Toplotna izolacija kuce

Nisam bio jasan, moja greska, on kaze da se su stiropori koji se prodaju kod nas reklamiraju kao 17o gramski, a ustvari su 12o gramski... A za tiple mi garantuje da ne trebaju za prizemnu kucu, vec sluze samo ako dodje do pozara, pa da drze stiropor na mestu... Ja kupujem materijal, samo je okvirno izracunao da od proizvodjaca zavisi cena 5-12 eu/m.

I, na kraju, stav vas o perlitu/stirobetonu??
 
Pa jel treba ili ne? Ja stvarno nisam nigde video da se radi,ali ako treba nije to neka investicija pa da ne moze da se uradi.Temelj mi je visok najvise pola metra,u toj visini mi je pod,a dole je valjda samo zemlja.
 
Ovde sam video u Svajcarsku da tamo gde ima podrum tamo oce i da ulaze pola metra u zemlju sa izolaciju. Ali nikada nisam radio ovde izolaciju, a u Srbiju nasi majstori pricaju sta su culi. Stavi obavezno izolaciju na temelj , i to stavi stirodur. Neznam kako reaguje stiropor u dodiru sa zemljom. Ja sam kod mene uradio stiropor do same zemlje.

---------- Poruka napisana u 01:11 ---------- Prethodna poruka je at 01:07 ----------

Da bi izvukli prav zid:. prvo se lepi stiropor u coskovima , pa se izvuku coskovi kuce , a posle se razvuce konac i pod konac se zida stiropor.Samo tako moze da ispadne prav zid.
 
Perlit malter je tehnika 20. veka, i to 60-tih godina...
Perlitni betoni se koriste kao podni i tavanski toplotni izolatori, kao i za ravne krovove. Inače, za fasadne zidove se ne koriste.

OK je da se postavlja toplotna izolacija na podrumski zid, ali da se postavlja na temeljni zid iza koga je zemlja, to niti ima svrhe niti se negde radi. Bar ja nisam video niti čuo za vreme studija.
 
Ako ne izolujemo temelj , a to nije neka velika investicija . Hladnoca ce proci kroz horizontalni serklaz koji se nalazi ispod zida. Pa ce se dole po ivicama pojaviti budj. Darko dok pojedini svate sta imaju iza temelja , mi ima ovde da pisemo godinu dana. Ovako bolje neka oni to dobro izoluju. Evo ja sam prvi koji na jednom delu kuce nebi spustao stiropor do zemlje , da sam za ovo pre cuo. Ovako nisam znao pa sam uradio pogresno.
 
Hladnoca ce proci kroz horizontalni serklaz koji se nalazi ispod zida.

Tačno. Ali tu će proći hladnoća i kad izolujemo temeljni zid, jer mi ga izolujemo sa spoljne strane, tj. vazdušne, a ispod i sa druge strane je zemlja koja hladi taj betonski temeljni zid a on serklaž itd, itd.
 
Imao sam neke preliminarne razgovore sa majstorima o demit fasadi...Uglavnom majstor kaze da postavlja stiropor tako sto stavlja lepak u krug, i na sredini tri pogace, i da ne stavlja tiple...Ne preporucuje deblji stiropor od 5ice, kaze da 8ica ne opravdava ulozeno-dobijeno, a da su svi stiropori kod nas na trzistu dvanaestogramski...
Kako vam zvuci prica? Pije li vodu?? Inace, ruke su 5 eura, a materijal 5-12 eura, zavisis sta hocu...
A druga opcija mi je perlit. Sta mislite o tome??

Tiple obavezno da stavi.
Po meni 8cm/17gramski stiropor je najbolje rešenje kod nas još pogotovo ako je i falcovan. Nije istina da su svi 12-to gramski ima i tvrdjih, 17, 20, 25..
Što se tiče cena dobro ti je rekao. 5 eur ruke a cena materijala zavisi od kvaliteta istog... Video sam na oglasima da rade ruke i 3.5eur/m2 ali je pitanje dali takvi majstori rade kvalitetno ili rade po kineskom sistemu a to je što jeftinije a kvalitet nikakav...

Pa jel treba ili ne? Ja stvarno nisam nigde video da se radi,ali ako treba nije to neka investicija pa da ne moze da se uradi.Temelj mi je visok najvise pola metra,u toj visini mi je pod,a dole je valjda samo zemlja.

