Problemi sa vimenom kod ovaca i koza

zarius011

Član
Učlanjen(a)
19 Nov 2011
Poruka
535
Lokacija
okolica Banja Luke
Kod mene se opet javio problem, kod ovce se opet zecepio mlijecni kanal u jednoj sisi. Kad se ojagnjila 15 decembra bio je isti problem. pa joj je vetrinar stavio u sisu cjevcicu da mlijeko iscuri. i sve je bilo dobro. i evo opet sad. pa ga moram sutra zvati da dodje. pokusao sam izmusti ali ne ide. necu na silu da ne dodje do pucanja kanala. zna li ko od vas momci kako da se to rijesi bez veterinara?
 
tek sam to vidio kad sam ju i veceras"nafilovao" zitom! Nisam joj provjeravao vime 3 dana i eto problem. reko' njezin ovnic ima 23 kg pa moze sve bez problema posisati, pa zato i nisam ju pregledao svaki dan. kad ne lezi vraze, s*anje!
 
Meni evo danas druga koza u vimenu ima krvave cepove, izmuzanje bukvalno na silu, polako polako, i onda krene mleko sa krvlju. Pre par dana sam imao isti problem sa "babom" od te koze evo sad i ova i to ponovo samo u jednoj sisi. Ako se primeti na vreme onda i moze nekako da se izmuze, kad otvrdne vime onda samo veterinar pomaze. Kad je dolazio za proslu kozu reko mi je da joj je od jednom nadoslo mleko/kolostrum u vime i da su popucali neki kapilari... da izmuzavamo par puta dnevno i proci ce za 2-3 dana, tako je i bilo, evo sad ova....
 
da li ovca(koza) moze biti podlozna tome? Recimo ako ima jednom, ili ova moja dva puta da ce joj se to i ubuduce desavati. ova je dasla bas fino jagnje, pa bi mi bilo zao da ju prodam. Dobro, ako se izmuza svaki dan da toga nece biti, ali mozda nekad necu biti kod kuce i eto problema.
 
Smanjite malo proteine ako ih dajete , moze biti i stari mastitis . Treba probati pomesati mekinje i brasno , promutiti sa vodom i namazati vime ako je vrelo dok nedodje veterinar a kad dodje trazite da vam da i kremu gel za vimena ima crni i zeleni da imate kao preventivu za pocetnu pojavu mastitisa .
 
tu je problem mastitis od prosle godine. cak i ako to veterinar sada sanira sledece godine ce se javiti u jos tezem obliku.ja imam jednu takvu ovcu koja se uvek blizni pa sam je ostavio iako joj je jedna strana vimena skroz tvrda.ona dok ima dovoljno mleka u toj jednoj sisi pusta oba da doje, ali nakon par dana ona odabere samo jedno dok drugo odbaci.onda ja to odbaceno hranim na flasicu i poturam ga pod druge ovce dok ne nauci da krade samo.
 
Milantina problem sa vimenom ti je više nego sigurno mastitis.Kad izlaze čepići i krv to ti je povratak mastitisa koji se je dogodio u prošlim laktacijama.Mastitis se može lečiti samo ako se počne na vreme.On se najčešće javlja kod mlečnih grla ako mladunčad ne posisa do kraja mleko iz vimena a posebno u ekstezivnom uzgoju gde se ne vodi dovoljno računa o stoci.Kod mlečnih grla jedini način preventive mastisa je rano odlučivanje mladunčadi od majki ili eventualno što češće izmuzivanje.Mastitis se u vimenu učauri u grudvi i vidu gnoja i čeka povoljan trenutak da se aktivira.Obilazeći farme gde ne vode računa o zdravlju koza ustanovio sam da kod pojedinih pogotovo gde su mlečna grla sva muzna grla imaju mastitis.Najžalosnije što vlasnici to ne prepoznavaju a mleko prodavaju kao jako zdravo pogotovo za decu.Mastitis je nezgodna bolest i ja sam kod svojih koza imao problem i na kraju sam ustanovio da je jedina mera likvidacija jedinke ako se u prvoj godini ne može rešiti izlečenje.Ovo što sam izneo u vezi mastitisa on se može pojaviti i kod manje mlečnih grla ako se ojari jedno mladunče a nevodi se računa o vimenu.Na kraju problem mastitisa se javlja isključivo zbog nebrige nas vlasnika životinja.
 
