Toplotna izolacija kuce

Meni pričao jedan majstor što radi u Austriji fasade kaže da se tamo samo utipluju tri donja početna reda i da to drži da se fasada ne 'smakne' pod svojom težinom. Kaže da se ne dešava da se gornji slojevi odlepe i padnu već se samo osigura tiplovima zbog težine same izolacije. Takođe sam isto čuo da postavljaju te početne lajsne. Takođe sam čuo da se početne stiropor ploče - na početku reda skroz oblepe malterom - u krug po ivicama i dve 'jufke' u sedini tako da se stvara neka vrsta vakuuma pa i to drži fasadu. Na ivicama se preklapa - zida kao ciglama jedna ploča sa jedne strane zida a druga sa druge zida... nisam siguran kako bih objasnio ali verujem da svi razumete o čemu pišem...

Ja planiram sam da radim kad budem..... problem mi je skela.... ranije sam razmišljao da lepim stiropor onom specijalno penom ali taj što radi u Austriji kaže da tamo to niko ne radi....
 
@radoslav
Trenutno je na kuci fasada neka radjena onim "ježom". To će da skidaju jer inače u lošem stanju, negde i sama otpada. Onda ide neka podloga,pa ostalo po redu. Idu tipovi, naravno. Takodje i početna lajsna, lajsna oko prozora i (mislim) po ćoškovima.
 
Ja sam kod mene upravo pre par dana zavrsio izolaciju ,isla je pocetna lajsna i svaka tabla je tiplovana sa dve tiple posto je kuca bila izmalterisana lepak sam stavljao po ivicama tabli i dve trake u srefini table drzi kao ludo drugi dan nemozes odlpiti mozes samo pokidati stiropor, najbitnije je dobro odraditi mrezicu i lepak postoje razni lepkovi kao i razne granulacije prvu ruku sam isao sa lepkom gr.3 znaci ispod 3mm nemozes da ga stavis i onda na kraju finiser izgleda kao da je ogletovano a na prolece slefuje grebana fasada

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
Ej Dule video si da sam i ja odradio letos sve to. Isao sam isto kao i ti sem sto sam udarao po jednu tiplu jer je kod mene direktno na ciglu islo. Hoces li ti raditi sam grebanu i kako se to racuna pa da te angazujem ☺

Послато са SM-J320FN уз помоћ Тапатока
 
Ako je nasa skela onda 2.2 do 2.5 E ako je tvoja skela onda 1.5E,da sve radim sam ili sa ekipom

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena od urednika:
Kod mene su stavili početne lajsne i tiplali, 6 tipli po kvadratnom metru. Dosta sam gledao po netu oko tog materijala, iskopao sam da Austroterm fasadni stiropor koji oni deklarišu kao 17-gramski nije 17-gramski već je 14-gramski... Bitno je da ako imate terasu na kući obavezno dobro zaštite i nju, da se niz nju voda ne bi slivala pod izolaciju...
 
Kako se kreće cena postavljanja izolacije po kvadratnom metru ?

Prvi koga sam pitao traži 6 eura po kvadratu samo za "ruke", moj materijal, i naravno, da budem ispomoć, potrčko, šegrt...
Da postavi izolaciju, mrežicu i lepak, tiplove, na kraju ofarba fasadnom bojom...
Meni je to puno novaca, pročelje kuće ima, ugrubo, oko 25 kvadrata, fasada je maksimalno pripremljena s moje strane, za postavljanje izolacije, a to izlazi negde oko 150 eura !!!
Komplet materijal sam platio nešto preko 100 eura a on samo za ruke traži 150 !!!
Jedna tabla stiropora je 100x50 cm, znači, dve table postavi i ima maltene 6 eura, dobro, treba i tiplovi i mrežica, pa i farbanje, ali, s druge strane, malterisanje u dva sloja je 5 eura po kvadratu, pa nemojte mi ka'sti da je malterisanje lakše od lepljenja izolacije !!!
 
