Toplotna izolacija kuce

Imam kucu nove gradnje zavrsen 2005 godine , zidovi su blok na 25 zidan +5cm stiropol+fasadna cigla 12cm . Plafon sam izolovao ne sa tavana nego iznutra lepio demit fasadu od 5 cm . U patosu isto imam 5 cm stiropola . Dok nisam ugradio centralno sa kreka vesom sam grejao celu kucu na koju sam ugradio etazno grejanje. Moja preporuka ako radite izolaciju plafona radite od dole , kodmene izmedu crepova kad malo zaveje sneg dok ne otopli napolju nema da se istopi sto znaci da plafon ne propusta toplotu ni malo . U podkrovlju gde su sobe izolacija je , iznutra prema napolje gledano osb ploca , 6 cm stiropola , daske colarice i 10 cm staklene vune . Stolarija je drvena sa vakum staklima , leti se nemoze spavati nepokriven jer ce covek da ozebe .
 
Ja kod mene čim vreme dozvoli planiram da uradim spoljnu fasadu sa stiroporom 8 cm, stolariju sam svu izmenio prozori PVC a terasa AL-stolarija. Što se tiče ploče-plafona privremeno sam stavio stiropor 5 cm i prekrio najlonom a kasnije ću videti koje je trajnije i bolje rešenje.
Obrati pažnju na najlon,hoće da se stvara kondenz.
Bar je tako kod mene bilo.
Prošle godine sam stavio izolaciju 5 cm. stiropor,i baš se vidi lepa razlika.
Grejem oko 160 kvadrata,temperatura i danju i noću 22 c.
Za decembar platio 18.000 gas-a.
 
Momci za one koji nemaju pare za stiropor , a nemaju problem sa mosevima i pacovima. Slobodno neka stave na tavan piljevinu i to sto deblju.
 
Mi smo kod nas na tavane poređali kamenu vunu 10-ku.Razlika sa njom i bez nje je više nego drastična.Dragane82 bukovu piljevinu ili neku specijalnu tavanušu?
 
Stiropol se meri po gustini imaga od 10grama do 25 u beloj boji , obojeni nisu stiropol .
Kad kupujete stiropol insistirajte na merenju 1m3 25g mora imati 2,5kg .

Za spoljnu izolaciju kuce , na blokovima je dovoljno 5cm x 25g a na cigli se bacene pare .

Pregradne ploce se izoluju sa gornje strane a zavrsne sa donje.
Valjda cese javiti i neki skolovani gradjevinac da objasni ovo sto sam ja napisao .
 
Zanimljiva tema,evo ovako hteo sam da ubacim centralno grejanje medjutim majstor mi preporucio da prvo odradim termoizolaciju posto kaze mozda ako jace zahladni (kao sad) necu moci da ugrejem kucu,i tako resim da se prvo to odradi.Materijal je stigao pre 2 nedelje ceka se lepo vreme.Uzeo sam stiropor od 5cm, jedino na severnu stranu kuce ce da ide od 8cm.Pitanje, na sta da obratim paznju?Verovatno ima onih koji bi drugacije radili da su znali , pa dok nije kasno posavetujte me,unapred hvala:ppozdrav:A,da dosta spominjete tavan evo nesto iz mog iskustva pre par godina sam stavio na plafone dekorativni stiropor od 8mm,odmah sam dobio 5 stepeni u prostoriji(zimi sam radio pa zato znam)
 
Obratite pažnju na gramažu stiropora!!
Nije isto da li je 5 cm i 17 grama ili 30 grama (razlika je i u ceni).
Mi kad smo 2003 počeli da živimo u selu milina leti u kući 35 c.Kad je došla zima ko pećina.
Kuća lepa ali nekvalitetna skroz.Kad su gradili ko na selu da bude lepa i velika a za kvalitet ko pita.
Odmah na proleće smo stavili 5 cm /30g stiropor komplet i tavan a pre toga sve prozore i vrata zamenili aluminijumskim.
Od tada milina,klimu su me častili majstori mada sam je leti za sve ove godine upalio 15-tak puta.
Grejanja trošim 20-tak metara kvalitetnih drva i šapurine od 3-4 vagona kukuruza. 200 m2 svi zadovoljni.
Pošto imam jednu verandu od 25 kvadrata svu u staklu tu mi ode najviše energije jer žena zimi drži cveće tu.
Mislim da bi bez nje bilo dosta manje troška.(mislim na verandu ne na ženu:osmeh:)
 
