Zglobni traktori

Učlanjen(a)
21 Avg 2009
Poruka
4.721
Lokacija
Stubal, Kraljevo
1zei4h4.jpg

Nisam odoleo njegovom moćnom izgledu a ni snazi ( 560KS).
 
Ovakav sistem traktora je IMT imao pre 30 i kusur godina... Šta je to New Holland kupio licencu od IMT-a, i malo je doterao?
 
A ko ih je izmislio? Pa ja sad do holandeza nisam video da ni jedna ozbiljnija firma pravi zglobne traktore?
 
A ko ih je izmislio? Pa ja sad do holandeza nisam video da ni jedna ozbiljnija firma pravi zglobne traktore?
Ima dosta zglobnih traktora,naopako da ih nisi video,makar preko interneta...
Case~steiger,john deere,cat,neke starije verzije MF....
Obrati paznju na zadnje minute snimka,
 
Pa pošto mi svi znamo da je IMT licenca maseja, verovatno je od njih uzeo i licencu za zglobni traktor...

Ja sam ovde konkretno mislo na holandeza, nikad nisam video njihov zglobni traktor do ove serije... A i ako se nevaram (a mislim da ima negde na forumu) IMT 5500 je bio najači proizveden serijski trakrotor, e sad što mi sve traktore iz tog vremena pravimo i dan danas isto, to je sad nešto drugo, a veliku većinu iz tog vremena ni nepravimo...
 
Jedno je tehnika upravljanja zglobnih mašina, a sasvim drugo prvi traktor koji je proizveden korišćenjem te tehnike... Elem uvek ima šta novo da se nauči...

Da ne pravimo više :off_topic: ....
 
IMT 5500 je svojevremeno bio najjaci traktor proizveden u Evropi, sa druge strane bare je imao konkurencije.
 
Tema je u Off Topic-u ali ajde kada se već krenulo i da se završi.Zrine nađite i pokažite nam tu njegovu Evropsku konkurenciju u ono vreme?
 
Bila je Raba 500

scaled.php


360 kw, 17 500 kg.

Tako je idklecin i kirovec.

image.aspx


Počela je proizvodnja od 1980 v12 500 ks ali samo 5 komada su ih pravili.
 
IMT je bio najaci europski traktor u SERIJSKOJ PROIZVODNJI (ne vicem, naglasujem)

ostalo su sve bili prototipovi...

Najblizi konkurent IMT-u je bio sclhuter "profi trac 5000 TVL"koji je proizveden jedan jedini i dan danas je 100% ispravan (12 cilindarski tvin turbo motor 500ks ravno). Kupila ga je firma LEMKEN i s njim radi prezentacije najvecih svojih masina. Kasnije su napravili s schuter "profi gigant" koji ima 650 ks. sve mi se cini da su "nakarabudzili" ovog s 500ks i da je to jedan te isti traktor, ali nisam siguran, ne razumijem njemacki. Ali se i dalje ne radi o serijskoj proizvodnji cak i da se radi o dva razlicita traktora.

Dakle, u to doba IMT majka. Da sam bolje upoznat s proizvodnjom traktora u Europi, mozda bih rekao da jos uvijek drzi prvo mjesto, ali posto ne znam sto se sve na ovim prostorima proizvodi, necu nista pricati ;)
 
Da se nije zaratilo, proizvedeno bi bilo vise tih traktora... tako da... U planu je bilo, sto kod ostalih gore spomenutih nije... Planski su pravili samo jedan traktor, sto kod IMT nije slucaj.

Tako da DA i tri komada se racunaju u serijsku proizvodnju ;)
 
Moguce da bi proizvodili ali mozda i nebi, nazalost nikad necemo saznati. Pitanje je veliko kako bi IMT-ov diferencijal izdrzao torturu tolikog motora. Kod nas su na imanju imali velikih problema i sa 5360. Stalno mu je stradao konusno tanjirasti i kostali su kao jedan nov 539. Menjali su ih otprilike 2 puta u 3 godine. Taj traktor je bio inace izuzetno jak ali samo po suvom. Cim je pala kisica bio je nemocan. Do parcela koje je radilo imanje moralo se preko jednog mosta koji je isao preko jedne recice i po klizavom nije mogao da se popne na taj most. Ako ga je na njivi uhvatila kisa nije mogao kuci dok mu nije stigla pomoc 1 - 2 kom 5136
 
Sad smo vec debelo u off, ali...

Znam za vise zglobnih traktora koji u kombinatima nisu mogli dva radna dana sastaviti koji su poslije bili u privatnom vlasnistvu i nisu nikad nikakvih problema imali, jednom kad ga ti kupis i kad ga samo ti vozis onda ga i cuvas... Covjek mi pricao (njegov otac radio kao mehanicar u jednom kombinatu) decki rade u traktorima po cjele dane nekad, nikakvog kvara nista, netko trazi slobodan dan i direktor mu ga ne da, za pol sata traktor u radionu, "nesto se potrgalo", cim kakva razmirica sa sefom, traktori se odmah trgali... Ne samo IMT, svi ostali traktori koji su tamo dolazili su bolovali kad radnici nisu bili raspolozeni za rad...

IMT bi se proizvodio, jer je proizvodnja i zapoceta, ali zbog drugih okolnosti je prekinuta. imali su velike planove za te traktore, ali na zalost, propade im plan...
 
IMT je bio najaci europski traktor u SERIJSKOJ PROIZVODNJI (ne vicem, naglasujem)

ostalo su sve bili prototipovi...

Najblizi konkurent IMT-u je bio sclhuter "profi trac 5000 TVL"koji je proizveden jedan jedini i dan danas je 100% ispravan (12 cilindarski tvin turbo motor 500ks ravno). Kupila ga je firma LEMKEN i s njim radi prezentacije najvecih svojih masina. Kasnije su napravili s schuter "profi gigant" koji ima 650 ks. sve mi se cini da su "nakarabudzili" ovog s 500ks i da je to jedan te isti traktor, ali nisam siguran, ne razumijem njemacki. Ali se i dalje ne radi o serijskoj proizvodnji cak i da se radi o dva razlicita traktora.

Dakle, u to doba IMT majka. Da sam bolje upoznat s proizvodnjom traktora u Europi, mozda bih rekao da jos uvijek drzi prvo mjesto, ali posto ne znam sto se sve na ovim prostorima proizvodi, necu nista pricati ;)

Schlueter profi gigant je, u principu, isto što i Profi Trac 500 ZVL, razlika je u motoru, Gigantu je ugradjen ogroman MAN brodski motor. Što se zlogbnog upravljanja kod traktora tiče, našao sam snimak Lanz traktora iz vremena prije WW2 koji je imao zglob.

 
Nazad
Vrh