Balkanski magarac

Učlanjen(a)
5 Feb 2009
Poruka
1.339
Lokacija
Krusevac/Beograd
Jedna od zaboravljenih vrsta stoke. Po kategorizaciji postoji Banatski visoki tip i brdski nizi tip. Prvog i drugog ima na Zasavici u okolini Sremske Mitrovice u vecem broju a drugog ima na staroj planini u dimtrovgradu. Ne zna se tacno koliko ih ima u Srbiji i spadaju u ugrozene rase.
img0310.jpg
 
Poslednja izmena:
Da krenemo od cene, magare malo kosta od 50 do 200e, odraslu magaricu ima da kupis od 150 preko 300 sa magaretom uz nju do 500e kako sam video po oglasima.
Premija ako umaticis magarce je valjda oko 4000din i to ako drzava isplati.
Koliko jedu neznam ali racunaj sa pola bale sena, losijeg ili livadskog dnevno, što se tiče zobi to zavisi od rada i kvaliteta sena ili paše. Margarac je najbolji čistač zapuštenih livada i pašnjaka, u stanju je da probije i popase što nijedna druga stoka neće ili nemože, u toku godine može do 1ha zapuštene livade da počisti od vegetacije, naravno me može stabla ali dovoljno da se takva parcela kultiviše za drugu vrstu stoke.
 
Balkanski magarac ima krst na ledjima ili takozvane dve crne linije koje se ukrstaju na pleckama, neke rase magaraca ga nemaju. Boje ide od bele preko svetlo sive do tamno sive, preko braonkaste do skroz crne. Vidjao sam cak i crveni odsjaj odnosno braon crvenu boju dlake kod magaraca koji nisu promenili dlaku ili im otpada dlaka. Postoje i jedinke sa belinama koje prolaze nepravilno kroz osnovnu boju ali to nisu jano definisana polja vec se gube jedna u drugima. Znaci balkanski magarac ne sme da bude saren ko simentalac ili holstajn :osmeh:
 
Sto?Da neces da ih tovis pa prodajes na kile!Dobre su magarece kodasice.:haha:
У суседном насељу постоји кланица која спрема коњске прерађевине па сам повремено виђао да довезу и по ког магарца.
С' друге стране, једном приликом на мору је неки Белгијанац купио магаре и сваки дан га је доводио на плажу. Научио га је да се вози у гепеку (караван) па су се деце по цео дан играла с' њим.
Била је једна репортажа на ТВ-у где се користи магареће млеко у туристичке сврхе (купање)... Зато ме занима калкулација око трошкова држања, лакоће неге, идеје о искоришћавању...
 
Ekonomska isplativost magaraca mislim da ne postoji.Njih mozes da drzis samo iz ljubavi.Na kile se prodaju kada nemas drugi izlaz a i cena je smesna.Moze da se drze zajedno sa stadima ovaca ili koza da cobani okace na njge neke osnomne stvari.Nisu neke prohtevne zivotinje.Ima kod mene u selu 4 komada,samo jedan ide sa ovcama u stadu a ostala 3 ne sluze nicemu.Sede o dvoristu.
 
Balkanski magarac ima krst na ledjima ili takozvane dve crne linije koje se ukrstaju na pleckama, neke rase magaraca ga nemaju. Boje ide od bele preko svetlo sive do tamno sive, preko braonkaste do skroz crne. Vidjao sam cak i crveni odsjaj odnosno braon crvenu boju dlake kod magaraca koji nisu promenili dlaku ili im otpada dlaka. Postoje i jedinke sa belinama koje prolaze nepravilno kroz osnovnu boju ali to nisu jano definisana polja vec se gube jedna u drugima. Znaci balkanski magarac ne sme da bude saren ko simentalac ili holstajn :osmeh:

Krst na leđina potiče iz doba kada je Gospod Isus Hrist ujahao u Jerusalim baš na ovakvom magarcu.Od tada ga mi hrišćani smatramo svetom životinjom.Životinja je veoma skromna po pitanju hrane,nege,smeštaja i sl.
 
pogledajte ovaj prilog o magarica tj o magarecoj farmi na zasavici!
Значи зарада за 2 године је 800€ за млеко и 150€ за магаре. Да ли постоји потенцијал да се млечност дуплира ако би исхрана била квалитетна као код млечних крава?
 
Jesi ti cuo nekad za marketing?To mleko je samo reklama za Zasavicu.Koja budala ja toliko blesava da plati tu cenu mleka ili sira ili da neko plati da se neka snaja okupa?!Mlecnost mozes da povecas....Kada budes kobili povecao mlecnos tada ce i magarica da poveca mlecnost.Da su one mlecne ljidi bi ih muzli a ne koristili za vucu i prevoz tereta.
 
Ако је неко баш загрижен да гаји магарце може да се јави Слободану Симићу са Засавице. Из неке приче са њим , ако сам добро схватио он хоће да прави неку кооперацију са сељацима. Нађете лепо бр тел на нету па позовете човека и правите рачун :)
 
Jesi ti cuo nekad za marketing?To mleko je samo reklama za Zasavicu.Koja budala ja toliko blesava da plati tu cenu mleka ili sira ili da neko plati da se neka snaja okupa?!Mlecnost mozes da povecas....Kada budes kobili povecao mlecnos tada ce i magarica da poveca mlecnost.Da su one mlecne ljidi bi ih muzli a ne koristili za vucu i prevoz tereta.
Ако те шта занима из области маркетинга слободно питај. На томе сам дипломирао са двоцифреном оценом а док сам радио у струци увек сам био на врху пирамиде. С' друге стране, оно што не знам, питам (као што видиш) и очекујем и прихватам, са захвалошћу, само аргументоване одговоре. :kisa:
 
Magarece mlijeko dokazano pomaze kod vise vrsta kaslja, posebno kod djece. U Hrvatskoj je vrlo trazeno i skupo ali prodaja ide dobro. Ljudi imaju naviku kupovati to mlijeko.
Sjutra cu okciti i neku sliku sa terena. :)
 
Ima poslovica koja kaze ,,U Solunu dinar somun a do Soluna 100 somuna,, kod nas to mleko mislim da nema prodju sem da se prave neki kozmeticki preparati. Ko prvo nadje trziste moze nesto da uradi.
Magarice se muzu svaki treci dan i to min 5x dnevno. Ona dva dana izmedju je magare sa njima i sisa ono, drugo vece se magare odvaja i ujutru se magarica muze i tako tokom tog treceg dana. Magare se pusta uvece ponovo da sisa pod majku. Video sam na zasavici da imaju i magarad od 6m koja jos sisaju. Neznam kako se muze kad je magare bas malo. Inace ima memedoviceva emisija potrazite na netu, tamo misli da se govori o kolicinama koje se mogu ocekivati od jedne magarice.
 
Nazad
Vrh