Ali nesto mora da oznacava i visinu gume pa zato polemisete unazad par stranica kako su nove uze od starijih,ne mogu biti uze neki standard mora da postoji i kod poljoprivrednih guma a sad koji je ne ulazim u to jer me nikad nije ni interesovalo,kako npr kod putnickih uvek stoji visina 65-70.i.t.d.odnosno visoki ili niski profil.Guma ima sa svakojakim oznakama,ja sam nedavno kupovao 18.4-26 i covek imao dve ja kad odem jedna sa 6 platana druga 12,a dotle nisam ni znao da su se one proizvodile ispod 8 platana.
 
Ne mora. Stare gume ili gume na kojima ne pise su visine 80% (ako se dobro sjecam) sirine gaznog sloja. Dakle traktorska guma bi trebala biti 14.9/80-28 ali se tih 80 ne pise.
 
Pa da onda se to 80 odnosilo na visinu,meni na tu 18.4-26 jos u produzetku pise T90 ili tako nekako da ne izlazim sad po kisi i citam,a na kombajnu mi isto to 90 pise i na Rekordovoj i na barumovoj i na oko su sve tri iste velicine tj sirine i visine,ali verujem da je tu zasluga samo ta famozna brojka 90,iako je rekordova sigurno stara preko 25.god.ova barum bar 15 a ova tek kupljena Goodyear iz 2006 i eto starost a ni marka nije kod nijedne izmenjala dimenzije.
 
Dobro ali ako pise na gumi ovako 13.6-28 R15 sta ovde oznacava broj 15?

Ne verujem da tako nesto moze pisati na gumi. Ako stoji R pa posle njega neki broj onda pre toga obicno ide sirina/visina izrazena u procentima od sirine.
Primer na mojim stoji 710/70 R38, a to u prevodu znaci da je guma sirine 710 mm, a visine(debljine) od ruba felne 70% od 710 mm, dok je felna 38 inca, cola.
 
Mozda je rec o vrsti dezena oznacenog sa brojem 15 ili nesto slicno, dimenzije radijalnih guma se izrazavaju u milimetrima.
 
Na nekim gumama piše broj krampona nakon oznake dimenzije
npr. na Barum gumama 14.9-28 TZ 19
14808791_603795129822495_1552089827_o.jpg
 
Oznake dezena su R1 R2 R3 R4... R15 nema, kolega se nesto zabunuo... Ovo sto paorpaor pise je ispravna oznaka i ispravno tumacenje iste.

Ovo za barumku je "urbana legenda". Oznaka nema veze s brojem krampona. Postoji TZ19 s 20 krampona, kao i tz17 s 20 krampona... Jos su pricali kod nas da TZ znaci "Traktorska Zadnja"...
 
Ja se ispricavam. Ja znam samo za oznake dezena koje sam nabrojao a ovaj R15 je neka "rekord" oznaka tipa gume, kalupa il vec stogod, kao na barumu TZ19...


Jos jednom, moje isprike...
 
Rekord broj.1 Jugoslavije i ti nisi video R15.

Steta kakav je to gigant bio,nestao u akciji......privatizacija je cudo....
 
Мени је пре пар дана у њиви пукла гума на комбајну. Вулканизер стави бајлак на спољну гуму, а унутрашњу нову. Сутрадан, у транспорту у пуној брзини пукне иста та гума. Занело је комбајн у страну, срећом на супротну од прилично дубоког канала. Фелна изгледа овако

Позајмио сам точак да стигнем до куће. Сутрадан видим да је бајлак преживео тортуру (вулканизер је добро залепио), само је унутрашња гума (нова) пукла. На гуми пише КАБАТ 16,9/18,4-26 и наводно одговара и за гуму 16,9 и 18,4, а "луфта" између фелне за више од шаке. Набавим ја КАБАТ 18,4-26 (без 16,9), и гле чуда, потпуно је идентична са претходном и са димензијама и са "луфтом" до фелне. Стара гума потпуно належе на фелну (затегнута) и за 11 цм је шира од КАБАТ-а

Моје мишљење је да је тај КАБАТ сувише узак и да је зато гума пукла. Још да питам где пронаћи одговарајућу унутрашњу гуму за комбајн 18,4-26 и по ознакама и по димензији?
 
@Lacin
To na Rekord gumi sto stoji R15 nema veze sa dimenzijom vec sa nekom oznakom unutarkompanijskoj za neku oznaku tipa gume. Ovde je jasno da se radi o gumi dijagonalne konstrukcije 12,4 inca sirine koja ide na felnu od 28 inca. To su stare oznake dimenzija i one se sad jako retko upotrebljavaju.
 
Koja je cijena 20.8R38 gume kod vas u Srbiji? Danas sam kupovao gume za auto i prodavac mi nudio traktorske gume jer sam tu već uzimao gume, kaže neki popust ovo-ono. Zapamtio sam cijenu za 20.9R38 jer su baš ogromne (mislim da je blizu 2m visoka), košta 702EUR sa PDV-om. Meni ne trebaju već me čisto iz radoznalosti zanima.
 
1000 eura je Cultor radijalna guma.
Зоране kupi komplet točkove od velikih Zmajeva ili Đ.Đakovića 23.1-26 i rešio si se problema sa gumama jer su trenutne slabe za taj kombajn pošto je teži od 142-ke.
 
Nazad
Vrh