Toplotna izolacija kuce

@ miroslav Probacu taj sprej, sta sve nisam probao, vala ce nesto da uspe!

@tine Inace izolaciju imamo, i to dva reda kondora, izmedju cigla...a sve oluke sam sproveo u kanalizaciju...ali hladni zidovu spolja cine svoje izgleda sto ti kazes, cak se i monte poznaju na plafonu kad se pojavi budj! Parket se stalno podize, nekad i nenormalno...smrdi nam soba a novija kuca, katastrofa! A to za letve i dakse i stirodur sam i imao u planu...a mozda i bude samo postavljen stirodur, zavisi od finansija...

da vas pitam jos nesto, sta radite za izolaciju krova, crepa...ima one vodonepropustive ploce, je l ima neko iskustva sa njima...da li i to treba uraditi kad se vec izoluje tavan??
 
Da li je neko radio unutražnju izolaciju zidova sa onim velikm ciglama, debljine 6cm koje se ziđu sa unutrašnje strane a između se stavlja stiropor 2cm?
Koja je efikasnost ovakvog zida?
 
@Neško, ja to ne bi radio.
Ne znam trošak, a znam, da 2 cm stiropora ne znači ništa. Radije stavi 5 cm izvana.
Plus gubiš veliko korisne površine. U svakoj dimenziji 6 cm cigla + 2 cm stiropor + 2 cm žbuka = najmanje 10 cm.

Ako imaš u svakom 'pravcu' jednu stenu s tom 'izolacijom', kod sobe 5 sa 5 m gubiš skoro 4 (3,96%) posto, dok kod 4 sa 4 skoro 5 (4,94%).

Na toj web stranici se nalazi program za kalkulaciju gubitaka energije.
Napravi si tabelu u excelu i izračunaj gubitak topline za kuću.
Uzmeri svaku stenu, izračunaj njezinu provodnost sa programom i sve gubitke prema vani sumiraj.
Isto za prozore, pod na tavan itd.

Posle se poigraj s opcijama koliko se gubitak kompletnog objekta smanji s raznim operacijama.
Znači ako staviš na fasadu 5, 8, ili 10 cm stiropora i slično.

Najviše se pozna, ako se dobro izolira pod na tavanu, pa je to obično i prvi korak.
I ta dio izoliranja kuće je i najjedostavniji i najjeftiniji od svih.
Pogotovo, ako se tavan ne koristi.
Koriste se jeftini materijali, možeš radit sam, ne trebaš neke specialne alate, lestve, skele...


@milos88
Kakva ti je osnovna hidroizolacija kuće?
Napiši malo o grijanju, koje imaš.
Dok ne središ samu kuću, da bude izolirana kako treba, jedini ti je spas redovna ventilacija, i to 3 puta dnevno stvoriš promaju za 5 minuta.
Sprejevi nisu rešenje. Kad središ, da se buđ na pojavljuje više, možeš sa sprejem uklonit tragove od prije.
A dok ti se konstantno pojavljuje nova buđ...

Ako ti krov ne prokišnjava ili nemaš u planu neku zamenu, ostavi kako je.
A prilikom zamene krova moraš napravit 'slepi krov' od dasaka i na njega ti ide ta specijalna folija.
Prilikom izbora folije vrlo je bitno da uzmeš pravu ako bude tavan korišten, jer mora ta folije propuštat vlagu iz izolacije prema vani.
Krov izoliraš između rogova, plus popreko unutra. Danas se kod nas koristi za izolaciju krova, ako se tavan koristi za stambene potrebe, i preko 25 cm izolacije.
 
