Gume

Ako mozes uzmi radijalne, mada se nemoj plasiti ni dijagonalnih. Mi smo unazad dve godine se namenjali guma, i sve su polovne zamenjene novim cultor raznih dimenzija, sto radijalnih sto dijagonalnih.
 
Aha... mislio sam da ili greska u kucanju, ili nesporazum.
Inace bih i ja preporucio u ovo doba - mislim na stanju finansije u poljoprivredi - cultor.
 
Kakva iskustva imate sa nekorišćenim gumama za auto sa starijim DOTom? Tetak danas bio kod nas i poče priču kako mu trebaju 2 letnje gume. Kaže da ima novu rezervnu koja nikad nije korišćena, Continentalova iz 2005e. A negde je našao istu takvu, takođe nekorišćenu iz 2006e za 20e i sad mu se to čini kao super stvar. Stavio bi ih pozadi. Za rezervnu bi uzeo jednu zimsku kada bude menjao gume.

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Ja se vodim onom iz reklame "guma je jedina veza između vašeg auta i puta" ili tako nešto (valjda je reklama za Michelin). Na proleće su uzete nove letnje, a zimske su stare 2 godine. Ja se sa tim stvarima ne igram. Ali treba objasniti nekome ko misli da je sve što je nekorišćeno isto kao i novo.

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Nek i dalje glumi rezervnu, kod nas ni jedna veleprodaja nema skladisne uslove da ispostuje EU normu da se guma smatra novom do 6 godina od dana proizvodnje,maksimum je bio 2 godine.

Problem je sto 90% drzi gume napolju a oni koji imaju magacinske prostore ih pakuju jednu na drugu, pa posle par godina zamisli sta bude sa onom na dnu.

Goodyear skoro sam pricao sa nekim njihovim ljudima u vezi ovih hotela guma, pa tacno se vise isplati da svake druge sezone kupujes nove nego da ih cuvas 6 godina u uslovima koji oni propisuju.
 
To sam mu pročitao sa interneta. Da se uz pravilno skladištenje gume do 6 godina smatraju nove, a starije od 10 obavezno treba zameniti novim. Ali je te informacije uzeo sa rezervom. Sledeći put ću mu pokazati i vaše poruke, ne bi li promenio mišljenje.

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Mišljenje se teško menja pogotovo što su nove gume koje su ranije proizvedene jeftinije. Treba se zapitamo zbog čega...
 
Poslednja izmena:
Mene su tri godine stare tigrove sa preko 5 mm šare umalo koštale glave i razbijenog auta. Kiša, lagana krivina i okrenu me u trenutku. Ne kažem da su dobre i kad su nove i da te kontinentalove nisu bile vrhunske kad su napravljene, ali nije vrijedno rizika.

Isto imam tako staru rezervnu koja je na oko savršena, ali da zatreba sa njom bih vozio kao da je ćopavac u pitanju. Polako do vulkanizera i nazad u gepek.
 
Nisam neki stručnjak za gume ali su Continental letnje na novom Puntu bile 6 godina. Na kraju su počele da slabe. Na sredini gume su bile dobre dubine šare ali nisu htele po velikom blatu i većem snegu. Ne vozim mnogo. Ipak poslednjih zima nisam išao na sneg i led bez preke potrebe. Pretprošle godine stavio zimske Riken i sad mogu skoro svuda da prođem. Ovo sad kad je bio sneg oko 40cm ipak ponegde nisam mogao bez lanaca kada sam 'probijao put'. I sa lancima je bilo teško dok lanac prokopa sneg da bi se uhvatio za nešto tvrdo.
Mislim da je za male aute koji se malo voze i po ograničenju, najčešće po gradu i eventualno jedanput Grčka, par tura po Srbiji najbolja varijanta jeftinije zimske gume dve ili tri zime pa opet nove zimske.
Naravno da gume preko leta izgube na kvalitetu ali ove druge zime nisam to primetio.
 
Ovi kojima je to posao kazu uvek se skladisne sa felnama na specijalnim policama gde se guma "kaci" na centralnu rupu felne, a izmedju njih se stavljaju odbojnici da se ne dodiruju, natope se emulzijom nauku se u futrole i drze se na maks pritisku koji se periodicno proverava i tad moze i 10 godina :haha: Previse je to obaveze za par stotina evra ulaganja :osmeh:
 
Ja sam letos iz gepeka izbacio gumu iz 97me...kod mene je auto jace od 10god i ne pamtim da sam je jednom stavljao na auto...šara je i dalje nova,mogu misliti koliko je trula posle toliko godina...
 
Ja sam pre neku godinu na kola stavio rezervni tocak sa gumom iz '94. godine koja je fabricki isla kao rezervna. Pireli je bio u pitanju sara neka cetvrtasta, mozda cak 10 mm dubine. Posto sam zurio da ne zakasnim najnormalnije sam otiso na put od 100 km bez problema i tek posle kod vulkanizera.
 
Gde još gledati nove gume za mtz 820 prednje 11,2 20, zadnje radijalne 15,5 38 i za prikolicu 8,25- 20, Šuloka sam kontaktirao.
 
Nazad
Vrh