Toplotna izolacija kuce

Šta mislite o izolaciji sa duplim zidovima. Znači kuća je ozidana ciglom, i sada sa unutrašnje strane planiram da uradim još jedan zi od cigle 6cm. Razmišljam da li da između stavim stiropor ili ne?

Не, размисли о животном веку материјала .. Са фасаде је лако скинеш ставиш нови, а шта ћеш ти са зидом? Да лупаш зид па да мењаш стиропор ? Ако ћеш већ стављаш стави минералну ...
 
Zbog nemogucnosti spoljne izolacije, uradio bih unutrasnju izolaciju zidova i plafona u dve sobe na spratu. E sad recite mi kojom izolacijom je najbolje to uraditi? Ja se nesto razmisljam za stirodur, da li bi stirodur 2cm bio dovoljan?
 
Stavio sam na prošloj (osmoj) stranici te teme link na program za kalkulaciju izolativnosti konstrukcija.

Poigraj se tamo tako, da si uneseš sadašnji sastav stene i onda možeš da radiš eksperimente sa dodajanjem raznih izolacijskih materijala i debljine.

Svakako bi trebao stavit izolaciju s vanjske strane. Jer time dobiješ tople zidove, koji sa izolacijom lepo drže toplinu, a izolacija iznutra ti i smanjuje prostor.

2 cm sigurno ne doprinese toliko izolaciji objekta, da bi isplatilo u usporedbi s ostalim troškom pored samog stirodura (rad, lepilo, žbuka preko...).
Stavi u kalkulaciju za probu 3, 4 ili 5 cm, pa vidi kolika je onda provodnost za toplinu.

Za probu dodavaj debljinu izolacije, dok na postigneš zakonski standard. Bit ćeš šokiran.

Za plafon se nadam, da ti nije problem stavit na pod tavana deblju kamnenu/staklenu vunu i preko nje napravit neki pod od dasaka. Tu se radi o minimalno 10-12 cm za kako takav rezultat.

Da se razumemo, pošto verovatno nemaš sad nikakbu izolaciju i 2 cm je napredak, a kad jednom radiš, verovatno ti uz ostali trošak deblja izolacija ne poskupi toliko ukupni trošak, da ne bi probao nekako skupit pare za bar koji cm izolacije više.
 
Moja kuca je gradjena 1985. godine, zidovi su od pune cigle, a spolja je uradjena neka vrsta fasade. Zbog te fasade ne mogu da radim spoljnu izolaciju, moram reci da mi je prizemlje toplo, a da imam problema sa spratom. Zato zelim da stavim stirodur samo na spoljne zidove u te dve sobe na spratu. I jos jedno pitanje, ako stavim stiropor na tavanu, ali samo na polovini da li ce se osecati efekat u sobama iznad kojih je stiropor ili moram staviti na ceo tavan?
 
Ovo za tavan - oseti se. Kod mene je takva situacija (samo nije stiropor već staklena vuna), i oseti se razlika bez i sa izolacijom na tavanu.
 
Kako se radi izolacija tavana? Je l' se preko tog stirodura/vune udari neka betonska kosuljica, ili se samo poredja. Pitam zato sto je kod mene na selu stari karat tavan, pa tu ne dolazi u obzir nikakvo lepljenje, ili betoniranje. Dakle, da li bi imalo smisla da se samo poredja staklena vuna?
 
Stiropor po tavanu nije neko rešenje.Staklena vuna je relativno dobra ako vam ne uđu mačke gore kao što je kod mene bio slučaj i sve iskidaju i upropaste.Kamena vuna desetka je sada po tavanima i osetno se primeti kako leti tako i zimi.Probajte da kombinujete nešto od ova tri izolatora a najbolje merilo je kada je zimski period sa dosta snega.Onda samo pratite krov i to da li na njemu ima ili nema snega.
 
Ja sam moju staklenu vunu na tavanu stavio u neki sendvič od najlona. Prvo sam raširio polovinu najlona na tavan (betonska ploča), drugu polovinu sam privremeno skupio u rolnu (nisam sekao najlon na dva dela), poređao staklenu vunu (2 x 5 cm), vratio preko staklene vune onu drugu polovinu najlona, ivicu donjeg najlona presmotao preko staklene vune, i na kraju ivicu gornjeg najlona presmotao ispod donjeg najlona. Tako je staklena vuna zaštićena da ne dobije vlagu, a po tom delu tavana se ne gazi...
 
Ne znam kakvi su vam tavani ali osim stiropora i staklene vune može se prilično jeftino izolovati piljvinom. Radi se o smesi koja se pravi od piljvine gašenog kreča a doda se i malo cimenta, čisto da se ne kruni ako se hoda po njemu. Zameša se u mešalici i potom se posipa po tavanu kao košuljica. Veoma jeftino i dobro rešenje.
 
Pozdrav svima,
Mi smo na jednom delu kuce, po tavanu, stavili stiropor, a na drugom delu nismo. Samo smo ga poredjali, rec je o stiroporu 5cm, ispod najlon, a preko stiropora itison koji nam je stajao bezveze pa smo ga iskoristili. I mogu vam reci da je u sobi koja je pokrivena stiroporom osetno toplije nego u sobi gde ga nema. Pri prelasku iz jedne u drugu prostoriju se dobro oseti razlika. Siguran sam da bi sa staklenom vunom ucinak bio jos veci.

oldtimer mislim da Vam moze pomoci http://www.austrotherm.rs/primena/i...acija-poda-potkrovlja-uz-pomoc-stiropora.html

:ppozdrav:
 
Ja sam na tavan stavio najlon mineralnu vunu 2*5 opet najlon i preko karton da negori najlon od crepa i mogu vam reći da sam dosta uštedeo na ogrevu.
 
Толпотно јесте добро али може да служи само да мачке горе играју коло:osmeh: а не да се искористи као стамбени простор.

Kolega je pitao za stari karat tavan. Naravno, ako ce neko ziveti gore nema ni potrebe za ovakvom vrstom izolacije. :ppozdrav:
 
Sto se tice razmre materijala, ne secam se tacno, ujak je to radio, cini mi se da je odnos piljevine i kreca 3:1 dok cementa ide jedna lopata na mesalicu. Mada kazem, nisam siguran, moze se izguglati.
 
Karat tavan ili karatavan kako gde se izgovara, je trscani krov, odnosno grede izmedju kojih je trska pemazana sa blatom.
 
Pozdrav svima,
Mi smo na jednom delu kuce, po tavanu, stavili stiropor, a na drugom delu nismo. Samo smo ga poredjali, rec je o stiroporu 5cm, ispod najlon, a preko stiropora itison koji nam je stajao bezveze pa smo ga iskoristili. I mogu vam reci da je u sobi koja je pokrivena stiroporom osetno toplije nego u sobi gde ga nema. Pri prelasku iz jedne u drugu prostoriju se dobro oseti razlika. Siguran sam da bi sa staklenom vunom ucinak bio jos veci.

oldtimer mislim da Vam moze pomoci http://www.austrotherm.rs/primena/i...acija-poda-potkrovlja-uz-pomoc-stiropora.html

:ppozdrav:
Mogu ti reci da ja imam jedan deo sa stiroporom a jedan sa staklenom vunom ,stiropor se mnogo bolje pokazo,razocaro sam se ustaklenu vunu .
 
Citao sam dosta po forumima o unutrasnjoj izolaciji i dosao sam do zakljucka da su za tu svrhu najbolje Ytong multipor ploce. Jeste da su skuplje od svih ostalih materijala, ali su najprirodnije i ne postoji mogucnost stvaranja vlage.
 
Nazad
Vrh