Gume

Nije ni bitno, Zlatko je stavio dobru sliku. Samo tu ima jedna greska :osmeh:
 
Nista na ovim tabelama ne vidi , ako hoce da vidi precnik (overall diameter) gume postoje na netu tabele, recimo za mitas

480/70 R 38 vanjski precnik je 1687 mm
520/70 R 38 -II- 1752 mm
580/70 R 38 -II- 1829 mm
https://www.mitas-tyres.com/underwood/download/files/mitas_agri_databook_en_13th.pdf

ili 20.8-38 ima predjeni put po okretu 214 " ili 72,2 " overall diameter
https://www.petestirestore.com/208x...Traction-II-Tractor-Tire-8-Ply-TL_p_6517.html

a 18.4-38 ima predjeni put po okretu 203" ili 68,9 " ukupni precnik

https://www.petestirestore.com/184-38-BKT-TR-135-Farm-Tractor-Tire-8-Ply-TT_p_5940.html
 
Kako nevidi ?
Moze za svaku dimenziju vrlo prosto da izracuna.
I ta Mitasova tabela je korisna, ali i tu treba obratiti paznju koji je tip gume.
 
Kad se već priča o uduplavanju,imam na prodaju dve felne za 20.8 r38 od IMT 5210.Samo bandaži ili obruči,kako ih ko zove,bez srca ili sredine ili zvezse koja se šrafi na glavčinu.
 
Na traktoru prednje gume su 12.4 24 a zadnje 18.4 30 da li postoji mogucnost stavljati zadnje uze gume a da se ne menjaju i prednje a da se upare zbog prednje vuce.
 
Na traktoru prednje gume su 12.4 24 a zadnje 18.4 30 da li postoji mogucnost stavljati zadnje uze gume a da se ne menjaju i prednje a da se upare zbog prednje vuce.

Problem je taj sto neces naci identicnu gumu kao ova , pogotovo ako mjenjas sa radijalkama jer uske dijagonalke neznam koliko su uopste dobavljive a i problem im je nosivost sto radijalke imaju.

Recimo neoptereceni diametar 18.4 R30 dijagonalke ti je po papirima 1569mm (61,8") , najbliza tome radijalka ti je 340/85 R38 ( 13.6-R38 )koja bi imala 1562mm diametar. Ovo ti je skup sport jer ti trebaju R38 felge koje su skuplje od ovih tvojih sad na traktoru. Ja sam sada kupio recimo felge 36" za radijalke koje bi bile zamjena za 12.4 R36 dijagonalke a mjenjam ih sa 420/85 R28 koje su sad na traktoru i ove su najpribliznije tome ali nemaju isti dijametar , ove uske mozda 2cm veci , nema prednje vuce. Ali morao kupiti felge , polovne se ne isplati ako si u PDV , barem ovdje a da su u nekom iole urednom stanju.
 
Svaki proizvodjac traktora ima u uputstvu koje felge mogu da se postave na taj traktor , jer mozes imati problema na tehnickom ako proizvodjac to nije predvidio.
 
Koje uske gume bi mi odgovarale na traktor? Trenutno su zadnje 460/85 (18.4 r34) a prednje su 380/85 (14.9 r24)
 
Imam jednu preporuku 11.2 r28 i 11.2 r44. Koje bi bilo bolja kombinacija? Funkcionalno i cenovno

Poslato sa COL-L29 uz pomoć Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Ne znam za prednje ali te 44-ke su zamena za 18.4x 38 koliko ja znam....
A je l' ti štimaju i te felne od yto-a? :)
 
Diesel je l ima možda u ponudi točkova za rujkana? Drugaru trebaju uski točkovi ali on ne bi 9.5x42 što se standardno nudi (suviše se spusti traktor), njemu bi trebale čini mi se 11.2x 42 ili neke 44-ke koje su približne visine kao i 18.4x 34. Mislim da su oko 160cm visoke.
 
Pitanje, negdje sam pročitao da preduvane i izduvane gume izazivaju pucanja na gumama, e sad, ne mogu se sjetiti jel preduvana guma izaziva pucanja sa strana guma ili na izbojima ripni. Hvala
 
Š1me
Pa zato postoje Priručnici za traktore i u njima su navedene preporučene vrednosti pritiska u pneumaticima (prednjim i zadnjim) u raznim situacijama, a pri upotrebi traktora, radu u polju, oranju, transportu, nije svejedno...
I za pneumatike automobila isto su navedene vrednosti za svaku situaciju, da li je automobil samo s vozačem, pola i potpuno opterećen do maksimalne dozvoljene zbirne težine...
Takođe važe vrednosti za prednje i zadnje "gume", letnje, zimske....
Pročitaj preporučene vrednosti za tvoj traktor pri planiranim radovima, naduvaj "gume" na tu vrednost, ili približno, i ne sekiraj se za pucanje.... :veseljak::

- - - - - - - - - -

Doduše, i cenovni rang pneumatika može da utiče pozitivno-negativno na njihov životni vek i staž...
 
Treba da kupim gume 11.2-24. U ponudi ima Seha (128€), Trayal (128€), Marcher (143.5€), Bkt (151€) i Cultor (153€). Cijenu sam stavio onako orijentaciono, nije bitno da li kupio najjeftinije ili najskuplje, nego da kupim najkvalitetnije od ove ponude. Ako neko ima losa ili dobro iskustvo sa ovim gumama, svaka preporuka dobro dosla?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh