Toplotna izolacija kuce

Rodjen sam u Kikindi, ali nisam cuo za taj izraz. Nisam jako mlad.
Ako ima takav tavan onda mu ni ne treba dodatna izolacija, mislim da je takav tavan bolja izolacija od svih novih tavana.
 
Citao sam dosta po forumima o unutrasnjoj izolaciji i dosao sam do zakljucka da su za tu svrhu najbolje Ytong multipor ploce. Jeste da su skuplje od svih ostalih materijala, ali su najprirodnije i ne postoji mogucnost stvaranja vlage.

Zato se i ne stavlja stirodur kao fasada zidova jer nije paro propusan,bolja opcija je tvrdo presovan stiropor.Unutrašnja izolacija zidova stiroporom ima smisla:brže se zagreje prostor ali su zidovi ipak mekani bez obzira što se radi i mrežica i građevinski lepak.
Naj bolje je staviti spolja stiropor bar 5 cm na podove stirodur 2-3 cm(u vidu košuljice),a tavane izolovati nečim od ponuđenih.Ja sam spolja uradio 5 cm stiropora na podove 2 cm stirodura i po tavanu razvukao 20 cm mineralne vune.Efekat je neverovatno dobar i isplativ jedina mana što tavan nije više upotrebljiv a meni konkretno i ne treba da bude tavan ostava ili šta već.
Rekao mi je jedan majstor za grejanje da betonska ploča bez izolacije propušta temperaturu u tavan malte ne kao da je i nema.Ja sam proverio i uverio se da je upravu.Srećno
 
Rekao mi je jedan majstor za grejanje da betonska ploča bez izolacije propušta temperaturu u tavan malte ne kao da je i nema.Ja sam proverio i uverio se da je upravu.Srećno
Добро је, свекрва испод троши дрва на смедеревац, а снајка изнад ужива. Мали оф топик, не замерите.:osmeh:
 
Posle decenija a i vekovnog potraživanja materijala za dobro izolovanu kuću stiglo se do ;


Ne sporim, kritikujem, itd.... već se pitam ko je bio pametniji?
Naši pretci pre 2 veka, oni koji su ih nasleđivali ili mi koji se vraćamo počecima.
 
Da li valja da uzmem neku presovanu vunu da samo poredjam na plocu na tavanu,retko se penjem gore,po nekad zena prodje da zalije cvece.Koja je bolja kamena ili staklena zbog eventualno nekih miseva,mada ih do sad nije bilo.
 
Da li valja da uzmem neku presovanu vunu da samo poredjam na plocu na tavanu,retko se penjem gore,po nekad zena prodje da zalije cvece.Koja je bolja kamena ili staklena zbog eventualno nekih miseva,mada ih do sad nije bilo.

Kamena je bolja ali mineralna je jeftinija i za iste pare možeš od mineralne vune da napraviš jorgan na potkrovlju.Kada staviš bar 15 cm pa i više videćeš razliku u temperaturi kako zimi tako i leti.Ja u svojo kući klimu palim leti 2-3 puta i to kada su one naj žešće temperature.
 
Vidim da se dugo niko nije javljao na ovu temu, mozda cu pisati uzalud, ali ajde ipak....imamo neverovatnu vlagu u kuci, budj na plafonu i u coskovima koja je pocela da dize i parket i jezivo je...:( malterisana je kuca, cigla i po, ali odakle toliko vlage ni jedan majstor ne zna (ili smo bar birali pogresne) leto kad dodje, sve se povuce, budji nema, skinemo je, ali sa prvom zimom, jovo nanovo i preti da predje u sve sobe!! Hteli smo ove god da uradimo izolaciju potkrovlja, posto smo culi a i citao sam sve stranice ovde i svi se slazu da je obavezno raditi, mozda ce se resiti problem vlage i budji, pa me interesuje sta staviti? Citam ovde, staklena vuna, stirodor, ali mene interesuje sta je od toga najtvrdje, tj potkrovlje ce se jednog dana koristiti, za to je i namenjeno da se zivi, pa da moze da se hoda kad se uradi jednom....majstor mi predlaze da stavim colovane daske u kvadrate, izmedju da poredjam stiropor od 5cm i preko iskucam daske...nesto mi je to komplikovano i skupo, mozda se varam....da li postoji neko drugo resenje, neka kosuljica preko stiropora ili sta vec??
 
Vidim da se dugo niko nije javljao na ovu temu, mozda cu pisati uzalud, ali ajde ipak....imamo neverovatnu vlagu u kuci, budj na plafonu i u coskovima koja je pocela da dize i parket i jezivo je...:( malterisana je kuca, cigla i po, ali odakle toliko vlage ni jedan majstor ne zna (ili smo bar birali pogresne) leto kad dodje, sve se povuce, budji nema, skinemo je, ali sa prvom zimom, jovo nanovo i preti da predje u sve sobe!! Hteli smo ove god da uradimo izolaciju potkrovlja, posto smo culi a i citao sam sve stranice ovde i svi se slazu da je obavezno raditi, mozda ce se resiti problem vlage i budji, pa me interesuje sta staviti? Citam ovde, staklena vuna, stirodor, ali mene interesuje sta je od toga najtvrdje, tj potkrovlje ce se jednog dana koristiti, za to je i namenjeno da se zivi, pa da moze da se hoda kad se uradi jednom....majstor mi predlaze da stavim colovane daske u kvadrate, izmedju da poredjam stiropor od 5cm i preko iskucam daske...nesto mi je to komplikovano i skupo, mozda se varam....da li postoji neko drugo resenje, neka kosuljica preko stiropora ili sta vec??

