Boksovi za janjenje/jarenje

B

brundalo

Guest
Boksovi za janjenje/jarenje

otprilike ovako bi trebali izgledat boksovi za jarenje/janjenje. Stala se jednostavno pregradi pomocu pomicnih lijesa. S tim u vezi su i jasle....lagane plasticne koje se potrebi mogu premjestat isto kao i kanta sa vodom. Povrsina cca4m2 :ppozdrav:
43CHThjGTYNubfz3.v.jpg

kolut sa mineralnom solju objesen je tako da ga mogu dohvatit zivotinje iz 2 boxa, a sa strane se vidi sistem vjesanja plasticnog korita
7zuNObpblRJcmZUS.v.jpg

zadnje dvije slike pokazuju pripremljene boxove za prihvat iducih kandidatkinja..ljese nisu postavljene radi bolje predodzbe kako to izgleda. Inace ovo je polu otvoreni tip staje sa vanjskom klimom i mrezom za zastitu od propuha koja se navuce kad su jaki vjetrovi sa zapada
IvSTnFboziSJM9Py.v.jpg

U pozadini gornje slike se vidi hodnik za pristup svim 3 jaslama
PfTxt1CTiQZbzaph.v.jpg
 
Odg: Boksovi za janjenje/jarenje

Ja kako još nemam štalu, za jaranje koristim adekvatno pripremljene nekadašnje svinjce.
 
Odg: Boksovi za janjenje/jarenje

Čugi je napisao(la):
Ja kako još nemam štalu, za jaranje koristim adekvatno pripremljene nekadašnje svinjce.
Bitno je ono ADEKVATNO. Ja nisam ovo naveo kao ideal nego kako san ja to rjesija. Mozda neko dobije ideju iz ovog. Kad dodje nova stala bit ce to drukcije rjeseno :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: Boksovi za janjenje/jarenje

Svaka ideja je uvek dobro dosla.

Za ovce pravim pregradne bokseve 1X1,5 m,visina pomicne pregrade je 80 cm i 100 cm imam dve varijante.Mislim za mirnije nize a za nemirnije vise. ::namigivanje::
To je sasvim dovoljno i za one sa 1 i za one sa 2 jagnjeta.Tu se zadrzavaju do 7 dana,a posle u grupu sve zajedno ojagnjene.S tim sto jagnjad imaju svoj boks za prihranu u koji ovce ne mogu da udju.U njega ulaze po volji i kada je hranjenje.
 
Odg: Boksovi za janjenje/jarenje

Šošara je napisao(la):
Svaka ideja je uvek dobro dosla.

Za ovce pravim pregradne bokseve 1X1,5 m,visina pomicne pregrade je 80 cm i 100 cm imam dve varijante.Mislim za mirnije nize a za nemirnije vise. ::namigivanje::
To je sasvim dovoljno i za one sa 1 i za one sa 2 jagnjeta.Tu se zadrzavaju do 7 dana,a posle u grupu sve zajedno ojagnjene.S tim sto jagnjad imaju svoj boks za prihranu u koji ovce ne mogu da udju.U njega ulaze po volji i kada je hranjenje.
Znan na sto mislis i ja cu u novoj stali napravit slicno :ppozdrav:
 
Odg: Boksovi za janjenje/jarenje

Brundalo stala izgleda super i sve je na svom mestu. bravo za ideju kako okaciti so. jedino sto se ova nasa ovde mrvi pa ne traje dugo kada se namesti na ovaj ili slican nacin.
 
Odg: Boksovi za janjenje/jarenje

Cugi
Druze sve i da hocu nemogu da slikam jer nemam digitalni foto aparat vec Smenu 8.Pa shodno tome mucij drugara da skenira neke fotke.To mi je u planu da nabavim a sve sto se planira to se i odlaze,ima uvek nesto prece.
A bokseve sam vec rastavio jer sam jagnjad -ovu partiju odlucio pre par dana.

Da ti docaram kako to izgleda.
Boks za jagnjad u koji ona ulaze je smesten u cosku tako da ti treba samo dve lese za pregradu.Sa druge dve strane je zid objekta ili pregrada od drugog boksa u zavisnosti od rasporeda u ovcarniku/kozarniku.
Na jednoj lesi imas otvor koji je taman da se moze jagnje provuci a ovca moze samo glavu proturiti i nema dalje.Dimenzije tog otvora su visina do pola lese tj 40-50 cm a sirina 20-25 cm.Napravis i mala vratanca koja se skidaju u toku dana i noci da jagnjad mogu slobodno ulaziti i izlaziti.Zatvaraju se samo u vreme hranjenja dok jagnjad i ovce ne zavrse sa jelom.Taj otvor sam napravio na jednoj strani lese.
Dimenzije lese su oko 2 do 2,5 m.S tim da su u boksu do 15 odraslih ovaca i njihova jagnjad.
Unutar boksa za jagnjad su jasle pomicne(napravljene od 3 daske koje su horizontalno polozene i na krajevima zakovane na vertikalne letve,2 daske su zakovane jedna do druge a treca na razmaku od oko 13cm,kroz taj otvor jagnjad stavljaju glavu u jasle i jedu seno)koje stoje na jednom zidu a na drugom je korito za koncentrat.Moze i dva korita s tim da se seno daje u korito kada pojedu koncentrat i da se ono sto ostane sena pocisti pre novog obroka.

Sve su to neki moji patenti i krivo mi je sto nemem nijednu sliku da vidis.
Lakse bi "ukrao" zanat.
 
