Kako odhraniti kvalitetnog ovna zapriplod ?!

Bato,sve zavisi,normalno da je pozeljna priplodna,ali debeli ovnovi koji pare dosta ovaca brzo dodju na priplodnu samo ako imaju volju za parenjem!Ja nisam prisalica da bude saliven,ali ako neko to voli,sta da radim,hoce covek da ima tenk u dworistu i to je to,uziva u tome!Tuga je kad covek kupi jagnje ulaze,hrani,a ön kao kozorog,lako je debelog smrsati,ali od gedze napraviti ovna to je nemoguce,kapiras poentu,DEBLJINA NIJE MANA!!

---------- Poruka napisana u 23:33 ---------- Prethodna poruka je at 23:29 ----------

To ti je kao kad vozis BMW,mozes ga vozit kao ficu 20 na sat ali znas da moze 300,tako i ovan,lepo je kad znas da moze da nagura 150-160kg ako treba,a moze da pari i sa 100kg!
 
Samo cu jos ovo reci ovnu smanji hranu 5-6 dana ne da nema nikako nego samo malo to ce se na njemu primjetiti jako puno, a da povratis izgubljeno treba ti mjesec iz iskustva govorim.
 
Deki sjecas se kada smo bili na faxu i kada si komentarisao onog mog starijeg ovna sa odvaljenim stomakom i mladjeg. Ja bih uvek izabrao mladjeg, vitkijeg nego stariju mrcinu.
Isto tako debljina nije ni prednost. Priplodni ovan uvek treba da bude u priplodnoj kondiciji, a ishrana da prati ritam parenja. Veskovog ovna sam naveo samo kao primer.
 
Bato mesas,pojam debeo i burav,to kad ti ovan ima razvaljen stomak to je druga prica,to je kad u pocetku se jagnje prezderava kabastim i posle imas zabca,pa mu trbuh smeta,to nikako,ima i tu leka ako na vreme uocis da se 'burlavi'!
 
Takodje brz prirast kod mladih ovnova moze da pravi veliki problem,jer ako kostur ne isprati koliko toliko masu,na kraju se dobije deformisan ovan,narocito stradaju ledja kod duzih grla i noge,narocito zadnje..
 
Doktore da cujemo lekic? :osmeh:

Smanjis kabastu hranu.
Deki a sta je uzrok da ovan bude burav-ishrana i opet se vracamo na pocetak price.

---------- Poruka napisana u 23:49 ---------- Prethodna poruka je at 23:47 ----------

Takodje brz prirast kod mladih ovnova moze da pravi veliki problem,jer ako kostur ne isprati koliko toliko masu,na kraju se dobije deformisan ovan,narocito stradaju ledja kod duzih grla i noge,narocito zadnje..

I opet se vracamo na pocetak, na ishranu. Na pitanje koje je Milos postavio.
 
I na kraju da sumiram,svako treba da 'upropasti' jedno 3 ovna da shvati kako ga odhraniti i da kupi/ili sam proizvede jedno 10ak da zna kako ga odabrati,nema nista dok covek sam ne 'ukopca stvari'!
 
Burav ->burag zbog velicine moze da primi vece kolicine hrane ->stvara se vise energije varenjem te iste hrane -> ukoliko se energija ne koristi ona se skladisti -> debeo ovan

---------- Poruka napisana u 23:56 ---------- Prethodna poruka je at 23:53 ----------

I na kraju da sumiram,svako treba da 'upropasti' jedno 3 ovna da shvati kako ga odhraniti i da kupi/ili sam proizvede jedno 10ak da zna kako ga odabrati,nema nista dok covek sam ne 'ukopca stvari'!

Upravo tako. Ja sam prvog zeznuo sa kabastom hranom. Za drugog sam se plasio i mislio da je trebalo da ga vise isforsiram sa koncentrovanom hranom ali on sada izgleda ok. Uskoro stize jos jedan kandidat i nadam se da cu uspeti da objedinim dobre osobine prethodna dva ovna u njemu, sto se tice ishrane.
 
Bato priplodni ovan se hrani senom do besvesti i ne uzimase se jagnje koje izgleda kao da je progutalo balön za priplod,a zato se tezi naci optimum pa ko ima znanja i SRECE mozda ga ubode nesto dobro.Enti sve ti rekao doktor Bata.:)

---------- Poruka napisana u 23:59 ---------- Prethodna poruka je at 23:56 ----------

Pardon 'NE hrani se senom do besvesti..greska pri kucanju.
 