Neznam sta se desavalo sa tim kozama ranije jer sam ih uzo maja/juna prosle godine, covek koji ih je cuvao je daleko bilo preminuo... Dobre su na mleku, krupne, jarad im super napreduju... Neka rasa kao balkanke, imaju duzu dlaku... Znam samo da ih je taj covek cuvao u bas ocajnim uslovima. Jedino kad bude proso ovaj sneg da pozovem neku privatnu veterinarsku stanicu da mi odradi testove na mastitis... krv im je vadjena i sve je bilo u redu
 
Kod tog mastitisa sa gnojem krvlju i krpicama u mleku pomayu samo antibiotici, a kod ovih drugih gde se javlja upala i otok može da pomognu obloge od sirća i masti, dalje pomaže kamfor kao obloga, konjska mast a glina koje ima po rekama ili takozvana Uma kao obloga pokazala se kao delotvorna jer izgleda ima antibakterisko dejstvo.
Pokusavaj jedino da izmuzas sisu non-stop i da ne dozvolis da se začepi kanal, ako stalno izbaca taj iscedak iz vimene ima šanse da se izleči . Izbegavaj da jarad sisaju takvu sisu ili mleko jer hoće da uginu.
 
Jarici su podbaceni (nasilno) pod drugu kozu, juce smo je 4-5 puta izmuzli i evo jutros nit cepica nit krvi, ali i danas ce mo je izmuzati... u svakom slucaju pre upotrebe svim kozama cu odraditi mastitis test i vadjenje krvi. Jer taj sir i mleko koje prodajem jede i moj dvogodisnji sin, iz iste kofe ide sve.
 
To sto vise nema vidljivih čepića i krvi ne znači da je mastitis prestao. Meni se kod krava to dešavalo, ako procediš to pomuženo mleko videćeš manje čepiće na cedilu. Izmuzaj stalno još 2-3dana i onda zovi vet da proveri na mastitis i da da terapiju. I još jedna bitna stvar, nikako ne izmuzaj na pod jer tako prenosiš zarazu na druge koze ili čak na drugu sisu, jer ne mora da znači ako je jedna sisa obolele da je i druga.
 
Ima u veterinarskoj apoteci tečnost ljubučaste boje antiregens sa njim sam možeš kontrolisati mleko na mastitis tako da za to nemoraš zvati veterinara.
 
Danas je bio veterinar.Sto se tice ovce kojoj je jedna sisa bila zacepljena nema vise pomoci. uradio je sto je mogao, od sad ce imati samo jednu sisu.kaze da to nije mastitis vec zacepljen mlijecni kanal.Koji je doveo do tog da je ostala bez nje. Ali kako god sta je tu je! Nego da pitam, sta bih od prve pomoci sve trebao da imam u "kucnoj" apoteci za ovce?
 
kod zacepljenja-ostecenja kanala(lezije) kod ovaca prognoza je uglavnom losa,predhodni put je bila srecna okolnost,zao mi je kolega Zarius011 al tu jednostavno ne mozes nista,ostaje samo da sklonis grlo,ubuduce veterinara zoves odmah ako postoji bilo kakva sansa, ne cekas drugi dan.pozdrav
 
Juce sam kontaktirao putem mejla neku firmu u vezi preparata za higijenu vimena i testiranje na mastitis, vec jutros evo odgovora, poslovni ljudi nema sta
Cene za tražene artikle su :

1526 KerbaWash 5 l koncentrat za pranje vimena pre muže, KERBL Nemačka– 2.805,50
15232 Uddero Dip 10 l sredstvo za zaštitu vimena nakon muže na bazi joda, KERBL Nemačka – 3.630,00
15258 Uddero Dip Lacto 5 l sredstvo za zaštitu vimena nakon muže na bazi hlorheksidina, KERBL Nemačka – 1.958,30
15252 Dezinfektor vimena sa čašom, KERBL Nemačka – 957,30
1579 Papirni ubrusi za vime 2 x 200, KERBL Nemačka – 545,60
739327 Papirni ubrusi za vime 2 x 800 – 1.738,30
1513 Mastitis testator disk beli, KERBL Nemačka – 272,80
1514 Mastitis reagens 1 l, KERBL Nemačka – 503,80

Sve cene su izražene bez PDV-a (18%) I informativnog su karaktera.
 
ako si citao stare postove onda si sigurno video brundalov recept za pranje i higijenu vimene, iskren da budem meni se ne svidjaju svi ovi preparati i kako on rece slana voda pre i posle muze i kraj price,posebno ako je rucna muza, ako je masinska onda moras nesto za dezinfekciju i ispiranje muzilice jer ostaje masti na gumama i crevima i tu se stvaraju i razmnozavaju bakterije.
Od svega ovoga mozda ti je dobar da se uzme ovaj teste mada i to mozes da napravis od dve posude od bolje plastike koje ces da zalepis na neku plocicu sa rucicom i da ne budu za vise nego za po jedan mlaz mleka, pozeljno je da su sieoke i plice. A reagens mozes da kupis jer to ne mozes sam da napravis.
 
Nazad
Vrh