Ako sam te dobro razumeo hoces da stavis na pod od potrkovlja? ako je tako i ako hoces preko kosuljicu ipod kosuljice mozes da stavis stiropor ili stirodur kakav hoces a bez kosuljice mozez da stavis stirodur on ti je najtvrdji pa otom potom nekada kad budes useljavao na stirodur mozes direktno laminat da stavis,a za parket ti treba kosuljica preko njega. U svakom slucaju ako stavljas kosuljicu stiropor ili stirodur mozes a za vunu na podu ne verujem
 
Da da, direktno na pod, odustao sam od postavljanja stirpopora iznutra, kada sam procitao sve sto ste pisali...nadam se da ce to srediti vlagu u kuci, stvarno je strasno, nikako da nadjemo nekog valjanog majstora da nam kaze odakle dolazi!! Znaci dovoljno je da poredjam stirodur? To mi je jos bolje...naravno, ko zna kad ce se useljavati gore, nego imam jos jedno pitanje, koliko je on jak? posto mi tavan sluzi i kao ostava, tako svasta nesto trpam gore, neke letve, palete, kutije, parket i tako svasta nesto....je l ce izdrzati on to?? je l treba da ga pokrijem necim, s obzirom da mi ni crep nije izolovan :( pa da ne dopire vlaga do njega....i da jos nesto, je l ga ja lepim za pod ili samo redjam? moram sve da ispitam sad :)
 
Poslednja izmena:
Uzmi poprskaj tu budj bakarnim krecom prvo,da poubijas te gljivice.Posle resavaj vlagu.

prskao sam sa svim mogucim preparatima u prodavnicama i ribali ali ne vredi, u kuhinji ceo plafon zauzeli...a iza regala u svakoj sobi se sad sire! :((( mislim da nismo tim krecom jedino probali, naci cu na netu to...
 
Za tu buđ, najbolji učinak ima Savo, ima kod nas na pijaci donosi jedna trgovkinja iz Slovačke, Savo je sprej koji se našprica na buđ (gljivice) i rešen problem

- - - - - - - - - -

http://www.savo.eu/produkty-sk/savo-proti-plesniam

Ovako izgleda taj sprej

- - - - - - - - - -

http://www.savo.eu/editor/image/produkty1/obrazek_cz_7.jpg
 
Buđ ti je znak vlage u prostoriji.
Obično je izvor vlage loša hidroizolacija objekta i u samim aktivnostima u objektu (kuvanje, pranje, sušenje veša zimi, nije toliko beznačajno ni disanje).

Pojavljuje se najviše zimi, jer su leti objekti obično ventilirani, a zimi i vlaga kondenzira na hladnim zidovima. Ako ima kuća bar donekle izolaciju, mesta pojavljivanja buđe pokazuju na tzv. toplinski most, gde imaš neki dio vanjskog omota kuće prohodniji za toplinu i tako je hladniji te na njemu kondenzira pisutna vlaga.

Neka rešenja su:
-hidroizolacija objekta, to je obično teško da se izvede za pristupačan trošak, danas se koriste procedure sa rezanjem svih stena i stavljanjem izolacije u njih. Ima dobar efekat ako se bar meteorne vode odvedu od kuće. Znači oluci, odvodni kanali koji sprećavaju, da voda 'priđe' objektu...
-dobra termoizolacija objekta sprećava pojavu ohlađenih stena i time kondenzaciju vlage te buđu. To sprećava posledicu, a ne otklanje uzrok.
-redno prozračavanje objekta. Često se desi, kako se buđa pojavi posle menjanja stare stolarije s nekom novo, obično PVC. Stari prozori su propuštali poprilično vazduha, pa se i vlaga tim putem otklanjala van. To se radi tako, da se ŠIROM otvore svi prozori za nekih 5 minuta 2-3 puta dnevno. Ne sme se ostavit prozor na 'ventus' ili slično. Treba da se vazduh zameni brzo, da se pri tom ne ohlade stene u kući (to bi ponovo uzrokovalo kondenz).


Za potkrovlje možeš uzet Stirodur, koji je nosiv i možeš postaviti pod direkt na njega, ili napraviš potkonstrukciju iz drvenih letvi na 60 cm (toliko je širina ploća izolacije) i gore nabiješ daske.
 
Za tu buđ, najbolji učinak ima Savo, ima kod nas na pijaci donosi jedna trgovkinja iz Slovačke, Savo je sprej koji se našprica na buđ (gljivice) i rešen problem

- - - - - - - - - -

http://www.savo.eu/produkty-sk/savo-proti-plesniam

Ovako izgleda taj sprej

- - - - - - - - - -

http://www.savo.eu/editor/image/produkty1/obrazek_cz_7.jpg

Pomogne, ali ne 100%. Sogor ima isti problem, nova kuca a ima taj problem, nosili smo mu taj sprej, malo je bolje ali se jos uvek vidi. Ljudi kazu da je to zato sto je majstor koristio produzeni malter kad je malterisao iznutra. Miroslave, dobro sto sam te citirao, na tvom postu nisu se mogle videti slike, a sad na citatu gledam da se mogu otvoriti.
 
Nazad
Vrh