U periodu van sezone parenja ovnove treba držati odvojeno od stada treba ih dobro hraniti i negovati. Hrane mora biti u dovoljnim količinama, a posebno treba da sadrži belančevine,mineralne materije (Ca,Fe), i vitamine (A;D;E) na nivou predviđenih normativa.
Priplodni ovnovi se nesmeju previše ugojiti, jer onda otežaju i gube volju za skokom. Na 1-2 meseca pre parenja, ovnovi se napasaju na boljim pašnjacima i prihranjuju, u početku sa po 250grama koncentrata, a za vreme parenja sa 1250gr. dnevno. Od koncentrovanih hraniva daje se ovas i ječam obično prekrupljeni. Ova hraniva utiču na pojačanu polnu aktivnost i povećavaju količinu i kvalitet sperme.
Posle završene sezone parenja, obrok se postepeno smanjuje do normalnog, vodeći računa o istrošenosti ovnova. Naročito izdašno treba hraniti i negovati mlade ovnove za priplod. Da bi se povećala polna aktivnost ovna, upotrebljava se isklijali ječam i ovas, zbog njihovog povećanog sadržaja vitamina E.
Ishrana priplodnih ovnova u toku zime treba da se bazira na kvalitetnom livadskom ili lucerkinom senu, zatim na silaži ili nekim drugim sočnim hranivima, uz obavezan dodatak koncentrata.
Ishrana sa ovim hranivima u odnosu 30-40% sena, 20-30% sočnih hraniva, i 40% koncentrata je punovredna ishrana priplodnih ovnova.
Priplodni ovnovi se međusobno razlikuju u pogledu uhranjenosti, temperamenta, formata i potreba u hranljivim materijam. Zbog tih velikih individualnih razlika, u periodu mrkanja, a naročito ako se koriste za veštačko osemenjavanje, treba ih držati i hraniti u individualnim boksovima. Veličina obroka ravna se prema njihovim normativima, sastavljenim na osnovu žive mere i intenziteta iskorišćavanja.
Treba im obezbediti dovoljno čiste pitke vode i soli po potrebi.
 
Kolega milossoumi sve ovo sto si napisao ja imam u praksi :"U periodu van sezone parenja ovnove treba držati odvojeno od stada treba ih dobro hraniti i negovati. Hrane mora biti u dovoljnim količinama" moj ovan je bio odvojen 98 dana od ovaca i sad je pusten da hoda u kopilicama koje su tek ojagnjene sto znaci :"Na 1-2 meseca pre parenja, ovnovi se napasaju na boljim pašnjacima i prihranjuju, u početku sa po 250grama koncentrata, a za vreme parenja sa 1250gr. dnevno."

Ako udje
te u temu vlasicka pramenka vidjet cete da ja ovako radim u praksi i ovo sto je milossoumi napisao je 100% tacno i svakome bih preporucio da ovako uzgaja ovnove i imat ce sigurno kvalitetna grla za priplod. Ako vam je citavu zimu ovan bio odvojen kao moj u nekom boksu(s jos par ovaca s njim radi bolje njegove ishrane) i dobivao dodatnu hranu sad kad je velika trava pustite ga da hoda s ovcama koje se jos nece mrkati kao sto sam ja uradio pustio ga na pasu s 10 kopilica na pasu i uvece dobije zajedno sa njima samljevenu kukuruznu prekrupu.
 
Pogledajte ovo, ovan preko 150 kilograma, lipska pasmina.
kaže da ih je još 500 ostalo samo na svijetu!

 
Koji 150kg? Gledao sam na tv tu priču. Nema on više od 100kg a mozda ni toliko. Tu lipsku su promovisali na sva zvona al ništa. Video sam tu rasu i uzivo. Ja bi pre rekao da je to soj pramenke u kojoj i cigaja ima udela u većem procentu. Skoro sve isto kao cigaja samo ima grubu vunu i sitnija.
 
Ova rasa ima dosta slicnosti sa vlasickom pramenkom, jagnjad su sarena, vuna se uvija i rogovi kod ovog ovna su slicni kao kod mojih mogu se uvrtat u spiralu uz pomoc zice, imaju dosta duge repove jedina razlika je sto su svim ovcama glave crne tj, garaste a kod vlasicke pramenke ovce imaju i bijelih nijansi po glavi, sto se tice ovog ovna ne bih komentarisao koliko ima kg ali da je dobar to cu reci svaka cast stado je kvalitetno a ovan pogotovo, i bila bih steta da ove rase nestane.
 
A evo malo racunice bez cifri o rentabilnosti proizvodnje janjeceg mesa za trziste.
Kod takvog posla tehnologija je nesto drukcija nego kod proizvodnje sira.
Dakle kao prvo potrebne su ovce koje po svojoj fizionomiji naginju proizvodnji mesa. Krupne, teske sa velicinom legla iznad 1.5 odnosno minimalnom plodnoscu od 150% - 100 ovaca 150 janjaca. U takvim leglima mortalitet ne smije iznositi preko 1-2%. Nadalje takve ovce se moraju janjiti 2x u toku 13 mjeseci odnosno 3x u 2 godine.

Tako 100 x 1.5 150 jagnje, a moj su jednom godisnja, kako nacin 2x 13 mesec?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh