Gume

Ovaj prvi 549 bas ima masivne prednje felne.

Lacin mozda nisam bio potpuno jasan, da to kazem ovako - brzine moraju biti uskladjene sa precnikom tocka. Problem sa tim zetorom je verovatno bio to sto je sa 11.2 gumama bio prespor, a brzina vise mu je bila previse. I 14.9 gume verovatno mnogo bolje idu uz tezak i jak traktor kao sto je taj zetor. Dakle najbolje je ici na fabricku dimenziju guma. mozda +-1 broj.
 
Taj traktor puno ljepse izgleda sa tim gumama o tome nema razgovora ali ja se drzim toga da je to pre velika i široka guma za njega potrošnja mu je sigurno veca sa tim gumama a i nema snage koliko ima sa 12.4
 
Dam se kladiti da ti izvozni 549 nemaju isti mjenjac ili KT par kao ovi "za nas obicne smrtnike". Becarinin 549 ne ide nista brze od mojeg 549 (bar po onome sto smo pricali). Bilo bi jos najlakse da on na brzinu prebaci sa starog 549 12.4 gume na ovaj izvozni pa cemo vidjeti sta se i kako ponasa.

Ovo sto Petar pise mozda tako radi na papiru ali evo jedan naj obicniji primjer iz prakse da je traktoru puno lakse s vecim gumama i "brzinom manje" nego s manjim gumama i "brzinom vise".

Oranje uz brdo s mojim 549. Prva direktna ide na gasu koji mu das u podnozju brda i drzi jedva zadanu turazu i polako usporava. 5. spora koja je mozda 3% sporija od 1. direktne traktor uz brdo ide kao munja, prima gas kao lud, ako treba na pola brda stati i krenuti pod plugom ne treba nikakav zalet niti ista, jednostavno je motoru puno lakse "uhvatiti" zalet kad je i reduktor u igri transmisije snage na tockove nego da ide direkt s mjenjaca.

Recimo da je Mirko prije radio neku operaciju (npr drljanje) u 2. direktnoj brzini s 12.4 gumama. Samo u svrhu rasprave zamislite da ce taj isti traktor s istim prikljuckom moci s vecim gumama raditi u 1. direktnoj brzini ILI s manjim gumama u 3. direktnoj. Znam da je nemoguce ali opet kazem ZAMISLITEda je tako i da ce u svim navedenim stupnjevima prijenosa traktor imati jednaku putnu brzinu pod uvjetom da nema proklizavanja. Petar tvrdi da ce motoru biti jednako tesko u sva tri slucaja sto je nemoguce.

Nikako nije isto kad u 1. brzini manji zupcanik pokrece veci, kad u 2. brzini jedan zupcanik pokrece drugi jednake velicine ili kad u 3. brzini veci zupcanik pokrece manjeg od sebe. Drugacije su sile u igri.

Ziva je istina da ce Mirkov traktor s 14.9 gumama i "brzinom manje" biti sposobniji nego do sada samo je stos sto je svaki traktor 54x serije bolestan na konusno tanjurasti par jer nemaju bocne reduktore i prevelika sila ide preko tih zupcanika, pogotovo sad kad ce proklizavanje biti gotovo nemoguce s tim velikim gumama. Samo ce vrijeme pokazati koliko je pametno stavljati toliko vece gume na taj traktor al posto kaze da nece raditi teske poslove, moze biti da ce to funkcionirati kako je on zamislio - bez greske.

Neki iz ove rasprave ne razumiju da ce traktor s vecim gumama sve dosadasje oparacije raditi u stupnju prijenosa manje nego do sada. Ako je nesto radio 2. direktnom, sad ide 1. direktna i nema da ne ide i da nema dosta snage. na brzini nece izgubiti skoro nista, samo moze dobiti na vucnoj sili. Ja se bojim samo za K/T par i drugo nista.
 
Neka moja teorija je da je otpor kotrljanja sirih guma u blatu manji zato sto tocak vrsi manji pritisak zbog vece gazne povrsine i manje tone u zemlju. Ali sigurno ce morati brzinu nize u svim radovima, razlika izmedju 12.4 i 14.9 guma je 20% precnika!

Bobo verujem da je veca razlika izmedju 5. spore i 1. brze , a ne 3% Zamisli da je tocak mali zupcanik, a da je zemlja jedan ogroman zupcanik. Sigurno ce mu biti lakse da povuce sa manjim gumama i teze sa vecim ali ta razlika nije dovoljna za promenu brzine. Klasican primer 539 sa 12.4 gumama recimo vuce prvom brzom bez problema neko orudje. Sa 11.2 gumama ce mu sigurno biti lakse ali ne dovoljno da moze 2. brza !!! A sa 13.6 gumama(nema smisla na 539 ali ajde u teoriji) bice taman tolko tesko da mora treca spora. Ali sad je 3. spora previse spora za dati posao...
Zbog toga je jako vazno uskladiti precnik tocka i prenos...

