Problemi sa vimenom kod ovaca i koza

Ojagnjila mi se ovca i jagnje uginulo,nisam je izmuzao.Dal da je izmuzem ili da je ostavim tako da sama prekine sa lucenjem mleka?
 
Samo livadsko seno bez leguminoza i nikako koncetrat,"vime ne dirati",e sad sve to ako nije preterano forsirana pred samo jagnjenje sa predhodno pomenutim hranivima.I ukoliko nije neka tipicno mlecna rasa sa kojima nemam iskustva.pozdrav
 
Људи, шта је ово, за име Бога!?
29y5zdu.jpg

Прекјуче је на једном вимену била једна, а јутрос 4. На другом приметим ваљда зачетак једне нове, изгледа као бубуљица. Прво сам од те једне мислио да је убодна раница, јер иду кроз трње, прескачу ограде. И виде се огреботине на слици. Сад сам у ребусу.

Хвала унапред!

Исто питање иде и у тему "Болести коза", па нека уредник одреди право место.
 
Probaj flogocid on je antibakterijski, možda se inficirale ubodne ranice ili su insekti mada je to manje verovatno. peri ruke pre i posle muže zbog sebe i zbog ostalih koza. Proveri i jarićima usne duplje ako sisaju i proveri da nisu pacovi grizli vimena?
 
^^ Хвала пуно брате Немања!

Јарићи не сисају одавно, инсеката се нисам сетио, ваљда их нема још толико. Пацови су и мени пали на памет. Пре неку годину, упропастили су комшији ћурке, грицкали их ноћу око "задњице", док нису 3 ћурана скапала, а ми укапирали од чега тек кад смо почели да кољемо и черупамо остале. Фуј! Али пацова дуго није било код мене, не видех им дуго трагове, истребисмо их ја и један теријер. А и ваљда козе нису толико глупе и неосетљиве, да трпе?

Ако мажем Флогоцид или нешто слично, да ли је млеко употребљиво? Да пробам камфор, њега увек имам у кући?

А ја таман од пре неки дан почео да дезинфикујем вимена пре муже, што до сада нисам радио ::sramota:: Само сам их прао топлом водом. Руке перем обавезно!

Још једно хвала и велики поздрав!
 
Čime dezinfikuješ, da nije od toga? nemoj da spereš sa vimena u mleko flogocid odnosno maži posle muže, inače ne ulazi u mleko preko kože. kamfor za nuždu i odmah, ali kupi flogocid.
 
Дизинфикујем Octenisept-ом. Не верујем да је од њега, обзиром на намену и цену :zli: А и сетио сам се да сам напипао неку крастицу у корену вимена и пре него што сам почео дезинфекцију.

Јутрос сам доста размишљао и ишао корак по корак у анализирању. Верујем да сам им ипак пренео са ових јарића, што сам их докупио. Оперем ја руке пре него што кренем код њих, али ујутру прво нахраним јариће, па пређем на козе. А између те две активности углавном плакнем руке на чесми у дворишту. Данас сам набацио квалитетан течни сапун и код ње, да нема више играња. Ти јарићи су добили антибиотик широког дејства чим су стигли, али ко зна шта носе у себи.

Јутрос сам намазао камфор (за који иначе мислим да је чудо кад су упале и инфекције у питању + ми је мајка дерматолог), а поподне идем до села, па ћу купити флогоцид и мажем вечерас, после муже. Свакако ће свратити и ветеринар, да погледа и каже своје.

Јављам развој ситуације, да буде некоме евентуално од помоћи, ако не-дај-Боже убудуће буде имао овакву ситуацију.

