IMR 120 -135 turbo menjac ZF T- 3445 i motor, odrzavanje rezervni delovi i servis

dalibor79

Član
Učlanjen(a)
2 Jan 2010
Poruka
724
Lokacija
ruma
sve u vezi transmisije rakovice 120-135 turbo,(ulje koje se sipa u transmisiju) inace nosi menjac nemacke vodece svetske firme "ZF " u prevodu na srpski(fabrika zupcanika) nosi menjac iz serije 3000 , model T-3445
koliko sam ja upucen to je jedini serijski model rakovice sa ZF menjacom i mislimda zasluzuje posebnu temu i razmatranje o njemu a i najveci rakovicin traktor inace menjac traktora rakovice 120-135 turbo T-3445 nosi i traktor kejs internacional IHAC1255XL i Schluter super Trac 1300 VL i fendt 612 LSA


---------- Poruka napisana u 12:44 ---------- Prethodna poruka je at 12:43 ----------


---------- Poruka napisana u 16:17 ---------- Prethodna poruka je at 12:44 ----------

naravno prvo slika moje rakovice otprilike ovako fabricki izgleda sem auspuha koji je home- made(prohrom)
24waa8j.jpg


---------- Poruka napisana u 18:18 ---------- Prethodna poruka je at 16:17 ----------

raspored brzina
1.Gang Vorwärts:2,6(3,2) Rückwärts:3,7(5,1)
2.Gang Vorwärts:3,2(4,0) Rückwärts:5,9(8,1)
3.Gang Vorwärts:4,1(5,1) Rückwärts:9,2(12,6)
4.Gang Vorwärts:5,0(6,3) Rückwärts:14,0(19,2)
5.Gang Vorwärts:6,4(8,0) Rückwärts:21,7(29,7)
6.Gang Vorwärts:7,8(9,7) Rückwärts:--,--
7.Gang Vorwärts:9,7(12,2) Rückwärts:--,--
8.Gang Vorwärts:11,9(14, Rückwärts:--,--
9.Gang Vorwärts:15,2(19,0) Rückwärts:--,--
10.Gang Vorwärts:18,4(22,9) Rückwärts:--,--
11.Gang Vorwärts:25,8(32,3) Rückwärts:--,--
12.Gang Vorwärts:31,4(40,0) Rückwärts:--,--
6 sporih 6 brzih i 5 rikverca
 
bas zato sam i pokrenuo temu ZF(menjac ) kod nje nema velike razlike u sporim i brzim brzinama npr.ako ores 3 sporom i hoces malo brze ides 3 brzom ako hoces jos malko brze ides 4 sporom pa 4 brzom pa 5 sporom pa 5 brzom npr. tako idu brzine ima i neke (puzajuce bzine)neke ekstra spore koje nisam nikada ni koristio .
I stvarno je steta sto vise nema serijske prizvodnje mislim da sve vise imamo potrebu za traktorima od 120ks -150 ks zbog ugazenosti zemljista itd...
evo jedne slike rakovice sa modifikovanom kabiom




300494w.jpg
 
Par godinama sam bio na tim traktorima kao traktorista.Imale su perkins motor od 135ks,mercedes od 125,140 i 170 ks.Sve su to one nosile ,a nikada se jedan kvar na menjaču nije dogodio.Tako da te priče da jak motor sahrani menjač ne pije vodu kad je menjač kvalitetan kao ZF.Problema sa prednjom vučom nikad nije bilo već samo sa hidraulikom.Jako sam voleo da sa njima radim.
 
malo sam radio sa takvom rakovicom samo motor 1o5 ks nema turbo,taj traktor mi se sve više i više sviđa
 
i koja je sada realna cena rakovice naprimer da ima mercedesov motor,i da je sve u normalnom stanju ?
 
Zadnja nova koja je u firmu stigla je bila 135 perkins kao na prvoj slici.Nije mogla stati pored ovih sa mercedesima.Mnogo je bila nekako spora na odzivu gasa i dosta je bila opterećena prilikom rada što je i na auspuhu pokazivala.Za ove gde su ubačeni mercedesi imam samo reči hvaleTa sa perkinsom je kao nova držala pritisak ulja kad se ugreje oko 1 na punom gasu a skoro na 0 kada je ugrejana na leru.Tačno od toga je na kraju i nastradala jer je bukvalno zaribala.
 