Nadam se da se sad slazemo...

Dok sam jos bio klinac(3god) imali smo Leyland 154 25ks. Preprodat je par puta i na kraju ga je kupio prvi komsija. Taj traktor sa svojih 25ks sasvim solidno nosi 12.4 - 24 tockove ali je tako fabricki projektovan
 
Poslednja izmena:
Vozio sam dotični traktor na 12,4 i sve 5 nezznam kakav bi bio s 13,6 ali dobar je s ovima .
Za te operacije svoje ima mu i 12,4 guma dosta .
Ima razlike i dve vrste zupčanika od 5 brzine kad sam nešto zvao ako se ne varam 38 zuba i 42 .
Tako nešto su mi rekli ja sam vozio stari tip i on je mrvicu bio sporiji od novije tipe 90 godine.
Ovaj je bio prijelazan 85.
 
Ma najbolje bi bilo da stavite gume 710/60 r34 i svi sretni i zadovoljni
 
Neka moja teorija je da je otpor kotrljanja sirih guma u blatu manji zato sto tocak vrsi manji pritisak zbog vece gazne povrsine i manje tone u zemlju. Ali sigurno ce morati brzinu nize u svim radovima, razlika izmedju 12.4 i 14.9 guma je 20% precnika!

Bobo verujem da je veca razlika izmedju 5. spore i 1. brze , a ne 3% Zamisli da je tocak mali zupcanik, a da je zemlja jedan ogroman zupcanik. Sigurno ce mu biti lakse da povuce sa manjim gumama i teze sa vecim ali ta razlika nije dovoljna za promenu brzine. Klasican primer 539 sa 12.4 gumama recimo vuce prvom brzom bez problema neko orudje. Sa 11.2 gumama ce mu sigurno biti lakse ali ne dovoljno da moze 2. brza !!! A sa 13.6 gumama(nema smisla na 539 ali ajde u teoriji) bice taman tolko tesko da mora treca spora. Ali sad je 3. spora previse spora za dati posao...
Zbog toga je jako vazno uskladiti precnik tocka i prenos...

Nadam se da se sad slazemo...

Dok sam jos bio klinac(3god) imali smo Leyland 154 25ks. Preprodat je par puta i na kraju ga je kupio prvi komsija. Taj traktor sa svojih 25ks sasvim solidno nosi 12.4 - 24 tockove ali je tako fabricki projektovan
Petre izrazunaj mi ako moze koliko ce biti traktor brzi sa 14.9R28 u odnosu na 12.4R28,za koliko se uvecava brzina u procentima:ppozdrav:
 
Bobo profil traktorskih guma je 80% bese ? Ako jeste onda je razlika u precniku izmedju 14.9 i 12.4 - 28 oko ~8.4% tj. traktor sa 14.9 gumama ce ici 8.4% brze.
 
Pošto smo se nedavno ponovili sa prikolicom, obuli smo je sa novim 11,5/80 R15,3 sa 14 platana marke Mitas , Made in Češka . Komad je koštao 16000 din sa unutrašnjom gumom, montaža je besplatna.
2127q6f.jpg
Koliko je ta prikolica tona nosivosti _?
 
Ti IMT 540, 542 i 549 za izvoz su vecinom imali 13,6 gume, a ne 14,9. Mada moguce da je i njih bilo kao i 12,4.
Brzina bi se uvecala za oko 8 procenata. Profil kod prvih je 11, a drugih 13 cola.
 
Poslednja izmena:
!!! Dodatak !!! Tek sad vidim da je iz Knjaževca
Oprez sa prodavcima guma iz Knjaževca. Jedan je hteo prošle godine da me prevari, a najverovatnije da je to baš ovaj lik. Slikao je samo gazeću stranu, baš kao ovde. Gume su nove ali sa felerom. Konkretno, ja sam poručio gumu za presu i stigla je zamotana u foliju. Kad sam je platio, otpakovao sam kompletno i video da je oštećena. Bila je Trayal, a prodavac je imao gomilu Trayal guma tad u ponudi. Sad ima gomilu ocena za njih, tako da je verovatno to taj. Ima još jedan broj telefona, nije ovaj iz oglasa i pojavio se na Viberu pre neki dan. Čekam ga da postavi svoju sliku. Oprezno s njim, naglasite da ne pakuje gume koje šalje ili najbolje ne kupujte od njega. Ja sam hteo lično da odem u Knjaževac po tu gumu ali je lagao da je u Zaječaru i da je bolje ako pošalje. I za malo da me pređe nego srećom sam ubedio kurira da vrati pare i uzme gumu natrag. Pisao sam o tome već.