Немања - :ppozdrav::ppozdrav::ppozdrav:
 
i ja imam sličan problem...nisam uslikao ali objasniću.....u ovce koja je ojagnjila dvoje i koji je sisaju(sad su već preko mjesec dana)..na sisama,u stvari na korijenu sisa sa unutarnje strane...skoro razgulite sie,,,da li to janjci mogu sisanjem učiniti....pošto mi i položaj njihovih zubiju pri sisanju bas pada na to mjesto....rane nikako da zarastu pošto janjci sisaju....molio bi za pomoć ako netko zna...i da li mogu mazati kakvom masti...mislim imali svrhe zbog janjaca.....par puta sam špricao bivacin sprejom...vell pozz
 
i ja imam sličan problem...nisam uslikao ali objasniću.....u ovce koja je ojagnjila dvoje i koji je sisaju(sad su već preko mjesec dana)..na sisama,u stvari na korijenu sisa sa unutarnje strane...skoro razgulite sie,,,da li to janjci mogu sisanjem učiniti....pošto mi i položaj njihovih zubiju pri sisanju bas pada na to mjesto....rane nikako da zarastu pošto janjci sisaju....molio bi za pomoć ako netko zna...i da li mogu mazati kakvom masti...mislim imali svrhe zbog janjaca.....par puta sam špricao bivacin sprejom...vell pozz
Moglo bi se raditi o ekcemu. U tom slučaju je ozbiljno, AD3E vitamina maximalne doze, mazati jodom svaki dan dva puta, možda spasiš sise. Tek slika bi definitivno mogla potvrditi dijagnozu.
 
Да и овде кажем шта је код мене било. Заразна ектима. Прво се појавило на вимену једне козе (усликано и постављено), а затим код друге. Поједине красте су се после отвориле, што није било нимало леп призор. Лека нема када се већ појави, осим хигијене. Превентива је најбитнија. Ја сам болест донео из другог стада преко јарића, које сам докупио.
 
Nasoj jednoj kozi je vime malo oteceno, tvrdo, crveno. Ima par grudvica. Takva je dosla kod nas , verovatno nije izmuzavana, zapravo znamo da nije uopste izmuzavana od kako se okozila. Ja sam jo danas kupila neku kremu za masiranje protiv upala, a veterinar ce doci sutra ujutru da pogleda, pa se nadam da nije nista ozbiljno i da ce se smiriti. Javljam sutra sta je reko veterinar.
 
Imam problem sa ovcom!Na vimenu su se pojavile grudvice koje prerastu u gnojne bubuljice!Na jednoj sisi ima zrelih i prslih a u onin koje se tek javljaju a na drugoj jedna grudvicas ne zrela!Jagnje sisa oko 40 dana mu je, ovca se ne muze osim viska koji po nekad ostane ali rijetko!Ne znam sta je i od kud jer je u stali ona jagnje i ovan ostalo je na pasi!Sta bih mogao da uradim!?
 
Kupi rivanol ili flogocid mast u poljoapoteci i mazi tim.to ti je prvo sto mozes,a ako se ne popravi stanje zovi veterinara,jagnje bi mogao i odvojiti i pogledaj mu usta da nema i ono slicne promene u ustima.
 
imam problem ojagnjila se ovca dvojke ,vime je nalila ali nejde mleko vec jako zut i gus kolostrum i jako ga malo im a vime je veliko.davno sam to imao kod jedne ovce ali se nesecam sta je bilo,dali treba nesto udarati od antibiotika.hvala.
 
Trebalo bi da je to ok samo je nemoj forsirati sa hranom prvih dana dok jaganjci ne počnu ozbiljnije da sisaju. Kakvo je stanje od jutros ?
 
polako se pojavljuje mleko ali malo i vime je potvrdo malo sam doranjivao sa kravljim2/3mlekom.krecemo u silazu pa do veceras sta im bog da.pozdrav.:ppozdrav:
 
to sa silazom i nije bas pametno, samo seno jos neko vreme dok se sve ne stabilizuje
 
Imam problem sa ovcom nisam izmuzao a jagnje nije stiglo da posisa i sada jedno vime tvrdo kao kamen udarana injekcija nije pomoglo ima li joj leka
 
Nazad
Vrh