Ja sam do sad uradio izolaciju samo na plafon iznutra umesto malterisanja lepili stiropor 2cm i preko toga mrežicu i još gletovali još samo spolja da se uradi fasada kupio sam kompletan materijal al je hladno da se radi ali i bez toga dosta je oko 4 bale sojine slame u CG i grejem celu kuću od 85m2 otprilike drži od 22 do 24 steepeni. To je po meni najeftinije grejanje na bio masu 100din dosta za ceo dan da bude baš dosta toplo. Sve je nova gradnja početo 2010-te i završeno u oktobru 2011-te sve je zidano na ciglu i po ( 40cm ) al se nadam ako se još postavi stiropor spolja od 5cm i ako se dobro sećam 22gramski nadam se da će trebati manje slame.
 
Obratite pažnju na gramažu stiropora!!
Nije isto da li je 5 cm i 17 grama ili 30 grama (razlika je i u ceni).
Mi kad smo 2003 počeli da živimo u selu milina leti u kući 35 c.Kad je došla zima ko pećina.
Kuća lepa ali nekvalitetna skroz.Kad su gradili ko na selu da bude lepa i velika a za kvalitet ko pita.
Odmah na proleće smo stavili 5 cm /30g stiropor komplet i tavan a pre toga sve prozore i vrata zamenili aluminijumskim.
Od tada milina,klimu su me častili majstori mada sam je leti za sve ove godine upalio 15-tak puta.
Grejanja trošim 20-tak metara kvalitetnih drva i šapurine od 3-4 vagona kukuruza. 200 m2 svi zadovoljni.
Pošto imam jednu verandu od 25 kvadrata svu u staklu tu mi ode najviše energije jer žena zimi drži cveće tu.
Mislim da bi bez nje bilo dosta manje troška.(mislim na verandu ne na ženu:osmeh:)
Al' je i tebi upala kasika u med...
 
Necu da se obracam clanovima pojedinacno . Gledacu da sa moje pisanje svima odgo.

Na gramazu stiropora morate obratiti paznju zbog cene , a sad da li je bolji 17grama od 25 grama. Stvarno nisam uspeo da stignem do pravog odgovora. Pitao sam i 2-3 moja profesora , svi mi dali povrsne odgovore. evo ja cu da vam pisem sta su oni meni rekli. Sve sto je veca gramaza imamo vise tih nabivenih vazdusnih cestica i obrnuto. Ustvari varduh je taj izolator koji je nama potreban. Npr. 17g je slabiji na pritisak u odnosu na 25g. Teze ce da se osteti 25g ako udarim u taj zid snesto.

---------- Poruka napisana u 21:28 ---------- Prethodna poruka je at 21:22 ----------

5ica je bas neki minimum. najbolje je da uradite10cm , a ko ima mogucnosti i vise. Naravno sve prema mogucnostima. Ja sam uradio na moju kucu letos 10cm i to falcovani, samo zbog tog falca 20%skuplji.
Oni koji su kupili 5cm nije problem mozete to da izredjate na tavan u 2 sloja, jer se opet vracam na pocetak PRVO tavan , pa sve ostalo.
 