ja je imam vec desetak godina i samo reci fale (i nije veliki potrosac)hteo da je prodam jel imam dajca 150 ks i imt 549 i mislio da uzmem neki srednji traktor ,onda kontam ako je prodam sta da kupim za te pare npr.rusa kojeg sam i imao(82) nepada mi napamet kao prvo dosta manji potrosac od njega a po ucinku naravno nemogu das se porede 82 i rakovica 135 turbo:ppozdrav:samo redovno menjanje ulja(sipati kvalitetno u skladu s mogucnostima) i teraj bez problema

---------- Poruka napisana u 20:25 ---------- Prethodna poruka je at 20:22 ----------

verovatno joj je motor i bio los ja licno nisam terao sa mercedesovim motorom ali oja je 135 ks nova turbina motor uradjen pre 2 god na fabricki standard(menjana i radilica) nije mi potrosila kapi ulja a otkad sam je uzeo sipam lukoilov avangard ekstra mineralno.
sto se tice hidraulike ima u poklopcu menjaca veliki klip za hidrauliku i napolju dva velika pomocna klipa hidraulika sve to tera pumpa hidraulika koja se nalazi napolju pored zadnjeg desnog tocka i podmazuje menjac pod pritiskom,znaci menjac ima podmazivanje buckanjem i pumpom hidraulika(u menjacu je ulje 15/40)
 
Menjč je jako odličan. torpedo rx 170 ima menjač ZF 3550. Pa vjerujem da je jako sličan ovome. Koja razlika neznam, ali bitno da je ZF.
Uglavnom radio sa Fendtom 612 lsa, prva liga od menjača, jako lagano ide, precizan i što dobro kod tih menjača, jako dobar raspon brzina ima.

Meni se rakovica jako sviđala. Baš zbog te kombinacije motora i menjača.
Može tko god reči, ali za mene ZF menjači su na prvom mjestu. Dok budem kupovao traktora, uvijek cu pokušati gledati da ima ZF-ov menjač.
 
Moj reno je isto imao ZF samo u tri ranga po četiri brzine za napred i isto toliko za nazad.Samo sa tim nisam imao problema.
 
rasklapao sam rx170 jednog u golubincima sa majstorm nikolom dodikom iz elemira koji je tatamata za zf menjace bila mu otisla piramida na moj su spore i brze to oce prvo da strada pogotovu na onim koji se budze i pojacavaju stavljaju jaci motori mada sto rece jedan kolega sve je to i do vozaca koliko vodis racuna toliko i traje :ppozdrav:
 
Od jednog majstora koji ima dosta iskustva sa tim ZF menjačima na Rakovici sam čuo da se na svakih 2.500 r.č obavezno moraju promeniti ležajevi gornjeg snopa menjača da ne bi došlo do većih havarija.Koliko sam upućen u RX 170 znam da na njima menjač hoće da strada tako da nisu ne poderivi.
 
Za ovaj tip menjača što ima rakovica nisam nikada cuo da se mora promijenit ležajevi.
Na fendt-ovima serija 6 ( znači 611,612 e sada nisam siguran za 614 ) oni su znali i po 15 000 radni sati izdržati a da se ne otvara menjač.
Lako moguće da ono turbo kvačilo štiti menjač. Isto tako i za renaul i shulteri... Oni takoder koriste taj menjač.

Za rx-a sam takoder čuo da se mora pazit ( al opet ne postoji nepoderljivo ) ali u svakom slučaju taj menjač puno puno bolji recimo od rx-stotke. Pa čak i od rusa :D
 
Ni jedan menjac nije nepoderiv samo ima menjaca koji traju duze i koji traju krace a ko ima traktor sa zf zna sta je pravi menjac time necu da kudim ostale i na mom 549 je menjac vrh ali to pisem u temi imt.
Rakovice 135 ks prvi put sam video kod nas u šumariji koja ih ima i koja ih tera gore nego u ijednoj firmi ipak je šuma šuma.i kada kod njih traje masina onda je to kvalitet:osmeh: a dosta rade sa menjacem tj sa kardanom iveraju panjeve. moram slikati koju sliku pa cu okaciti na forum.:ppozdrav:pozdrav svima
Svaki ponosni vlasnik rakovice 120-135 poznaje Nikolu dodika iz elemira(majstora za rakovice) i nisam ni ja cuo za to menjanje lezajeva naravno da sve ima svoj vek i sve se menja pre ili kasnijie
 
tema mu dodje rakovica 120-135 necemo bas mnogo da sirimo :ppozdrav: ajd da cujemo jos koje zapazanje o rakovici120-135 jel jos neko ima neka iskustva

---------- Poruka napisana u 22:40 ---------- Prethodna poruka je at 22:36 ----------

pogled na fidrauliku rakovice 120-135

24pksok.jpg
 
Nazad
Vrh