Toplotna izolacija kuce

Grejem oko 160 kvadrata.Kod mene na spratu je temperatura 22 stepena al. radijatori sa termoglavama ali zato u prizemlju kod roditelja bude 24-27 stepeni i gusani su radijatori.Do 2006 sam trošio 6-8 tona sirove kolubare oko tone kamenog 3 metra bukve i prikolicu čokova bez ikakve izolacije i sa jako lošim prozorima i to samo prizemlje je postojalo.Prošle godine je potrošeno 4 tone kolubarca i,prikolica otpada sa pilane(oni je prodaju kao 6 kubika) i pola prikolice čokova i grejem sve čak i sanitarnu vodu u 2 bojlera.Mala napomena:radijatori su mi predimenzionisani(puno rebara) pa mi temp. vode retko prelazi 50 stepeni odnosno trošim nisko kaloričan ogrev.
 
Hteo sam da stavljam stiropor na objekat u kom drzim prasice,ali nisam mogao ranije da to uradim,a imam kupljen lepak pa se plasim da ce da se stegne pa bih da ga sto pre potrosim.Zanima me da li moze da se radi sad ovih dana dok je dnevna temperatura u plusu a nocu mraz i koliko treba lepku da se osusi.
 
Pročitaj deklaraciju,ja to ne bih radio do proleća.Lepak ako se ne osuši ,a neće,delovaće na njega mraz što ne znači da će i otpasti.Ako je dobro skladišten i bez vlage do proleća neće promeniti karakteristike.
 
Da li je neko radio podnu izolaciju sa refuznim stiroporom i kako se to pokazalo?
Politerm ili tako nešto što se mješa u mješalici sa cementom i izljeva umjesto estriha. Ne mogu da stavljam stiropor jer imam svega cc 5 cm visine?
 
Znam ja da je bolje ali mi ne može stati? Imam kupljen spremno, ali kad su majstori snimili visine imam svega 5cm na raspolaganju, tako da mi ostaje tanka podloga estrih ako stavim stirodur ili stiropor.
Ima neka folija TERMOSILENT od 1 cm to je još u opciji ali nisam siguran šta je bolje rješenje?
 
Da li je neko radio podnu izolaciju sa refuznim stiroporom i kako se to pokazalo?
Politerm ili tako nešto što se mješa u mješalici sa cementom i izljeva umjesto estriha. Ne mogu da stavljam stiropor jer imam svega cc 5 cm visine?
Знам да није по пропису али ја нисам стављао кошуљицу на плочу, ударио сам цементну глазуру, тврди стиропор и после мислим стиродур двојку, па ламинат. Одлично се показало и ламинат не дише.
 
Moze li neko da mi objasni kako ide izolacija krova. potkrovlje(sobe) su trenutno u fazi grubih radova (omalterisano) bez struje i betonski pod.... Odozdo se vide rogovi,letva i crep...dakle nista nije radjeno....
Mislio sam da radim krov ove godine,pa dalje neke sledece...
 
Kosi krov je deo objekta koji je nepravedno zapostavljen kada se radi o uštedi energije, zaštiti od buke i požara.

Krovna konstrukcija je ponajviše izložena atmosferskim uticajima (kiši, snegu, vetru, suncu…), stoga je neophodno da intervenišemo odn. kvalitetno izolujemo naš kosi krov.

LDS-sistem-model-280x300.png


pogledaj ovaj link za kamenu vunu. Cena je malo veća od staklene vune, karakteristike su slične, sa tim da kamena vuna bolje izoluje od toplote, što je zgodno leti.
 