Ja sam radio pre tri god.izolaciju i ruke majstora su bile 4,50eur po kvadradu ,znači mrežica lepljenje i tiplovanje stiropola 8-ice i mazanje dve ruke lepka bez farbanja fasadnom bojom.
 
Kod nas je 5-7 e po kv sa završnim slojem i skelom. Gubi se tu dosta vremena. Dok se okonča, lepi, buši i stavljaju tiplovi, mrezica, 2x lepak, podloga pa zavrsni sloj. Ako ti je puno radite na dnevnicu pa ceš videti koliko ce ti ispasti. A ako mislis da je lako onda je radi sam pa kako ispadne. :)
 
Ja mislim da sam placao ruke 5,5 e po kvadratu sa zavrsnim slojem fasade. Oni su montirali skelu. Ali to je ta cena kod nas, od 5-6 e.
 
Poslednja izmena:
Hvala svima na odgovorima !!! :ppozdrav:
Ako ti je puno radite na dnevnicu pa ceš videti koliko ce ti ispasti. A ako mislis da je lako onda je radi sam pa kako ispadne. :)
Pa lakše je nego kopati duvan ceo dan, na suncu, provesti dan (10 sati) u rezidbi voća na dnevnoj temperaturi od minus 5, bacati bale sirove deteline lucerke na Zmajevku ili visiti na platformi, na visini od 4 metra iznad voća, u postavci protivgradne, a duva vetar, ili veslaju crni oblaci okolo parcele, uz tutnjavu grmljavine i pretnju pljuska i oluju...
NE POTCENJUJEM NIČIJI RAD (zanimanje) ali treba biti realan, pa priznati da se u lepljenju stiropora na kuću, nećeš ni oznojiti, čak ni ispod jezika...
Na dnevnicu neće niko, raspitao sam se, zato sam i pitao za ovu drugu varijantu pogodbe, čak sam predlagao samo da se odradi lepljenje i mrežica, tiplove i fasadno farbanje bih ja, svi bi komplet, i kreće priča kako uopšte nemaju sada vremena, kao previše posla, a znam za tu dvojicu-trojicu koju pitah da odrade, odbiše...
Ok je naplatiti neki rad, ali u odnosu na ostale građevinske radove, tipa malterisanje ili betoniranje, pa na kraju i postavljanje keramičkih pločica, što smatram jednom od komplikovanijih radova, ovo sa fasadom (cena)je (PO MENI) NADUVANO !!!
U pitanju su maksimalno DVA radna dana, nikako više, pa kolika mu je dnevnica, 75 eura, i jače !!!???
Kuća je prizemna, kakva skela, kakvi bakrači, pročelje kuće je na zapadnoj strani, do podne je u senci kuće, a posle podne je u (debeloj) hladovini dva drveta višanja na ulici...
Po svemu sudeći, izgleda da ću i ovo naučiti i odraditi, kao i ti što kažeš, a sve u skladu, sa meni omiljenom, poslovicom !!!
AKO HOĆEŠ KVALITETNO - ODRADI SAAAAAM !!!:bravo: :ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
6e samo ruke, moze ako ce da radi po projektu i izvuce maksimum iz tvoje kuce.Pa profesionalci koji rade po projektima i imaju sertifikat uzimaju 7e :osmeh:

Lepljenje stiropora nije nikakav majstorluk i nema tu sta da naucis, a i nije veliki posao pogotovo kod prizemna kuce skela ne treba dosta ti jedna daska i dva veca panja ili manje bure i sve si dohvatio.Ivice se sada lako odrade jer imas pocetne lajsne,lepak preko mrežice i malo dete ume da razvuce tipovanje nikakva filozofija i da "heftas" neces pogrešiti.Tako da kakvih crnih 6e,4e i da se sutra u **greška.

