Kako odhraniti kvalitetnog ovna zapriplod ?!

minutauro

Član
Učlanjen(a)
2 Feb 2011
Poruka
383
Lokacija
ZEMUN
Tema otvorena za razmenu misljenja i iskustava koja obuhvataju kvalitetan odgoj ovnova za priplod i samo postupanje sa njima od jagnjadi do ovnova od 100+ kila ? :ppozdrav:
 
Sve pocinje od dobrog jagnjeta,e sad sta je to dobro,zavisi od rase,naravno bilo bi dobro da veci odgajivaci da pojasne koji to parametri uticu na selekcijski rad.
 
ovo jeste zanimljiva tema ali svaki odgajivac ima neke svoje parametre na koje manje ili vise obraca paznju. Zivotinje nisu nesto sto bi moglo da se izmeri i kaze ovo je dobro ili lose. Problem je u Srbiji sto se uzgojem "priplodnog materijala" bave uglavnom ljudi koji obicno nisu iz struke vec imaju jaku zelju i volju da nesto urade jer oni koji su iz struke nemaju zelju da nesto urade, posavetuju i upute one koji su vredni. Ja sam se malo zbunio kada sam kao pocetnim pre koju godinu morao nekim nasim strucnjacima ili starijim odgajivacima da objasnjavam kako se trebaju gajiti ovce i na sta treba da se gleda iako ni sam nisam neki skolovan stocar. Ako ste malo posmatrali ove slike IDF koje je postavio Ile de france, mozete videti da je vecina zivotinja sto se glave usiju, vune, forme trupa tice, po malo drugacija iako su to visoko kvalitetna grla. Ono na sta se kod nas premalo obraca paznja jesu neki ekonmski pokazatelji a ne samo eksterijer zivotinja. Ja sam vise puta ponavljao da je zavrsni proizvod u ovcarstvu zaklano jagnje a ne ovan na izlozbi. Po meni je eksterijer bitan i karakteristike rase bi morale da se zadovolje ali su mi prirast, mesnatort, duzina trupa, dobar odnos mesa i loja kao i konverzija hrane jos bitniji. Kad odemo na sajma u Novi Sad naslusam se prica kako treba da izgleda glava ovna da ima ili nema vunu na glavi da su usi malo duze ili krace, da ima ili nema vunu do ili ispod skocnog zgloga i kad pogledam zivotinje tih ljudi onda vidim da oni obracaju na to paznju ali su sve drugo zaboravili. Na kraju ipak trziste odluci kako bi zivotinje trebele da izgledaju. To je neko moje misljenje i rado cu cuti misljenje i drugih odgajivaca bez obzira da li oni bili "veci" ili "manji"
 
Koliko bi koncentrovane hrane dnevno trebalo da jede jedno muško jagnje Witemberg rase?
 
Koncentrovana hrana ide po želji do nekih možda 40-50kg ali posle treba da se obroči i ograniči.Ishrana šilježadi treba da se zasniva na kvalitetnom senu i/ili paši sa malim dodatkom konc hraniva jer ne želite mužjaka da utovite već da ga održavate u priplodnoj kondiciji.
 
nemanja je upravu ne pretjerivati sa koncentratom bolje davati po malo koncetrata ujutru i uvece a u dana samo pasa ili kvalitetno sjeno redovno kretanje i higijena grla i stale i nepripustati ga prije 10-12 mjeseci moze i prije ako je bas zurba
 
Ja ovoga deliju spremam za priplod, uzeo sam ga sa 2 i po meseca i od tada ga hranim sa ostalim šiljezadma stim da mu na podne dodajem 300-350 grama koncentrata sa 18% proteina. Sada mu je 4 meseca.
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
 
pazi kvicoje da ne skoci pocece pariti cim je sa siljezicama ja bi ga radije odvojio sa jos nekim muskij jagnjatem hrana je ured ispustaj ga kad nembude snijega obavezno da ne strada i ne ulenji se
 
Mislim da je genetika na prvom mestu,samim tim i kupovina dobrog grla.. A posle ide ishrana, mada ako zelis kvalitetno grlo netreba stedeti na hrani do nekog uzrasta dok se on ne formira skroz. A kasnije ishrana da ide kao i ostalo stado .
 
Mozda bi daleko vaznije pitanje bilo, ne kako odhraniti ,nego kako u mnostvu jagnjadi prepoznati pravog?
Osim po poreklu i eksterijeru buduci priplodnjak se bira i po temperamentu.Licno, ako sam u prilici, preferiram temperamentnija grla.Naravno, nije pozeljno da bude ubica ali isto tako nije pozeljno ni da bide suvise mlak, trom, neaktivan jednom recju 'smotan".On mora da dominira stadom a svojim izgledom i ponasanjem mora da izaziva strahopostovanje kod posmatraca.
Sitnije rase su po prirodi temperamentnije (kazu da je tako i kod ljudi) i kod njih je odabir daleko laksi ali je "problem" kod krupnijih koje su po svojoj prirodi nesto blazeg temperamenta.
Postoje neke sitne "cake" kako se u praksi to testira i ako vec niste nemojte se iznenaditi kad i tako nesto dozivite.
 
Odabir mladih ovnova je nesto najvaznije sto svaki pastir mora da zna, iz izkustva mislim da nekada nije bitna genetika oca i majke da bih ovan dostigao kilazu od +100, posto drzim vlasicku pramenku i imao sam dosta ovnova preko 100 kg ja selekciju vrsim tako sto npr. u stadu ojagnji mi se 50 muskih jaganjaca od tih 50 ja ostavim 25 i hranim ih citavu godinu i pratim njihov razvoj jer ovan tokom svog rasta dozivi niz devijacija tj ima period kada napreduje i kada stagnira zato da bih izabrali savrseno grlo za rasploda ostavite par njih i pratite citavu godinu i naravno ostavite najveceg i rezultati ce se vidjeti sigurno... Primjer pazljive selekcije ovi siljegovi su nakon starosti od 15 mjeseci dosegli tezinu desni 109 lijevi 103 vagani 6.5. 2010 na Vaseru u Turbetu
 
@enesss,ostavljas za priplod grla iz svog stada tj ukrvljavas?ili menjas krv tj kupujes muske iz dr stada za priplod?
 
Ja idem ka tome da izbegnem svako moguce srodstvo bar do 4og kolena,i ni po koju cenu ne pripustam ovna iz svog stada,ako je dobijen iz parenja u srodstvu,moze sasvim normalno da izgleda,a na potomstvo da prenese deforitete.
 
Ako drzis vlasicku pramenku ne smeta nista 2-3 godine ostaviti jednog ovna na ovce ako ga izaberes selekcijom kao sto sam gore objasnio, s tim da svake trece godine obavezno promijenes ovna..

---------- Poruka napisana u 09:48 ---------- Prethodna poruka je at 09:41 ----------

Ako mozes objasniti mi privatnom porukom kako cu na forumu postaviti video klip sa racunara imam odvojenih desetak ovaca s muskim janjcima selektovanih od ovog ovna koji je star tri godine prodao sam ga nedavno preko pika...
 
Nazad
Vrh