Odg: Boksovi za janjenje/jarenje

Evo Cugi to bi ovako otprilike tribalo izgledat samo sto su umjesto malih vrata kroz koja mogu proc samo janjad stavljeni valjci da bi im se zastitila vuna i da bi se zastitili od ozljeda u naguravanju :ppozdrav:
CJrwtJKGRBG9Smf8.png

evo i tlocrt a i prolaz za janjad sam za sebe
O7dyZaz1hsIxnJ2t.png

HOQRartGQUgv8WbQ.v.png
 
Odg: Boksovi za janjenje/jarenje

Brundalo jesi l' ti orobio nekog arhitektu :haha: :haha: :haha:

Svaka ti cast za skice. :ppozdrav:

Samo bih dodao da je to kod prolaza sa valjcima ok ideja ali da je prolaz duplo nizi zbog provlacenje ovaca jer one kad negde navale tesko ih nesto moze zaustaviti.
Znaci prolaz da je u polovini visine ograde,naravno da se gore iznad prolaza zatvori letvom u visini kao i ograda.

Cugi alat u ruke i na posao.Pravi boksove. :ppozdrav:
 
Odg: Boksovi za janjenje/jarenje

Šošara je napisao(la):
Brundalo jesi l' ti orobio nekog arhitektu :haha: :haha: :haha:

Svaka ti cast za skice. :ppozdrav:

Samo bih dodao da je to kod prolaza sa valjcima ok ideja ali da je prolaz duplo nizi zbog provlacenje ovaca jer one kad negde navale tesko ih nesto moze zaustaviti.
Znaci prolaz da je u polovini visine ograde,naravno da se gore iznad prolaza zatvori letvom u visini kao i ograda.

Cugi alat u ruke i na posao.Pravi boksove. :ppozdrav:
Naravno da je tako a da malo bolje citate postove imali bi i vi ove skice ovo je sve objavljeno na netu he he
Nisan orobija arhitektu nego skinija sa neta ali razmisljam i o placki he he ali narodne banke u BG :haha:
Salu na stranu
Cugi kad pocnes neces tribat trazit imas sve ovdi :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: Boksovi za janjenje/jarenje

Cugi na to sam i mislio kolica i mistriju u ruke za pocetak ::svaka cast:: ::namigivanje:: :ppozdrav:

Brundalo za banku vici,svima nam treba ekstra kesa ako nije vec Jelasic orobio.
Bili bi smo ko Oceans eleven. :ppozdrav:

Druze sto ce mi skice ja to iz glave neku ideju par dasaka i letvi,cekic,ekesre i pravi.


Parola snadji se :ppozdrav:
 
Odg: Boksovi za jagnjenje/jarenje

Šošara je napisao(la):
Cugi na to sam i mislio kolica i mistriju u ruke za pocetak ::svaka cast:: ::namigivanje:: :ppozdrav:

Brundalo za banku vici,svima nam treba ekstra kesa ako nije vec Jelasic orobio.
Bili bi smo ko Oceans eleven. :ppozdrav:

Druze sto ce mi skice ja to iz glave neku ideju par dasaka i letvi,cekic,ekesre i pravi.


Parola snadji se :ppozdrav:
A sta mislis kako ja radin... ali priznaj da vridi i koja skica jer je puno lakse...neko je to vec sve izmislija. Iman ja puno tih skica sa mjerama itd itd. A onda sta si ti reka cekic i brokve(eksere) u torbu naravno i motorku he he i ajmo. :ppozdrav:
Virova ili ne oni gori boxovi i komplet stala je napravljena od materijala sta je more izbacilo... u 2 dana san skupija 10m3 nove novcate daske....ovdi blizu nevrime uhvatilo brod i poispadalo im... a meni bilo mrsko hahhha :haha: :ppozdrav:
 
Odg: Boksovi za janjenje/jarenje

Priznajem za skice trbaju i one za neku ideju.Tu su mere ali ipak svako prilagodi sebi i svom posedu-dvoristu.

Za dasku bolje da si cutao mogu ti sto su pogubili sa broda da se vrate i naplate. :haha:

Salu na stranu najbolje su se za ovce/ koze pokazali objekti od drveta jos kada su noseci stubovi od betona onda su besmrtni.Tj kada daska propadne ostaje betonski skelet koji se opet opsije daskom i eto nove/stare zgrade.
 
Odg: Boksovi za janjenje/jarenje

U mene je sve od drva pa ce tako bit i nova stala, s tim sta stupovi nece bit zabijeni u zemlju nego zasarfljeni na postolje ali o tome kad pocnem gradnju ovo lito bit ce cslika ka u prici sve po fazama izrade od kopanja rupa pa nadalje....
betonom ne mogu radit jer bi me kostalo.....bolje ne pitaj :zli: :ppozdrav:
 
Odg: Boksovi za janjenje/jarenje

a od cega ce biti postolje? ok kamena? ovde se kod nas tako radi
 
Odg: Boksovi za janjenje/jarenje

odlicna tema,i odlicne sdkice,interesuje me kako i koliko zagrevate stalu kad su u pitanju jarad,naime prosle zime sam izgubio devet jareta zbog hladnoce,onda sam krenuo sa lozenjem u drugom objektu pa nosao jarad na sisanje dva puta dnevno itd--veliki i dosadan posao a sve zbog lose organizovanosti tj.neiskustva.kako se vi snalazite?
 
Odg: Boksovi za janjenje/jarenje

dobro je amo mozes da napravih male boksove u zavisnosti od broja zivotinja i po movucstvu pa budu na visini od 1m napkriveni a zroz taj nadkriveni deo boksa ubaciti jednu infra crvenu lampu za grejanje, obradi taznju na zagrevanje lampe da se nesto ne zapali, dobro osiguraj.
 
Nazad
Vrh