Mada svaki majstor kad cuje za malu kvadraturu pokusava da se povadi kao da radi veliku jer logika :haha:
 
nije majstorluk lepljenje ..nije ni navlacenje lepka ma ni to nije majstorluk onda tiplovanje ma to zna i malo dete,,,i na kraju zavrsna taj zavrsni sloj ispade katastrofa bolje da sunce nikad ne izade jer cese videti sve neravnine :haha: i bice fasada gora od turske kaldrme al na kraju ni to nije problem ko nevole da plati njemu je i tako dobro..ja nisam majstor za fasade al malo se u to razumem nije daje tezak poso al sve ima svoju cenu
 
Braćala, platiću i 10 eura kvadrat ali hoću kvalitet !!!
Ovi što rade kod mene u okolini svi su neki priučeni, išao jedno leto za majstorima po građevini, pa postao "majstor"...
Nijedan nije školovan !!!
A ovo što (sarkastično) kažeš da neko ne vole da plati, hoću, ali razumnu cenu za odrađeni posao, a ne da platim, i još moram da spavam na jedno oko da li će fasada izdržati prvu Zimu...
Kada mi je majstor daleke 2001. pravio kupatilo, pogodba je bila 250 maraka ruke, po principu ključ u ruke, bez obzira na vreme, dajem mu maksimalnu slobodu u odrađivanju posla, naravno uz sugestiju i dogovor u toku radova, i moju celodnevnu pomoć u ulozi "momka za sve" iliti "potrčka"...
Kada je posao odrađen, napravljen je bogatiji ručak da se počastimo, jer ne praviš kupatilo svaki dan, i isplatio sam MAJSTORA 300 maraka, a ne 250, toliko sam bio zadovoljan...
Plus toga, u kupatilo su bili uvedeni i voda i kanalizacija, to sam sam odradio, i njegovo je bilo samo da polepi pločice, zidovi i pod, ozida tuš kadu, razvuče cevi za vodu po samom kupatilu, kao i pripadajuće elemente...
Sve je stvar dogovora, a ako ga ne bude, naravno da ću odraditi sam, u to budi uveren, pa kako god da ispadne, zabole me baš, uvek mi je estetika bila na drugom mestu, prvenstveno gledam funkcionalnost...
Naučio sam da malterišem tako što sam golim rukama uzimao malter i bacao ga na zid, pa razmazivao kako sam znao i umeo, imao sam 17 godina, kasnije dolazi na red kupovina alata za tu rabotu i sada odradim malterisanje bilo kakve podloge, čak i kuće zidane nabojem...
Tako će biti i sa fasadom...
Nešto razmišljam, ponudiću ovom 4 eura po kvadratu, ali da odradi stiropor, mrežicu i lepak, tiplove i farbanje fasade ću ja, neka razmisli, ako neće, krećem da radim u sopstvenoj režiji čim ugrabim par dana vremena od posla...
 
Ne znam da li je pitanje upućeno meni, uglavnom, nadovezao sam se i uputio direktan odgovor na pisanje Člana skal bez navođenja citata...
Kako Vi zovete pročelje kuće, stranu okrenutu ulici ?
Fasada ili nekako treće ?
Naravno da bi izvođenjem ovih radova, tj. postavljanjem izolacije, i radovima koji uslede kao naknadni, tipa farbanje, trajno rešio fasadu kuće s te strane...
 
Izolacija je jedno izolacija sa fasadom je drugo.

Izolaciju mozes sam da odradis, za fasadu ipak treba praksa.

Mnogi ostave u lepku i tako godinama, fasada se kod nas zove zavrsni sloj.

Kad neko kaze izolacija podrazumeva se stiropor i lepak, a posebno treba naglasiti izolacija sa fasadom.
 
Pre 5 godina sam radio na kuci stiropor kao izolaciju naravno tiplovanje mrezica i dva premaza lepka. Bez fasade i platio 2.5e po m2. Majstori iz Vlasotinca. Da sam radio i fasadu bilo bi jos 1 e po m2. Sada da mi rade fasadu traze 2.5e po m2 ili 1.5e ako ja imam skelu. Skela je skupa za iznamljivanje pa podize cenu.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh