Problemi sa vimenom kod ovaca i koza

Iskreno dosta sam citao ali nisam naleteo na tu informaciju, ajt jovo na novo da pocnem opet redom sa citanjem. Mnogo je tema i vidi se da ste ljudski postovali pa treba vremena sve to da se procita. Sto se tice ove ponude, uzecu ovaj testator i reagens i nije neka cena da bih ga pravio. Naj verovatnije cu uzeti i ove maramice (to su one vlazne u kanti od po 800 komada). Mada mi je sad naj bitnije da ih sve ispitam na mastitis i da znam na cemu sam. Ima tu dosta reagensa bukvalno svakih nedelju dana da im radim test a i nije skup. Jedino tako mogu na vreme da otkrijem pojavu i blagovremeno odreagujem.
 
Kad kupis radis svima redom a posle terapije, msm kad vidi da je neka pozitivna i na savet veterinara je lecis, nikako sam, onda ponovis za 2/3 dana posle zadnje primene leka reagens.
Inace sasvim je dovoljno na mesec dana test da odradis.
Kod ishrane stoke voluminoznom hranom, tikva , krastavac, repa, hoce nekad test da pokaze kao da je pozitivan i hoce da se ugrusa mleko kod krava, tada treba prestati sa takovom hranom i ponoviti test za dan dva.
 
kod zacepljenja-ostecenja kanala(lezije) kod ovaca prognoza je uglavnom losa,predhodni put je bila srecna okolnost,zao mi je kolega Zarius011 al tu jednostavno ne mozes nista,ostaje samo da sklonis grlo,ubuduce veterinara zoves odmah ako postoji bilo kakva sansa, ne cekas drugi dan.pozdrav
Zvao sam ja veterinara odmah cim sam primjetio to. ali posto je bio na putu rekao je da ga zovem opet ujutro.i eto kad je dosao vec je bilo kasno. dosao je u 6 ujutro ali dzaba. a da li bi bilo pametno ipak tu ovcu ostaviti jer (bar je ovaj put tako bilo) jagnji dobru jagnjad? Posto joj je ostala jedna sisa. Pozdrav
 
Ja imam sad u stadu 2 koze sa po 1 sisom, sve su te od tog coveka sto sam uzo. Ali dobre su na mleku i bez problema ocuvaju po 2 jareta, sad mi jedna okozila 3 pa ono trece podmecemo pod drugu kozu. Ako ti je dobra ovca i daje dobru jagnjad ostavi je pa kako bude, imaces malo vece muke dok odgajis jagnjad u pocetku na flasicu... Greota je da nistis dobro grlo. Inace ove moje sto imale zacepljena vimena sad su ok, muzo u sud sa crnim dnom, sedio kroz najgusce gaze i nema ni gromuljice, mada cu ipak sve da ispitam na mastitis pre upotrebe mleka. Ovih dana nam dolazi neki novi veterinar/veterinarka, ovaj stari dobio sut kartu. Jos kad bi dosla neka ko Radasinov savetodavac... Uh uh zivko bi onda veterinara svakih nekoliko dana :osmeh:
 
Kažu da se svaki trud isplati, ali mom slučaju teššško.
Ovca, drugo jagnjenje,ojagnjila 2 krupna jagnjeta i ima problem. Ovca je križanac pramenke i virtemberga i mliječna (1. jagnje 3 mj 37 kg bez koncentrata.)Sada 4 dana po jagnjenju upala vimena.Od prvog dana izmuzam,stavljam hladne obloge i od drugog dana antibiotik penicilin streptomicin. Sve manje mlijeka, a vime tvrdo i nabreklo. Čim prestane da djeluje antibiotik problem se vraća. Ustajem noću tri puta, danju skoro svaki sat stavljam obloge i masiram ali uzalud. Ako neko ima kakav savjet dobro bi došao.
Pozz.
 
Promeni antibiotik(probaj oxitetraciklin)ukoliko pencilinski nije depo/LA,+noramin+dexametazon (udarne doze),i nemoj hladne obloge,bolje kamforna mast,i pitaj za savet Spensija.pozzz
 
Ovisi o kojem tipu upale se radi. Oksitetracikline nemoj upotrebljavat za mastitise, jer nece biti nikakve reakcije. Oksitetraciklini se mogu upotrebljavati kod gangrenoznog mastitisa i to u kombinaciji s sulfonamidima. Da bi se spasilo ovcu, jer spasavanja vimena nema kod tog tipa mastitisa.
Sta se tice ostalih terapija trebali bi izbjegavati i streptomicin koji ima jako dugu karencu. Mislim da je dignuta na 60-tak dana. Dexametazon isto nije dobro upotrebljavati u veikim dozama, jer pospjesuje razvitak vezivnog tkiva na podrucjima upalnih procesa, sta kod vimena bas nije pozeljno. Enrofloxacin (baytril) se dobro pokazao kod mastitisa u kombinaciji s ant. injektorima koji se ubrizgavaju u sisu. Uvjek lokalne injektore ubrizgavaj u obje sise. Dobri su i cefalosporinski ljekovi, a postoje i cefalosporinski injektori za sise i to za suhostaj i za laktaciju. Jako su dobri u tretiranju skrivenih subklinickih mastitisa koji rezultiraju velikim brojem somatskih stanica u mljeku.
Kako sam vec vidio da se pricalo o mastitis testu, treba ga cesto koristiti u pravilnim omjerima i pravilno ocjenjivati stupanj upale prikazan mastitis testom.
Takodjer ne raditi ga odmah i par dana nakon jagnjenja jer ce ti sigurno rezultirat pozitivnim.
Pozdrav.
 
Pitanje za spensija: moj veterinar mi je rekao da 1 mll Dexametazona pomaže u resorbciji antibiotika i da pomalo utjeće na smanjivanje mlječnosti.Ako je tako to bi u gornjrm slučaju pomoglo.
Također je upozorio na opasnost od prekoračenja doze i zabranu upotrebe kod sjagnjenih ovaca jer izaziva pobačaj.
 
Enrocin5% je odlican,nego gentamicin(na 12h)mi je davao odlicne rezultate kod gangrenoznog mastita,i znalo je po neko vime da ostane u funkciji,Sulfonamidi su cesto u kombinaciji sa trimetoprimom tako da treba voditi racuna o kombinaciji sa oksitetrciklinom.
 
S kortizonom treba ici pomalo. Koliko je dobar, moze biti i stetan. Kod mene i ne postoji niti jedan kortizonski aparat koji je odobren za upotrebu kod ovaca i koza.
 
Moja koza ima problem sa vimenom.Ima promenu na koži,tvrda je,okolna koža malo crvena,jutros nije dala da se muze sa te strane.Mazao sam mast hidrociklin,večeras nije branila mužu.Da li mi neko može kazati šta je u pitanju?

Zahvaljujem
 
Poslednja izmena od urednika:
Kontagiozni ektim,dezinfekcija(jod,hidrogen,hipermangan bilo sta bolje nego nista) odlican je i sprej Hloramivet(OTC) mada skup al sa razlogom,a moze i neka antibiotik mast da se sprece sekundarne infekcije,Trebalo bi ponekad vrsiti dezinfekciju vimena kod muznih grla,bar danas ima sredstava za to.pozdrav
 
Ja prodao jagnjad sa sise za djurdjevdan nisma muzao ovce samo sam im smanjio hranu vime je jedno vreme bilo extremno povecano sad koliko vidim pocelo je da se smanjuje tako da sam izgleda dobro prosao i imao srece..
 
Nazad
Vrh