Gume

Bez puno mudrolije radijalne na 1,6 bara i nema problema. Nece se nista postici preduvavanjem guma.

Zakleo bih se da je već pisano o ovome, ali nema veze.
Prema uputstvu za upotrebu Fogelovog pluga ravnjaka sa 3 brazde (L-950), preporučuje se pritisak u zadnjim gumama od 0,8 bar-a, tako da je 1,6 baš za neka teška oruđa...
Belarus 952RM na 1,5 bar-a skakuće k'o loptica skočica po letnjaku.

Za transport razumem veći pritisak, ali za radove u polju- nema potrebe! Samo povećavate proklizavanje točkova i neudobnost. Kad je guma mekša, jeste da žvaće, ali je i bolja trakcija, veća je površina naleganja i time manji pritisak na tlo. Manje propada (tone) u mekano. :ppozdrav:
 
Ako je pritisak premali, hoće guma sredinu izbaciti prema osovini pa je nalijeganje manje nego kod normalnog pritiska (obično je definiran u uputama za korištenje vozila ili radnog stroja).
 
Naravno da ne treba da bude premali pritisak u gumama, ali pogledajte snimak pa zaključite sami.
9/10 PSI => 0,62/0,69 bar
21/23 PSI => 1,45/1,59 bar


[video=youtube_share;KsRYsbYQDEQ]https://youtu.be/KsRYsbYQDEQ[/video]
 
Upravo o tome ja pricam. Tradicionalno kod nas se gume duvaju na oko. Kad se guma duva ne treba gledati kako izgleda. Tu se mnogi prevare i onda preduvaju gume samo da bi one lepo izgledale. Mozda je to nekad vazilo za stariju konstrukciju guma, ali za ove nove sigurno ne.
 
Sve je to tačno, ali vulkanizeri, si do jednog koje znam, tvrde da gume moraju biti jače naduvane od ovih preporuka. Konkretno, zadnje na 1.5 bar, a prednje do 2 bara ili čak i malo više.

Ja sam uvek vodio računa o pritisku u gumama, imam bar 5-6 manometara napravljenih isključivo za ovu namenu (kontrolu pritiska), i još se nije desilo da krenem sa nekim poslom a ne prekontrolišem gume. Zadnje sam duvao na 1.0 do 1.2 bara max (najčešće na 1.1 bar), to mi je delovalo kao neka zlatna sredina. Ovog proleća sam imao peh, ispustila mi je zadnja u setvospremiranju i kod vulkanizera sam video da je unutrašnja oštećena na mnogo mesta i jedno od tih oštećenja se pretvorilo u rupu, a spoljašnja na nekoliko mesta, to se sve vidi iznutra, dok spolja izgleda skoro kao nova. Glavni majstor u vulkanizerskoj radnji je odmah rekao da je to desna guma a nije ni video koji je točak skunut - odmah je rekao orao si sa slabo naduvanim gumama i stvorila su se oštećenja koja su žvakala unutrašnju gumu (a koja je opet čak i manja nego što treba (13.6 umesto 15.5)), i to se pogotovo odrazi na točak u brazdi koji je opterećeniji. Rekli su mi da sam imao gume na min 1.5 bara ovo se ne bi desilo i sad ne bih imao trošak novih guma koje moram da uzmem. Naravno, vulkanizeri gledaju to s' aspekta njihovog posla, tj. stanja guma, a priča o sabijenosti zemljišta njih ne zanima...
 
Više mislim da ti se to desilo zbog same starosti gume verovatno je još fabrička guma u pitanju koja gura sad već 14-15god.Imao sam Rekordove gume fabričke '83god. ripne još dobre ali one pucaju iznutra i žvaću unutrašnju i ne vredi ni bajlag ni ništa kad je tim gumama više od 30god,sve ima svoj vek...
 
Rec je o radijalnim gumama novije generacije, uglavnom ici ce se na centralno regulisanje pritiska u gumama radi postizanja maximalnog efekta. Konkretno jedan pritisak za asfalt, drugi za njivu. Takodje kroz smanjenje pritiska se na zemljistu dobija manje sabijanje, tzv. efekat gusenice.
 