Kuću sam gradio 1990-91(zlatno doba?)Temelj42cm iznutra giter blok bečej 25cm +10cms taklena vuna +12cm šuplja opeka +fasada.Termo prekid od temelja do krova.Potkrovlje bez betonske ploče daska+najlonska folija+16cm presovana staklena vuna između rogova +terpapir+crep222bečej.Stolarija Jelovica i Šipad,stiropor 2cm ispod košuljice u donjim prostorijama,ploča izad dela gde nema soba(kuća je u dva nivoa)odozgo 5cm presovana vuna.U to vreme stiropor se izbegavao neznam zašto ,kao sada staklena vuna.Košala je otprilike kao dve (ima oko 150m2)ali se za ovih dvadeset godina višestruko otplatila.U vreme kada je grejanje(struja,gas) bilo đžaba ali ga nije bilo restrikcija kao da nije ni bilo.Posle šest sati nestanka temperatura neznatno padne.Danas po ovim cenama gasa pogotovo,potrošnja kao kod komšije koji ima dve peći 7 samo što je kod njega temperatura 10c a ja sad pišem u košulji kratkih rukava a napolju je -22c.Ukratko svaka izolacija se isplati a kvalitetna pogotovo.Uto vreme energija je bila zanemariva pa su me ljudi smatrali ludakom što ne pravim veću kuću nego se glupiram pogotovo što se teško nalazio materijal(bio rat ne ponovilo se)tada su bile u modi one na tri sprata koje ni danas nemaju svu stolariju.Zaboraviosam reći da jedna klima od24nečega postavljena u gornjem centralnom dalu kuće leti stalno dovodi u opasnost da se neko prehladi.
 
Obratiti pažnju gde vam ide glavni kabal za struju,da ga ne bi probušili dok postavljate tiplove u stiropor.
Ja presek'o,pa se izrit'o 200 evra.
 
Ja sam se raspitivao za stiropor i većina mi je preporučila 17 gr za spoljašnju izolaciju.
 
Evo posto sam ja najsveziji sa kucom(07.05 poceo31.12.2011uselio)zidana je blokom Crvenackim na 25cm spolja 8 cm stiropol,a iznutra na plafon 5 cm,drvena stolarija sa vakum staklima dihtuje extra a grijem celu kucu(100m2) sa rustik kaminom. I ko god udje u kucu nemoze da veruje da je celu grejem sa kaminom bez ikakvih drugih grejnih aparata!Po meni spoljnu izolaciju nista tanje od 8cm stiropola,a na plafon i 3cm zavrsava posao,a na pod 3 stirodur i ima kuca ko banja da bude!
 
Moze i na plafon da se postavi izolacija. Najbolje je ako nije omalterisano pa se urade rigips table ili neki stiropor , pa nam to na kraju izadje priblizno kao i malteracija.
Ali u svakom slucaju ko moze da uradi izolaciju , samo spolja. Spolja je mnogo efikasnija nego iznutra. Jer odma zaustavi zimu , ne dozvoli da zima krene kroz zidove. A ovako zima je vec prosla kroz zidove i stigla do stiropora koji je na nasem unutrasnjem zidu.


Prozore ako montirate pre nego sto izolujete kucu. Obavezno da prozor bude ravan sa zidom spolja.
 
Ja sam se raspitivao za stiropor i većina mi je preporučila 17 gr za spoljašnju izolaciju.
Mićo mislim da imaš na svakom sajtu proizvođača koja je koeficijent toplotne provodljivosti za određenu gramažu.
Tako da ćeš iz tih podataka zaključiti koji je bolji.
A trgovcima i majstorima je najbolji što je tebi jeftiniji jer on verovatno na njemu ima najveću zaradu.
 
Moja kuća je građena od šuplje cigle one crvene što se koristi za fasade, debljina zidova na ciglu i po.Kad je napravljena 1992. ugrađeni su neki Slovenački prozori sa vakuul staklom, slolja je malterisana pošto se mami nije sviđala ta boja cigle pa su uradili neku fasadu, al bez izolacije.Pošto imam centralno grejanje sve do 2007. kad smo radili renoviranje trošili smo 8-9 tona uglja, onog kocka Banovići.Od 2007. kad smo ugradili PVC prozore i stavili stirodur na fasadu i u tavan trošimo samo 6 tona uglja sad kupujemo tzv. sušeni Vreoci, a temperatura u kići je 22 stepena a leti milina nema više vrućine.Cena uglja je bila ove jeseni 120 evra sa prevozom, godišnja ušteda od 3 tone nije mala.
 
Nazad
Vrh