Hvala na linku... ali nemoguce da je kamena vuna prvi korak...:)

- - - - - - - - - -

Sad procitah da pricaju o paropropusnoj foliji... i vidim na slici da su podascavali krov..
A neki majstori pricaju da treba podascavati,a neki kazu da se NIKAKO ne podascava,vec ide samo folija... neki kazu da ispod crepa ide ova paropropusna,a neki da ide alu reflektujuca sa vazdusnim slojem...
A ja cu mineralnu vunu stavljati tek za neku godinu... dakle bez izolacije sam jos neko vreme... a hteo bih da ublazim toplotni efekat leti(skuvamo se)
Zna li neko sta je ispravno,vezano za ovaj deo posla?
 
Staviš daske na rogove, na daske staviš paropropusnu foliju, kontra letvu, letvu i crep. Kontra letva, koja se stavlja otprilike na mesto gde su i rogovi i ima funkciju da izmedju daske i crepa ima otvoren prostor gde struji vazduh, i tako smanjuje toplotu na tavanu.
 
Ali neko mi rece da ce daska da cepa foliju vremenom? treba li necim premazati dasku? ostavlja li se prostor izmedju dasaka ili ide "patosenje"
Hvala Holder......Tako sam i ja shvatio postupak...ali me zabrinuse ovi drugi majstori... Kazu navodno se u austriji vodi 30000 sporova vezano za podascavanje krova....
Da nije sad to podascavanje ostalo iz price sa ter papirom,pa se sad prenosi na ove nove folije....
Cak i na sajtovima prodavaca folija su podeljena...(i medju gradjevincima)
 
- - - - - - - - - -

Podaščavanje nekad nije bilo a nije bilo ni folije (na starim kućama) Sad je moda da se podaščava ili sa OSB polčama poploča, mada paropropustna folija može i tako da se stavi, može li neko stručno da objasni zašto se to uopšte podaščava?
 
Podascavanje ima visestruku namenu.Koja god sekundarna pokrivka ide ispod glavne,trebalo bi da ima cvrst oslonac ispod.U slucaju jakog vetra da vam vetar skine koju crepriku,nece da prokisne u kucu jer jednu sezonu ako podascate i stavite ter-papir preko,i da ne stavite osnovnu pokrivku moze da stiti od padavina.Takodje podascavanje dodatno ucvrscuje krovnu konstrukciju.
 
Ne shvatam zasto podascavati,ako vec postoje samo nosive folije(hocu paropropusnu da stavim)........ A krov stoji vec 26 god,sto da ga ucvrscujem kad je dovoljno cvrst.... Meni se iskreno svidja podascavanje,deluje mi ozbiljnije:) ali me mnogo vise plasi detalj koji se zove kondenzacija,koja ce se nakupljati u dasci(daska ce biti delimicno parna brana)... a gledao sam slike gde se kod coveka ubudjala osb ploca sa paropropusnom folijom... dakle vlaga je ostajala u ploci........ tj tu je rosila u dodiru sa hladnim vazduhom i drvo upijalo....
Ako neko ima neko neko logicno objasnjenje,ja bih voleo da se ukljuci... zasto ovako a ne onako?:)
 
osb ploča je puna ljepila i slabije propušta od daske a tu kad se završi ne bi trebalo da dolazi para jel preko izolacije dolazi parna brana koja ne dozvoljava da para dođe do daske
 
Slazem se.... ali postoji vlaga koja se nalazi i u izolaciji(ako pricamo o mineralnoj vuni) i svakako takva izolacija mora da "dise" ... Dakle osb po meni nije resenje...
Ali pitanje je koja je uopste svrha podascavanja krova.. ima li neki razlog konkretan.... ili je to samo prica koja je ostala od terpapira,pa se sad provlaci i na ove novije sisteme...?
 
Ta folija o kojoj pričate je paropropusna-vodonepropusna. Probaj je politi vodom, samo će da sklizne sa nje, ali neće proći, a propušta vazduh. Tako da daska ili OSB ploča može da diše. A taj što mu se ubuđala OSB ploča, je l' ima podletvu između letve i OSB ploče? Kad nema podletve, onda zna da bude vlage. Podletva pravi distancu između daske i crepa, pa tuda struji vazduh.
 
Nazad
Vrh