Treba obavezno. Da ne bi beton prenosio hladnocu. Radi se isto kao i gore samo što se stavlja stirodur 2 cm i završni kulir koji je jako praktičan zbog toga što se na njemu ne primecuje toliko prašine i razne prljavštine.
 
Za naše klimatske uslove minimalna debljina stiropora kao toplotnog izolatora na fasadnim zidovima, po JUS-u iznosi 8 cm. Ja svakom preporučujem 10 cm. Takodje i u projektima iscrtavam izolaciju od 10 cm. To se vrlo brzo isplati. Naročito onda kada imamo zimu kao što je prethodna bila.

Nema svrhe postavljati toplotnu izolaciju na temeljni zid.
Mozeslimi na pp ili ovde postaviti neku formulu ili prepisku iz neke knjige koja potvrdjuje ovo sto pises
 
Mozeslimi na pp ili ovde postaviti neku formulu ili prepisku iz neke knjige koja potvrdjuje ovo sto pises

Kolega Rale 83, mislite da ovo što iznosim nije tačno? Kada neko iznosi podatke o nekoj materiji za koju nije stručan onda bi trebalo da to što piše i dokaže. Ne vidim zašto bih ja vama dokazivao nešto što je u arhitektonskoj i gradjevinskoj struci opšte poznata stvar.

Kolega Holder, svaka čast. Odlični primeri. Ima ih još dosta na internetu, samo treba malo potražiti.
 
Gotova kuca
epwt2.jpg
 
Perlit malter je tehnika 20. veka, i to 60-tih godina...
Perlitni betoni se koriste kao podni i tavanski toplotni izolatori, kao i za ravne krovove. Inače, za fasadne zidove se ne koriste.......
gresis u to sam 100% siguran,naime najveca inesticija u Subotici je hotelsko-poslovni komplex GALERIJA gde je nemacki investitor i spoljnu fasadu je radio da nekom vrstom perlitnog ili mlevenog stiropora u debljini od 5cm i masinsko nanosenje.
Ja sam licno uradio svoju kucu sa STIROBETONOM ( to ti je zvanicni naziv ) razlikuje se u kolicini peska koji se dodaje,za podove koliko hoces ja za fasadu nisam dodavao nista...mislim n pesak i mogu ti reci da je mnogo bolje resenje od stiropora jer je mnogo bolja parodifuzija kod ovog resenja u odnosu na klasican stiropor
 
Od juče u banci Inteza počeli novi krediti za energetsku efikasnot. 6 posto kamata fiksna rata u dinarima period odplate mislim do 8 godina,subvencionisan od strane države itd.Potrebna je profaktura (materijala,izvođača radova i sl.).Ko nema izolaciju,dobre prozore ili vrata eto prilike,za ovih desetak godina ne pamtim da je bio povoljniji kredit.

Jedan primer ovog kredita 500 000 dinara na 60 meseci mesečna rata 9 670.
 
Nesto ova tema zamrla. Kako valjana izolacija pomaze zimi tako i u ovim zegama. Pisao sam vec da je kod mene prvo blok pa 5 cm staklene vune pa silikatna cigla i mogu da kazem da kuca kada se proluftira nocu dobro preko dana cuva hladniju temp.
 
Na toj web stranici se nalazi program za kalkulaciju izolativnih osobina konstrukcija. Kad se poigraš s njim, možeš si izračunat toplotne gubitke objekta i videt koji dio ti najviše propušta topline. Možeš si i unošenjem pojedinih stavki izračunat, kojom investicijom si napraviš najveću uštedu kod gubitka topline. Ta verzija je rađena po Hr zakonskom normativu, što znaći da ti u kalkulaciji naznaći grešku, ako konstrukcija ne postiže izolativnost, koja je tražena u Hrvatskom zakonu. A to ne znaći, da podatak nije tačan u absolutnom smislu. Jedino za parametar usporedbe ne znam, da li odgovara normativu, koji se koristi u Srbiji.
 
A za tiple mi garantuje da ne trebaju za prizemnu kucu, vec sluze samo ako dodje do pozara, pa da drze stiropor na mestu...

На све сте одговорили а овај ужас нико да коментарише .. Помоћиће му (типле) ко Пантелији дугмићи ..
 
Šta mislite o izolaciji sa duplim zidovima. Znači kuća je ozidana ciglom, i sada sa unutrašnje strane planiram da uradim još jedan zi od cigle 6cm. Razmišljam da li da između stavim stiropor ili ne?
 
Nazad
Vrh