Toplotna izolacija kuce

Kod mene je stirodur i presovana trska. Može da se ide po tavanu. Dok je bila gola ploča bila je velika razlika između sprata i prizemlja.
 
@ Matic

Pa da, gubio si dosta toplote.
Ja planiram isto, imam 5cm stiropora ali to cu da dignem i stavljam vunu.
 
Tako je.Znali smo mi to ali nikako da se sklope kockice.Onda je naišla kamena vuna povoljno i isplatilo se do sada višestruko.
 
Ja bih stavio stirodur 2 ili 3cm i kosuljicu preko, posto ce se koristiti kao potkrovlje, jednog lepog dana kad se skupe ::novac::. Sada je gola ploca, vuce strasno toplote
 
Kolege,zanimljiva tema,meni je samo betonska ploca gore,znaci mogu samo da poslazem kamenu vunu ?

Poslato sa COL-L29 uz pomoć Tapatoka
 
Da, gabricin mozes da psotavis kamenu vunu i to 10cm i da vidis kako ces ususkati kucicu sa istom...

- - - - - - - - - -

Губитци топлоте зависе и од саме коснтрукције зодова, тако да на пример она скица са претходне стране не мора да буде тачна, да се кроз зидове губи 35% топлотне енергије, чак напротив, губитци кроз зидове могу бити мањи, а то наравно зависи од материјала од ког су сити рађени. Комбинацијом рецимо блока и цигле се смањије губитак топлоте, ејр је блог када се постави са унутрашње стране зида добар топлотни изолатор.

Прорачун за губитке енергије је једнсотаван, ејр сваки материјал има своје карактеристике, тако да се може преко једнсотавних формула израчунати губитак енергије.

Углавном бетонски зидови, плоче/таванице су највећи проводници топлоте који просто исисавају исту из куће, па су губитци рецимо на тавану највећи, пример је дао Матић на прошлој страни са снегом и отапањем истог са крова, који нема изолацију тавана. Снег мора да стоји на крову док га сунце не отопи, а не обрнуто....

У новије време је постало популарно да се и по даскама од крова тачније испод њих а између рогова поставља 5цм стиропора који спречава улазак халдног ваздуха у таван, а лети топлог поред камене вуне која се поставља по таванској плочи...
 
Kolege,zanimljiva tema,meni je samo betonska ploca gore,znaci mogu samo da poslazem kamenu vunu ?

Najbolje je da se uradi po propisu. Ispod kamene vune parna brana (najlon - vodonepropusna i paronepropusna brana) a iznad kamene vune vodonepropusna a paropropusna folija. Cilj je da voda ne prolazi u izolaciju a da eventualna vlaga izlazi iz izolacije (paropropusna). 5% vlage u izolaciji kamene vune čini da izolacija smanji učinak od oko 90%.
Pronađi na internetu ima tekstova i video uputstava a verovatno su i kolege pisale o tome na ovoj temi.
 
Ok, jasno je potpuno da treba spreciti paru iz kuce da udje u izolaciju. Ali gde onda ode para iz kuce ako je na tavanu zaustavi paronepropusna folija?
Ja imam takav slucaj na kupatilu u potkrovlju koje ima betonski plafon (i kosina i ravan deo). Pre cetvrt veka sam kosinu upakovao u sendvic od plastenickog najlona u kome je 12cm staklene vune. Nisam imao dovoljno vune pa je na delu iznad kupatila ostala samo dupla folija. I sad kad se u kupatilu tri puta zaredom operu ruke vec pocinje da lici na saunu... Dobro, malo je karikirano al poenta je da je velika vlaznost vazduha u njemu jer su i zidovi komplet u plocicama... Prozorce je stalno otskrinuto, al kad zazimi je to malo nezgodno...

Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока
 
Pišem ono što piše na internetu i što sam video na youtubu kao i vi verovatno.
Pretpostavljam da vlaga iz prostora u sobi ulazi u zidove kada je ima više a kada je vlaga manja onda se vraća iz zidova u prostoriju... Ja to tako shvatam. Zato je i preporuka da se toplotna izolacija stavlja sa spoljne strane zidova da bi se toplota akumulirala unutar zidova.
Pretpostavljam da ovde ima eksprata pa će nam pomoći oko ove dileme.
 
Na obe meste trebalo bi da ide parapropusna folija.

Ja mislim da ustedim da stavim samo gornju.Dole lepo da izbrisem metlom malo poprskam vodom da bude sto cistije.

Kamenoj vuni nista nece smetati para.Koristi se i za zidove.Nikako najlon.
 
Evo ga filmić o izolaciji plafona ispod krova.... jasno kaže parna brana 01:50...


evo još jednog filmića

 
Ja sam iznutra zalepio na plafon stiropol 5cm, u kuci milina spolja 8cm jer u tom momentu nije nigde moglo da se dodoje do 10cm inace bi taj isao ali nije lose ni ovako sa rustik kaminom grejem skoro 140m2.
 
Da nastavim priču...
Posle tronedeljnog (s prekidima, naravno) bavljenja "oko kuće", završih najzad, danas, komplet, i sve u detalje...
Alat je opran, i čeka se Proleće, u planu je nastavak radova na daljem postavljanju uzolacije...
Odlučih se, ipak, da "finiširam", i dok se ne steknu "uslovi" (čitaj: PARE), kao i vremenski, s minimumom sredstava, tek da ne ostane onako "golo" i "klot", ko i većina kad odradi izolaciju, pa ostavi 'nako "ulepljeno", ofarbah ovih dana, prvo sa "prajmerom", iliti podlogom, u beloj osnovnoj boji, CT-16 (po preporuci miksan-a :ppozdrav:) u dva sloja, pa zatim juče premazah sve Hagefas-om, BELO, opet u dva sloja, pa danas se "zabavljao" detaljima, "fazoniranjem" cokle i ivica prozora, kao i gornjeg ruba, i to u zadnjem momentu prelomih (pa se živ oznojah pazeći da mi ne kaplje na donje delove fasade, ofarbane u "blještavo" belo) sivom nijansom istog sredstva...
Od mene, "amatera", toliko...
Evo krajnjeg rezultata:

20181018-173639.jpg

20181019-162332.jpg

20181020-163158.jpg
 
Dobrodol svaka čast! Savetovao bih ti da negde ostaviš broj telefona da mogu da te kontaktiraju da radiš kao majstor ali se bojim da ne navale ženskinje jer sve mi se čini da ćeš do proleća da imaš pomoć i ti i majka.

(pod uslovom da već nemaš pomoć)

drugarski pozdrav

Još jednom pohvaljujem tvoj trud i umeće.
 
Сасвим солидно одрађено.Свака част.

Hvala lepo...
Moram ovako, jer nema opcija: zahvali se...:ppozdrav:
Dobrodol svaka čast! Savetovao bih ti da negde ostaviš broj telefona da mogu da te kontaktiraju da radiš kao majstor ali se bojim da ne navale ženskinje jer sve mi se čini da ćeš do proleća da imaš pomoć i ti i majka.
(pod uslovom da već nemaš pomoć)
drugarski pozdrav
Još jednom pohvaljujem tvoj trud i umeće.
Hvala i tebi...
Na tvoj predlog da ostavim broj (ili podatke), DA, ali samo savetodavno, da svoje iskustvo prenesem drugima, pa ovu moju izjavu možete bukvalno shvatiti i kao poziv kolegama, koji bi da krenu u postavljanje izolacije, da me mogu kontaktirati...Ne bih da, figurativno, otimam hleb, "majstorima" u ovoj oblasti...
Svaka čast MAJSTORIMA, koji ovaj (svoj) posao rade krajnje savesno i profesionalno !!!
Ja se ne bojim "navale ženskinja", kako si se slikovito izrazio, još uvek sam "singl", bez obzira na sve moje kvalitete !!! :osmeh:
Ali se bojim da, moji kvaliteti nisu više "na ceni", i ne traže se, već su u igri, neki sasvim drugi...
farmeri, zadrugari, napumpane starlete i praznoglavi tetovirani bilderi, bukvalno, rijaliti dno dna...
Sitnije, ne mere...