Poslednja izmena:
Nista specijalno, kazem stavljen je kondor, i to dva izmedju je cigla, za svaki slucaj, posto je prvi na temelju bio odsecen do cigala, nije pusten par centimetara dole, zato smo stavili jos jedan...cigla i po je zid...a grejanje, plin na zalost, svi znamo kakav je nista se ne ugrejes i te plinske peci su jezive...i jedna tea pec...znam da trebam da je izolujem skroz, zato sam hteo prvo od tavana da krenem, tj pod tavana, ali kontam da ce ulaziti prasina kroz crep koju i sad imam onda nisam nista uradio, napunice se prasine taj stirodur i sta onda? a inace ne prokisnjava naravno krov! pa reko da izolujem i krov odma...posto ce se ziveti jednom u tom potkrovlju, za to je i ostavljen...znam da sprejevi nisu resenje, sve smo probali, luftiramo i vetrimo redovno, ali te gljive su jezive! budj smo imali prvo u kuhinji, valjda zbog kondezacije....medjutim u jednu sobu smo imali patos, daske suve i stare par god se susile, ali su majsotri zezali sto su dole stavljali dzakove perlita i punili sa dosta vode :(( i kad su gore dosle daske posle dve god pocele da se podizu i haos je nastao, sve potrulile...od tad kao da se prosirila vlaga na sve sobe, mada je kondor i izolacija vidljiva na krajevima zida, ne bi trebalo...ako neko zna majstora dobrog, ili firmu ili sta vec za vlagu u kuci neka postavi ovde, bar da pitam za savet, da obidju, vide....bojim se da ako stavim i izolaciju da opet necu resiti problem :( inace 15god je kuca bila u redu skroz, suva kao dren...i onda posl god haos!
 
Napravi spisak što se radilo otkako je došlo to pogoršanje.

Samo od sebe se to nije moglo da se desi.

Verovatno se prilikom nekih radova oštetilo hidroizolaciju.

A rad sa 'mokrim' materijalima u objektu traži nekoliko meseci intenzivnog sušenja.
To ste radili neki estrih sa perlitom?
 
Sobu smo jednu ostavili za patos, imali smo daske suve kao dren sa tavana, soba je bila duboka 15cm valjda....betonirali, poredjali perlit i prekobrodski pod....izgleda da su majsotri previse topili dzakove perlita vodom, i tako ih redjali...sve uneli namestaj, posle god dana poceo da se dize, mi smo na zalost ostavili, kao povucice se...na kraju smo docekali da smo vadili truo pod, sve vadili napolje...pa stavili parket ponov, sredili celu sobu i parket pocne da se podize, izvadili smo par komada kod vrata od praga i sad je prestao...ali izgleda da je preslo an susednu sobu...gledali smo bas, izolacija ide preko parketa oko zidova, nigde niej moglo da procuri...soba je inace ceeeelo leto i prolece stojala da se susi kad smo vadili taj truo brodski pod....mozda smo zaista i mi nasom nepaznjom zeznuli nesto, jer smo vecinu radili sami ili sa prijateljima, mislim, nije komplikovano nista, ne znam sta smo mogli da zeznemo...inace par puta sam video more glista kako izlaze iz temelja izmedju temelja i staze kucene kada je kisa, to sam prvi put video pre par meseci...mozda je glupavo sto pisem, ali je l to znaci nesto?? od te sobe je preslo na drugu i poceo da se dize parket u drugoj sobi i to u liniju bas, sad je na trecu preslo...nezaustavljivo i sve to zimi.....verovatno sam vas smorio sve ovim, ali pokusacu da nadjem nekog strucnjaka da vidi odakle dolazi vlaga, da znamo odkle da krenemo sa resavanjem
 
Nema veze sa ovom temom ali da ne otvaram drugu.
Šta mislite o unutrašnjim mašinskim malterima i koji odabrati?
Ne mislim na proizvođače nego na sastav da li je bolje onaj obični gipsani, koji je porozniji i nekako mekši, ali je zato ravniji i lakše se radi ili je bolji cementno krečni tvrđi i malo grublji?
Ako se neko razumije u ovo volio bi da me posavjetuje pošto za 10 dana pšlaniram da malterišem kuću pa mi je ovo baš bitno jer se još nisam odlučio šta i kako da radim?
 
Možda bi bilo dobro da pitaš na forumu samsvojmajstor.com, pošto se tamo više piše o radovima na kući i oko kuće. Pre ćeš dobiti odgovor.
 
