Gume

Ja mislim da ni jedan od vas ne gresi jer zavisi kakav prikljucak nosis i da li vuces jednoosovinku ili tandem prikolicu. Ne znam kako ti sa tvojim babom ali da moj baba dira gume na mom Claasu, bio bi zdravo nagrdjen zbog toga. :D
 
Сад сам гледао на континталовом сајту притисак у гумама за димензију 460/85-38Р и кажу да се гуме дувају до 1,6 бара њихове, и да при брзини од 40км/ч могу да понесу те гуме око 2,2т по гуми. Мислим да је најтежи грубер који смо носили, плуг има ту негде око 1,2 тоне, можда мање, приколице, змајевке и они шпедитери....бем ли га има да их надувам на 1,8 што је нека средина, можда наћемо на крају компромис:osmeh:....

Када ми комшија дозволи, тада ћу имати мој трактор, овако бабо води главну реч у већини случајева....
 
Tetak mi je vulkanizer vec godinama i dobro se sjecam onog sto mi je rekao i tog se drzim.

Sto veci "balon" to manji pritisak. Kad sam ga pitao da objasni, samo je rekao, napumpaj na biciklu gumu da bude normalno tvrdo napumpana pa vidi koji je pritisak. Kaze da oni u radnji za pony bicikl pumpaju cak i do 6 bar.

Traktorske gume se pumpaju, kako je i Bubu napisao, ovisno o koristenju i opterecenju. kod mene kad se radi na zemlji (oranje, tanjuranje, priprema i slicno) zadnje gume su na 1 bar okruglo i to na sva tri traktora. Brena jos ima tegove u zadnjim tockovima a ima i nje a ima i mene pa gume fino naljezu na zemlju. Kad se radi transport, pumpam gume na 1.5bar i to samo zato sto vucemo jednoosovinske prikolice.

Skoci mi tlak i padne mi secer kad vidim kako se djedovi vozikaju po cesti a gume se samo sredinom oslanjaju na podlogu, vanjski djelovi ripni se ni ne trose.

A tek sto ima bisera kad pumpaju radijalne gume na 4 bar zato sto "leze"... Boze sacuvaj...
 
Radialne gume imaju znacajno manji radni pritisak od diagonalnoh i tu treba praviti razliku. Radialne gume u normalnoj exploataciji se ne duvaju vise od 1 do 1,2 bara, a nekad i 0.8 pa i manje, dok diagonalne idu bar za 0.5 bara vise za isto optrecenje.
 
Tetak mi je vulkanizer vec godinama i dobro se sjecam onog sto mi je rekao i tog se drzim.

Sto veci "balon" to manji pritisak. Kad sam ga pitao da objasni, samo je rekao, napumpaj na biciklu gumu da bude normalno tvrdo napumpana pa vidi koji je pritisak. Kaze da oni u radnji za pony bicikl pumpaju cak i do 6 bar.

Traktorske gume se pumpaju, kako je i Bubu napisao, ovisno o koristenju i opterecenju. kod mene kad se radi na zemlji (oranje, tanjuranje, priprema i slicno) zadnje gume su na 1 bar okruglo i to na sva tri traktora. Brena jos ima tegove u zadnjim tockovima a ima i nje a ima i mene pa gume fino naljezu na zemlju. Kad se radi transport, pumpam gume na 1.5bar i to samo zato sto vucemo jednoosovinske prikolice.

Skoci mi tlak i padne mi secer kad vidim kako se djedovi vozikaju po cesti a gume se samo sredinom oslanjaju na podlogu, vanjski djelovi ripni se ni ne trose.

A tek sto ima bisera kad pumpaju radijalne gume na 4 bar zato sto "leze"... Boze sacuvaj...

Bas ce dedovi da se zamlacuju ipstajuci i pumpajuci gume za svaku operaciju posebno...
 
Neka onda stave na 1 ili 1.2 i tako teraju za sve. Tocno mi muka dodje kad vidim 539 koji nosi tanjuracu 20 diskova po asfaltu i da mu rubovu guma ni pod tanjuracama ne dodiruju asfalt. Kakva vucna svojstva ima ta guma? Tako prepumpana ce brze ispucati izmedju krampona, naudobnija voznja itd...

Sto je naj gore, kad negdje stanem s traktorom, svi mi govore da su mi gume prazne...
 
Nitko ne spominje pritisak nizi od propisanog. Ja pisem o slucajevima prepumpavanja guma kao sto je moj kolega nadrukao "od oka" zadnju gumu na 560 na 3 bara. Ja mu kazem da ju ispusti malo, on kaze da je to dobro, da nema potrebe ispustat nista. Danas bio kod njega i kaze mi da je isao orati i bez spere nije mogao ici da je lijeva guma stalno proklizavala u mjestu (560 nove linije i imt 756VK plug, oranje na 25cm). Opet sam mu rekao da je lijeva guma prepumpana i dok ju ne ispusti da nece moci drugacije orati nego pod sperom. Opet je odmahnuo rukom i ostavio gumu tvrdu kao kamen.

Ne makao se ja s mjesta ako lazem...
 
Ja bih rekao da je to naj veci razlog zasto je guma proklizavala da ovaj nije mogao s 2x12" plugom poorati njivu bez koristenja blokade diferencijala. kod nas su uvjeti za oranje super tako da ne mislite da je tvrda ili zbijena zemlja.

Garantiram da bi proklizavanje bilo manje da je guma bila napumpana na 1-1.2 bar i samim tima bi imala vecu kontaktnu povrsinu sa zemljom.

Ni sam nisam vjerovao koliko pritisak u gumi znaci dok se i sam nisam poceo "igrati" s time i uvidio koliko pravilan pritisak u gumi pridonosi kvalitetnijem radu.
 
Evo kakvu sam ja gumu vozao na zmajevki,prenela je Boga pitaj. Kod mene je 8000t soje nosila svaku turu i molio Boga da izdrži, i izdržala je:osmeh::bravo:
img0322.jpg
 
Da 8000kg odjedared a prikolica nije moja nego firme koja mi je vršila uslugu kombajniranje.Tražio sam drugu da vozim kad sam video u kakvom je jadnom stanju ali nije trenutno bila ni jedna na raspolaganju pa sam ipak morao s njom da klackam...
 
Poslednja izmena:
Sad vec da posumnjamo . dULKAARPAD U KLIN A TI u plocu.Smanjuj tone ili pobismo svu decu. :haha:
 
Kantarska i neto u dve zmajevke
img0003.jpg

i to je Brežnjev vukao bez lamele i druk ležaja pa sad vi recite da nije moćan:osmeh:
 
Nazad
Vrh