Boksovi za janjenje/jarenje

Odg: Boksovi za janjenje/jarenje

boban je napisao(la):
odlicna tema,i odlicne sdkice,interesuje me kako i koliko zagrevate stalu kad su u pitanju jarad,naime prosle zime sam izgubio devet jareta zbog hladnoce,onda sam krenuo sa lozenjem u drugom objektu pa nosao jarad na sisanje dva puta dnevno itd--veliki i dosadan posao a sve zbog lose organizovanosti tj.neiskustva.kako se vi snalazite?
Negotinski kraj je u Srbiji najizlozeniji prodorima hladnih talasa iz Sibira. Prosto da covek ne poveruje za kraj poznat po dobrim vinima?
Medjutim to nisu temperature od kojih bi jarad smela da ugibaju. Ako se gaje "normalne" rase, adaptirane na kontinentalnu klimu. Ali stala mora da bude dobro izolovana od hladnih vetrova i promaje, prozori i ispusti okrenuti na jug, odnosno u slucaju kosavskih podrucja na jugo-zapad jer je kosava jugoistocni vetar. Dalje Tokom zime praktikuje se drzanje na dubokoj stelji. To znaci da se stala ne izdjubrava od Novembra pa sve dok ne otopli. Samo se svakodnevno dodaje nova prostirka. Na njoj ne sme da se stedi jer mora da bude suva. Ispod nje u djubretu se odvijaju procesi fermentacije koji oslobadjaju toplotu i greju. Nazalost pri tome se oslobadjaju amonijak i razni drugi gasovi pa je potrebno stalno provetravanje. Znaci kroz stalu ne sme da duva ni vetar ni promaja. Odozdo topla, duboka stelja, a temperatura vazduha u stali bolje i malo hladnije nego povisena vlaznost i koncentracija amonijaka sto dovodi do raznih respiratornih problema....Npr upale pluca.
Kada si vec odvojio jarad u posebnu toplu prostoriju onda je trebalo da ih hranis zamenom za mleko jer je ta zamena jeftinija od mleka. Em ne bi morao da ih nosis tamo-amo, em bi imao ekonomski efekat.
 
Odg: Boksovi za janjenje/jarenje

Kad se ojanje, pogotovo dvojke(romanovke) ili ako se janje prvi put, ostavim ih par dana u ovakvom boksu da se ovca privikne na janjce.Napravljeno od paleta 100x100 ili 120x120, visine 80-100 cm.Od paleta mi je najjeftinije napraviti i jasle.Evo jedne od 3 m, malo pre duge, ali mi ujedno služe za pregrađivanje prostora.Trebale bi biti malo višlje od zemlje i bolje su kada su dublje, jer onda manje ulaze janjci u njih i budu čistije.
2eq3w38.jpg

wvbvxu.jpg
 
Odg: Boksovi za janjenje/jarenje

kod nas de ulaze jagnjici da jedu koncentrat i kad je hladno sijalica sija da ih greje
289fmmr.jpg
 
Odg: Boksovi za janjenje/jarenje

Svaka čast prijatelju! ::svaka cast::
Ti me uvjek ugodno iznenadiš sa nekim novim izumom ili novim linkom svjetskih farmi!
Pozdrav ILL DE FRANCE :ppozdrav:
 
Odg: Boksovi za janjenje/jarenje

a da li je taj box za jagnjenje neophodan,da li se ovca moze ojanjiti i u stadu
 
Odg: Boksovi za janjenje/jarenje

pa naravno da moze,meni uvek tako bilo,kad sam ujutro izasao uvek sam nasao jagnjad u stadu
Post je spojen: [time]1265392316[/time]
_________________________________________________
ako hoces da budes siguran da se ne desi slucajno neki problem,onda ubaci 2palete u cosak pa eto imas box
 
Odg: Boksovi za janjenje/jarenje

Може и у стаду док ти се не деси прелом ноге јагњету :zli: као што се мени десило ове зиме. Најбоље је у бокс, наравно ко има простора
 
Odg: Boksovi za janjenje/jarenje

Imam oko 60 ovaca (pramenka vlašička), štala od daske odnosno drvene konsrtrukcije okovana daskom hladnoću i promaju riješio na način, da sam konstrukciju štale okovao iznutra, tako da su mi stubovi ostali sa vanjske strane slobodni. Zatim sam dno odigao 10 cm od podloge, pa sa vanjske strane okovao daskom do visine 100 cm. U šupljinu nabio ovčje vune jer je i onako niko ne otkupljuje tako da je vuna izolator, i tako svake godine dok nisam došao do vrha. Kad kupam ovce ostatak šugovana odnosno sredstva koji se koristi za kupanje ovaca zalijem tu vunu, kako se tu nebi zakotili insekti ili miševi. Jednostavno, jeftino, toplo, bez promaje!!!!. temperatura u staji ili štali kako hočete nikad nepada ispod 13 stepeni celsijusa kakva god da je zima vani a kod nas u krajini zna biti i 20 ispod nule. Ujedno jako dobar izilator i od visokih temperatura!!!! Umjesto priglavaka izolacija hahahah!!! malo šale
 
Odg: Boksovi za janjenje/jarenje

@Edin Crnalić

Dobrodošao na Forum "Ovčarstvo ...". Skoro da si se u potpunosti predstavio, možda bi još neki detalj dobrodošao. To je neko nepisano pravilo na ovom Forumu.

::svaka cast:: za ideju sa vunom :ideja:! -genijalna stvar. Ne bi bilo loše da "okačiš" neku fotku tog tvog ovčarnika tako izolovanog!
 
Odg: Boksovi za janjenje/jarenje

Pitomiji je to kraj nego Lika puno.Bio sam 300puta u Prijedoru cim kukuruzi rastu i uspijevaju tu sva prica zavrsava.Kod nas sljive cvijetaju mijesec dana kasnije nego kod vas a to sve govori.
 
Odg: Boksovi za janjenje/jarenje

Ubaciću nekoliko fotki nema problema!!! Samo dok skontam kako -Bosanac hahahah!
 
Odg: Boksovi za janjenje/jarenje

Edine,evo ti Uputstvo, pročitaj, pa polako probaj više puta, prolazi sigurno: http://poljoinfo.com/ovcarstvo-i-kozarstvo/b-i-t-n-o-postavljanje-fotografija-na-forum!!!/

:ppozdrav:
 
Ala znas sefe,svaka cast.ma,vec to rade,ali cu malo prepraviti jaslice tako da nece moci da vade detelinu.Probao sam ovaj otvor da napravim od dascica,ovnic je prosao kroz njih kao da je od sibica,ovo je medijapan i dovoljno je cvrst.
 
Nazad
Vrh