Svašta lola umije, u sve se razumije… :osmeh:
Hvala, hvala...
To je "sremačka" strana, kazaću, pošto "bosansku" spominjem samo kada me nešto spuca u glavu, i potrefi baš tu stranu !!!
(mala šala na sopstveni račun)...
A, aj' po duši recite, ko je nekada Bosanca zaj***bo, osim u vicevima !!!??? :osmeh:
Opravdavam specifičan "špicname" (nadimak), koji dobih na poslu prošle godine, a od čoveka koji je "prepoznao" moje kvalitete, i u najboljoj nameri, nadenuo mi ime TESLA !!!
Onda se, naravno, pročulo, pa većina misli da sam "izmislio struju" (izraz važi za čoveka koji mnogo filozofira, a malo pokazuje pameti u praksi), i smatra dobijanje tog nadimka kao vid sprdnje i nipodaštavanja, a time samo pokazuju visok stepen neznanja, arogancije, malograđanštine i gluposti...
S ponosom mogu reći, da mi taj nadimak prija, godi i laska !!!
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Još nešto, sve ove slike sam postavljao, kao i propratni tekst, toka radova, da ostane i drugima koji planiraju postavljanje ovog vida izolacije, ili makar izvođenja sličnih radova, u budućnosti, a u sopstvenoj režiji...
Nije mi bila namera da se hvalim, jer ko je pratio par stranica unatrag, sve je počelo tako što sam se raspitivao o potencijalnom izvođaču radova, ili MAJSTORU,i cenama istih, a naletih na "majstore", koji puno traže, bez ikakve garancije u krajnji rezultat...
I praktično me "nateraše" da izučim ovaj zanat...
Još jednom, VELIKO HVALA SVIMA, koji su uzeli učešća u diskusiji (bez obzira na namere i-ili komentare), bili pozitivni ili negativni, a (konstruktivna) kritika i (valjani) saveti uvek dobro dođu !!! :ppozdrav:
 
Da li neko od vas ima iskustvo u izolaciji krova i potkrovlja? U pitanju je visoko potkrovlje koje nema urađenu ploču tj. u prostorijama nema plafon. Krov je podaščan i preko dasaka je stavljen ter papir. Da li je dovoljno izolovati deo kosog krova i horizontalni deo plafona (ako treba na neki način i duplu izolaciju staviti)pa staviti gipsane ploče ili se mora uraditi i izolacija gornjeg dela krova?
 
@Bokibole: idealno bi bilo da ostavis prostor za ventilaciju na kosim gredama do strane krova. Sa "unutrasnje strane" stavis vodonepropusnu/parnu branu skroz do vrha i onda slazes izolaciju / gips. Na poprecne horizontalne grede onda izolacija (sto deblja i kvalitetnija) i gips. Tebi je cilj da izolujes prostor koji grejes, ne krov. Posebno treba da obratis paznju na spojeve kosog dela i horizontalnog dela zbog kondenzacije i hladnijih delova.

Druga varijanta je da radis samo kose grede, ali to vec zavisi od namene prostora i mogucnosti jer je skuplje.

Procitati ceo tekst, covek ima misljenje o podascavanju sto nije bitno - ima dosta korisnih informacija o tome kako da krov bude provetren a prostor izolovan.

https://tenzorisanje.wordpress.com/2016/12/17/zasto-krovu-ne-treba-daska-ili-osb-tabla/
https://tenzorisanje.wordpress.com/2016/12/18/zasto-krovu-ne-treba-daska-ili-osb-tabla-drugi-deo/
 
Nazad
Vrh