Papagaji

worm

Član
Učlanjen(a)
20 Apr 2010
Poruka
2.993
Lokacija
Банатско Карађорђево
Kad su otvorene teme o golubovima, fazanima ,paunovima red je da se spomenu i ova vrsta ptica.
Ja sam do pre dve godine drzao personate, veoma lepe ptice i ne mnogo zahtevne za drzanje, za pocetnike su odlicne , mali problem je u tome sto je gotovo nemoguce utvrditi pol . Nekada je muzijak sitniji od zenke,pa se moze po tome utvrditi a i iskusniji odgajivaci utvrdjuju po razmaku izmedju karlicnih kostiju, sto je lakse utvrditi kod starijih jedinki.




kad budem ponovo imao odgovarajuce uslove, obavezno cu ih ponovo nabaviti
 
ženka koja je bila ljubimac je uginula (inace vrlo lako se razmaze ali ne mogu da nauče da pričaju),a ostale sam podelio neke zavrsili kod brata,a neke sam podelio deci iz komsiluka

inače se jako lako razmnožavaju kad su u paru čak i u manjim kavezima,nemora volijera, kod mene su po jedan par othranjivali i po 5 malih u turi
veoma su pametne ptice i jako lako i bryo nauče kako da izadju iz kaveza kad im se ukaže prilika pa čak i da sami otvaraju
 
Ja sam drzao Nimfe i Tigrice.Tigrice sam drzao od 1~og razreda srednje skole do vojske(onda sam morao da ih poklonim jer roditelji nisu hteli da se bakcu oko toga) a nimfu sam imao do pre 2 godine.Kada je uginula to je bila opsta zalost u kuci tako da ako bih ponovo kupio papagaja to bi bila neka rasa koja zivi bar 30~tak godina.
 
Zako ili po drugom nazivu africki sivi papagaj mi je zasad jos neostvareni san , drzao sam i ja papagaje do pre nekoliko godina ne samo drzao nego zivio od toga preko 10 godina . Uglavnom su bile nimfe , nesto malo tigrica , ausralijskih zeba ,indijski mali aleksandar , kaluderke , rozelle ,rozenkolinse , i par kanarinaca mesanaca . Ove godine za leto mi je u planu da ih ponovo nabavim , sin zavrsava srednju skolu i tako se izjasnjava da nece dalje da ide pa da ima nesto svog zaradenog deparca za tulumbanje . Normalno se podrazumeva da sam i ja tu ali veci deo odgovornosti je njegovo da nauci ako neradis nemas sta da popijes .
 
Pre par godina one divlje uhvacene su bile oko 100-150 eura komad . Samo je kodnjih aklimatizacija problem ,ali kad prvu zimu provedu zasticeno od velikih mrazeva posle nema problema . Ja sam mislio na njih da uzmem bar jedno 3-4 para i posle koje hoce na gnezdo one ostaju a ostali putuju .
 
Ja sam imao prelep par nimfi umiljatih ali nisam ih dowoljno zastitio owe zime nisu preziweli.Drzo sam ih u negrejanoj prostoriji i u drvenom kavezu povecem i svaki zicani deo zasticen lexanom ali nije ni to pomoglo .Zao mi je ali sad je gotovo ,neznam do koliko stepeni u minusu mogu nimfe da podnesu ??
 
Ja sam ih uvek drzao napolju bez ikakvih problema . Normalno zaticeni od vetra , ali zato jaca i to redovna hrana obavezna.
 
divlji obicno budu skuplji posto dobar deo njih ili ugine ili se ubije,nezna se koliko su stari,
zima nije tako strsna izdrze dobar minus,ubija ih promaja
 
Žakoi tj. afrički sivi papagaji su na žalost uvek bili skupi . Ja sam kupio ručno hranjenog papagaja i ja sam dovršio odhranjivanje na špric . Pametna ptica ,po knjigama može da nauči mnogo čak i da dostigne intelekt deteta od 5 god.
Evo još par slika:
http://imageshack.us/photo/my-images/41/dsc00567rj.jpg/

Mogu da se kupe ptice iz divljine ,ali oni su i ovako veoma plašljive ptice i naravno dosta povoljnije.Onda nose veoma velike traume i veoma teško ih je pripitomiti . Uglavnom ljudi uzimaju divlje za parenje .
 
Poslednja izmena:
Pripitomiti se moze i mali i veliki,najbolje rucno hranjen za reci verovatno veliki.

- - - - - - - - - -

photo1006.jpg
photo1002.jpg
 
Nazad
Vrh