!! Dodatak 2 !!
To je taj. Pazite se. Nije mi odgovorio na poruku da nebih mogao da mu dam negativnu ocenu.
image.jpg

Hvala druze na upozorenju.:ppozdrav:
 
Ti IMT 540, 542 i 549 za izvoz su vecinom imali 13,6 gume, a ne 14,9. Mada moguce da je i njih bilo kao i 12,4.
Brzina bi se uvecala za oko 8 procenata. Profil kod prvih je 11, a drugih 13 cola.

Ne znam na sta ciljas ali su izvozni nosili 14.9 gume nazad bas kako Mirko pise...

Stariji ljudi mi pricali kad su kupovali prve zmaj 131 kombajne na njima dobili gume 13-28 (tocno ova oznaka) i razderu jednu gumu i kupe novu 13.6-28 i ta guma manja, pocele price kako sparaju na novim gumama lopovi ovakvi, onakvi... Nisu znali da je to "stari" tip oznake guma gdje se nije gledala sirina gaznog sloja kao danas (12.4, 13.6, 14.9...) nego je prvi broj oznacavao unutarnju sirinu felge gdje se guma i felga sastaju. U pukom neznanju su mislili da je 13-28 isto sto i 13.6-28 a nije.

Pojavile se kasnije gume 14.9/13-28 i tek je to bunilo obican narod koji tad nije imao priliku raspitati se negdje sta te oznake znace a to je bilo to da je 14.9 "novi" tip oznake za nekadasnju gumu 13 posto se 14.9 montira na 13" siroku felgu. Kasnije su izbacili srednji broj jer je tehnologija guma uznapredovala pa se jedna dimenzija gume mogla montirati na vise sirini felgi bez ikakvih problema.

Tako je lako moguce da su stari 549 izvozeni s 13-28 gumama a to je u biti po novim oznakama 14.9-28.
 
Bas tako 13-28 odgovara danasnjim 14.9-28 a 14.9/13-28 su cak malo vece nego danasnje 14.9-28,to znam ima ih komsija na traktoru i vidno su vece.

A da se nadovezem na ovu pricu koji Bobo pise,nekada su posle 1985god. na 560,565 ugradjivane zadnje gume sa oznakama 14.9/16-28 i bile su skoro kao danasnje 16.9-28 i svi su kad su se gume ocelavile kupili obicne 14.9-28 misleci da je to isto i tako 560 dobi 14-ke gume pozadi,svi kupuju i kunu se da su fabricki imali 14-ke gume a da su ove iste te samo kradu na materijalu:osmeh:
 
Bobo, ne ciljam nista posebo. Vec bas tako kao sto sam napisao. Ja sam gledao jedan 540 novi tip za izvoz na kojem su bile fabricke gume i bile su 13,6-28. Mislim da sam postavljao slike i ovde u temi. Takodje i jedan 549 isto sa tim gumama.
E sad ima i ovoga sto Mirko pise da su ranije gume imale 3 dimenzije i takve sam ja imao na traktoru. Samo sto bi oznaka trebala da bude 14,9/13-28. Znaci isto kao sto se jos uvek obelezavaju gume osim kod poljo masina. Recimo auto gume 195/65 R15. Tako je i kod traktora bilo 14,9 sirina, a 13 je bila visina, dok je 28 naravno precnik felne. Opet postoji mogucnost da se ja varam pa necu nista da tvrdim, ali to je ono sto sam video.
 
Ja mislim da je ipak Bobo u pravu, ako je profil traktorskih guma 80% onda bi visina 14.9 guma trebalo da bude oko 12 a ne 13 cola.

A ako je profil traktorskih guma oko 85% ispada da ste obojica u pravu, tj sirina felne~=visina gume.
 
Moguce da jeste. Nista ne tvrdim. Verovatno smo i svi u pravu.
Ja sam na mom traktoru imao gume na kojima lepo pise da je sirina 14,9 i da je visina 13. Sad sam kupio 14,9-28 i one su nove po visini kao ove stare sa istrosenim kramponima.
 
Tako sam ja imao. Goodyear 12.4 i kupio posle njih cultor 12.4.

celave good year su bile vislje i sire od novih cultor

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh