Problemi u zivinarstvu

SAMA

Moderator
Učlanjen(a)
13 Feb 2011
Poruka
8.394
Lokacija
Stara Pazova
Kao i u svakom poslu i zivinarstvo ima svoje prednosti,tj dobre i na zalost lose strane.Zamislio sam ovu temu,da se na jednom mestu moze procitati sa kakvim se sve problemima moze suociti jedan zivinar.Svedoci smo ovih zimskih dana povecane kondenzacije u objektu.Licno sam letos imao problem sa ventilatorima,usled cega sam imao uginuca.Na zalost i to je sastavni deo zivinarstva.
Zelim vam da imate sto manje problema i da sto manje pisete u ovoj temi,a nekome moze pomoci pri realnom sagledavanju mogucih problema koje prouzrokuje drzanje ovih lepih,ali zahtevnih zivotinja.
 
Grjem za velike pare.:osmeh: Kombinacija gasa i struje.Oba sata vrte ko ludi.Jedina razlika je sto jedan vrti vertikalno,a jedan horizontalno:haha:Problem je sto se greje na tri mesta.Doduse tri razlicite generacije i naravno razlicite temperature.Uz to jos rade i ventilatori.Kad ukljuci kulja kao dim.Prosto ti dodje zao da gledas kako izlazi mukom ::novac:: postignuta temperatura.
 
Jedan od velikih problema u zivinarstvu su i nerascisceni putevi, praceni sa velikim hladnocama. Citam danas u novinama, inkubatorska stanica "Sinkovic" iz Beceja pogusila na desetine hiljada tovnih pilica zbog slabog interesovanja i nemogucnosti isporuke za i onako malo kupaca koji su se javili. Predvidjaju strucnjaci, navodi se u listu "Dnevnik" da ce se to hladno vreme odraziti na zivinare i naneti im nesagledive posledice u proizvodnji, a mnogima i krah u poslu.
 
Ovi vremenski uslovi su stvarno doveli do kolapsa.To je tuga kad sve odradis,a nemozes da naplatis.Za ne upucene to je mislim najjaca inkubatorska stanica u Srbiji i prva koja je tim poslom pocela da se bavi.Jednostavno niko nije mogao predvideti ovakve vremenske uslove.To se desava u zivinarstvu.Kad nemas zasto nemas,a kad imas zasto imas.Nekad treba vise srece nego pameti.:zli:
 
Kod nas na farmi je doslo do velikog pada nosivosti zbog ekstremno niskih temperatura.
Morali smo da pocnemo sa dogrevanjem hala za koke nosilje
Bilo je jako nezgodno
 
Cuo sam da su neke kolege koje imaju problem sa strujom morali dogrevati na agregat.Skuplja kirija nego espag.Ova zima je stvarno napravila ogromne gubitke u zivinarstvu.
 
Како сачувати живину од крађе?

Имам проблем са крађом живине.

Сумњам у комшиницу која је на жалост (што наш народ каже) живчана, пркоси и тера инат. Више пута сам се тој јадној жени обраћао како би прекинула са крађом (наравно своје пилиће препознајем без икаквих дилема).

Дакле ја пуштам живину да се креће слободно по мојим имању где постоји јавни пут који моје имање раздваја. Колико могу да приметим баш на том јавном путу се моја живина краде. Занима ме да ли постоји неки начин трајног обележавања живине?

Био бих пуно захвалан за неке идеје како заштити односно обележити живину!

Хвала унапред
 
Zanimljiva tema.:osmeh: S obzirom na inpute u zivinarstvu i neminovno povecanje cene zivine,bice sve vise kradje,sto iz pakosti,sto iz nemastine.Nisam o tome razmisljao jer pilice drzim u zatvorenom.Mozda bi pomoglo neko secenje vrhova krila ili repa.:osmeh: Ja licno razmisljam o alarmu,tj fotoceliji koja bi reagovala na pokret.Ali to je u slucaju nocne kradje,cega se licno bojim.
 
Од озбиљних најбоља са детективске тачке гледишта је фарбање живине неком УВ флуоресцентном бојом ( најбоље негде на стомаку с доње стране јер је већина водорастворива а тај део је релтивно сув и кад покисну) ... Па кад дрпи коку лепо са УВ лампом и ћапиш је на делу
Од неозбиљни наоружај их ко САМА или смањи порције џукцу док не отплати украдено пиле :osmeh:
 
Пало ми је на памет систем за љубимце, можете свог љубимца да тагујете чипом који има све податке власнике. Незнам колико кошта такав систем, можда има неки ветеринар који би дао неку вишу информацију о томе?
 
Е сад већ застрањујеш :sta: .. читач и 5 чипова 130 фунти ::novac:: за те паре дигнеш 30м ограде ...
шта фали са ове 2 понуђене варијанте
његова (САМА) је боља јер коке на први поглед више нису "нормалне" што може да одврати комшиницу (лопова)
моја јер се на први поглед ништа не види и увек можеш да докажеш да си је ти офарбао ( наравно и једно и друго ако експресно не заврши у фрижидеру-лонцу)
 
Наравно да су добре идеје, Разматрам неколико могућности :)

А бежичне камере за надзор ? комплет са 2 камере можеш да нађеш за испод 100$ ...
Неки би могли да ти саветују и да позајмиш од комшинице нешто до 15000 рсд ал ја нисам такав :osmeh:
 
Друже, није мени проблем новац. Покушавам да нађем решење уз равномерност цене коштања за заштиту.А тој истој комшиници сам управо пре више месеци баш "позајмио" 15,000 РСД бесповратно. Дакле треба да постоји ова изрека - позајми новац ако хоћеш да растуриш пријатељство.
 
Ја стварно немам представу како онда ти помогнемо са идејама :sta: .. 2м бетонски зид , са бодљикавом под углом на врху са унутрашње или спољашње стране и пас у дрворишту заштита 99.9% .. ал сумњам да ће теби онда живот у затворском дворишту да буде симпатичан...

или ово http://scc.digital.nb.rs/document/II-153244-009 нема цену :osmeh: (нпр. част сваком вересија ником )
 
Ма нема фрке увек постоји одговор, треба трагати и наћи.

Поздрав
 
Svakog muči svoja briga.Pre tri nedelje sam uzeo 83 jednodnevna domaća pileta na najlonu od nekog Steve iz Novog Miloševa,navodno ima odgajivačnicu rasne živine.Kroz 8 dana svi su pocrkali.Šta im bi ne znam ali dosta njih je imalo nazad pečat.Zvao sam veterinara u Miloševo i on mi kaže "zaj....bo te".Steva nestao ostala samo vizit karata.Čuvajte se takve kupovine
 
Pa Mirko staro je pravilo da se na najlonu ne kupuju pilici nego na sigurnim mestima.
 
Možda sam već pisao negde u živinarskim temama, ne sećam se...
Pre 5-6 godina zvao me je čovek iz Boljevaca (kod Beograda) da ima problem.
Kaže kupio je na pijaci bele piliće, 300 komada, jeftine, upola cene. Sve je bilo u redu, iako su sporo rasli, dok jednog dana nije shvatio da su sve redom petlići.
Počeli su međusobno masovno da se mlate, i šta da radi?
Inkubatorske stanice koje proizvode piliće za lake nosilje tipa SSL, muške piliće odmah po izleganju bacaju. Ti muški pilići se obično trpaju u neke kese i guše. U ovom slučaju su ti pilići "preko veze" dospeli na pijacu. I eto taj čovek naleteo na njih i kupio "jeftine" bele piliće. Inače roditelji kod tih piliće su bele kokoške a crveni petlovi, dok izleženi pilići budu kontra, tj crvene kokice i skroz beli petlići.
 
Nazad
Vrh