Dukej ti tvoji vulkanizeri sta imaju od skole i gde su to oni bili na obuci, usavrsavanju, dosklolovavanju...
Njima i odgovara da gume nije propisno naduvana :osmeh:
 
Ako je preporuka za gumu recimo 1,8bar, jedan od nas da je vozi na 1,6 a drugi da je vozi na 2, koje gume ce duze trajati? Pa naravno da ce ovog sto je vozio malo naduvanije duze trajati.
Moje gume 18,4-38 na belarusu nisu presle nikad 1,5bar a naj cesce su bile na 1,2 eno ispucale kao da imaju 30 god.
 
Loše iskustvo sa Trayalom. Guma gotov nova, šara extra a evo šta joj se desilo. Danas je stigla zamjena. Prvi put uzimam Indijske gume vidicemo kako će služit
98046c7b14709929c8c4f90c71f26c77.jpg
9eb8f59975e3ef8c7e3515b12a8250f5.jpg
6d3f5ac0c4f09dba7f8ec87648d015cb.jpg


Poslano sa mog HTC Desire 828 koristeći Tapatalk
 
Kakvu cijenu ima indijska u odnosu na Trajal?
Meni trebaju gume za prikolicu(7,5-16), juce isao gledati, Trajal i Koltur su oko140-145 maraka, jedan trgovac mi predlaze da uzmem Seha gume(160 maraka), nekako izgledaju da su uske
Evo i slika te Seha gume, ima li ko iskustva sa njima?

e5b08b0f9687aea1869909d660c2ace9.jpg
 
Trayal je bio skuplji oko 20 maraka al nebi ga više ni džabe. Sehu hvala svi koji je kupe. I ja sam je htio uzet al mi trgovac predložio Indijsku kaže da nema reklamacije na nju

Poslano sa mog HTC Desire 828 koristeći Tapatalk
 
Ako je preporuka za gumu recimo 1,8bar, jedan od nas da je vozi na 1,6 a drugi da je vozi na 2, koje gume ce duze trajati? Pa naravno da ce ovog sto je vozio malo naduvanije duze trajati.
Moje gume 18,4-38 na belarusu nisu presle nikad 1,5bar a naj cesce su bile na 1,2 eno ispucale kao da imaju 30 god.
Moje na 105 nikad nisu ispod 1,5 bile,pa eno ih 15 pukotina na svakoj...8-9 godina traktor,gume na pola sare,a morao menjati sve 4.
 
Ja imam Mitas gumu u toj dimenziji, guma je na presi i za sada sam zadovoljan.

Sent from my G630-U20 using Tapatalk
 
Mene su savetovali vukanizeri iz Pneuteca za Belcesina gume da ih duvam na 1,8 da se nebi cepale ispod krampona onako po duzini kako one znaju da pucaju i jos su mi rekli da sve Ruske gume od traktora gledam na 1,8 da ih duvam jer im je to boljka uzduzno pucanje navodno su pretvrde i malo vise plastike pa kada su mekane onda i pucaju.Na Brenu dok sam je imao bile Belcesina gume 18,4-38 i na par mesta mi popucale uzduz,a kramponi mozda 30% bili istroseni u Pneutecu mi to sredili i onda mi rekli da je to bas zato sto sam ih ja uvek drzao na 1,5-1,6 bara.
 
Ima li neko iskustvo sa ..speedways grip ring .. gumama mislim da su indijske. meni trebaju 12.4/28 i ove su po prilicno jeftinije od ostalih.
 
Sve je to u klasi Trayala, a to ti je kako se zalomi nekad serija bude super nekad ne izdrzis ni 200km, nazalost kontrola kvaliteta u Trayalu je 0 i svasta puste na trziste,kad se kupuju te budžet gume treba ih uzimati od nekog ko ima veci lager ba birati i zagledati svaku gumu, jer u Trayalu se razlikuju gume iz iste serije, a tek iz razlicitih serija.
 
Nazad
Vrh