Hvala na sugestiji, ali postavio sam pitanje na tom forumu prije nego ovdje i nisam dobio odgovor.
Koliko ja vidim malo je foruma na kojima ima više ljudi da nešto znaju, a da to hoće sa drugim da podjele, kao što je ovaj.
U svakom slučaju hvala na sugestiji.
 
Jesi razmišljao o tome da lepiš gipsane table na zid, dobijaš i neki termo izolacioni prostor od 1cm, možeš sam da radiš, i ispada baš ravno?
 
Jesam, ali sam odustao. Vidio sam kod jednog kolege ali ima tu raznih nedostataka. a usput kvadrat gipsa je oko 2€ + toliko ljepila minimalno + gleta trake ugaonih lajsni dođe oko 5€ a kod nas se rade mašinski malteri za 5-5,5€ tako da se to ne isplati.
Možda sam malo staromodan ali nekako mi to nije ispitano, malteri su malteri a i kada bi radio gips definitivno bi radio na metalnu konstrukciju a unutra stiropor.
Znas li nekog ko je radio to ljepljenje?
Da li je zadovoljan i to?
Ali hvala na odgovoru u svakom slučaju.
 
Poslednja izmena:
Mi smo kući isto stavljali 8cm stiropor, a stolarija nam je od ranije, ogromna je razlika u grejanju, najviše se oseća kod kondenzacije........
 
Gips je zeznut... Anegdota ide ovako-covek uradio te gipsane ploce na zidove zavrsio sve ekstra... kad dogodi se da se jedan mis zavukao iza,i po celu noc grickao i grebao(culo se bas) i jednu noc ustane domacin i krene cekicem po zidovima:) i do zore nije bilo gipsa a ni misa nije nasao...:)
Istinita prica
 
Imam u celoj kući iznutra na spoljnim zidovima rigips na profilima i ispod stiropor 5 cm.Tako sam radio jer sam žurio da se uselim.Posle 2 god. sam stavio 10 cm stiropora spolja(demit izolacija i na plafonu imam 25 cm mineralne vune.Stolarija je PVC.Troškovi grejanja su takvi da ih neću navesti jer mi većina ljudi kad čuju kažu da lažem.
 
slobodno ih iznesi ,jer imamo rodjaka u madjarskoj, koji na, grejanje, hladjenje,ventilaciju,itd. godisnje,potrosi struje, oko 250 evra.ima jako dobru izolaciju ,ventilaciju sa recikliranim vazduhom, ako sam,se dobro izrazio. greje se i hladi toplotnom pumpom bunarskog tipa.
 
Кућа зидана пре 8 година, приземље рађено са зидом дебљине 38 цм (цига и по), спрат рађен споља цигла, па стиропор, па блок (сендвич зид), столарија је ПВЦ са 7 комора, ако нешто неко мзначи, стакло двоструко, пуњено аргоном, јер смаљује доста губитке енергије у односу на вакумирано стакло. Споља рађена фасада демит (стиропор дебљине 5цм). На тавану псотављена минерална вуна дебљине 10цм. Пре него што смо поставили фасаду, трошили смо током зиме око 6-7 тона угља (каменог). Разлика код овакве заштите тј. изолације куће је у томе да се не смањује драстично потрошња енергената, већ је његова искоришћеност много већа. Моја кућа има око 200 м2. Температура ујутро када се устане, никад не пада испод 19 степени, кад је напољу измеђи -10 и -15. А потрошња угља, опала је за око 10-15%, не више.


Закључак је да се енергије троши приближно исто или нешто мање, међутим њена искоришћеност је скоро максимална, јер смо смањили губитке услед постављања оваквог типа изолације и квалитетне столарије, а самим тим и потребно време за догревање просторија је смањено, уз као што сам рекао осетно мању потрошњу енергената.
 
Zavrseni ankeri i temelj.Hodnik zidam od bala slame sutra da prebaliram slamu posto moja presa je za meke bale doce rodjak da to JD ispresuje.Gradja se susi,suva je jos par dana da stignu neke pare za onduline i krecemo u akciju.Stolarija kupljena,ankeri izvedeni iz temelja.Sve je spremno jos mali devizni spric i akcija krece
 
Nazad
Vrh