Toplotna izolacija kuce

dragan82

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
3 Jan 2010
Poruka
3.921
Lokacija
Lozana
U ovoj temi svi ce da naucimo kako na najlaksi i najjeftiniji nacin mozemo preko toplotne izolacije da ustedimo pare.
 
Poslednja izmena od urednika:
Odlična tema kolega ! :bravo:Prošle godine su kod nas bili majstori i savetovali nam da prvo zamenimo stolariju na kući, potom uradimo zamenu i izolaciju krova i zalepimo stiropor 10 cm, ali kada su počeli da nabrajaju i sabiraju tata ih je zamolio da odu ! :haha: Siguran sam da ovo zanima svakoga ko ima kuću starije gradnje ili nema nikakvu termo izolaciju, samim tim i mene ! :ppozdrav:
 
kad bi sad pravio kucu pravio bi od slame.svajcarci dosta ulazu u izolacije nebi bilo lose da nam preneses neka iskustva:ppozdrav:
 
kuce od slame su josuvek nesto novo. Eksperimente vrse Svajcarsi , Francuzi. Mi za sada necemo jer nemamo toliko para. A i nemozemo u prodaji da nadjemo sve materijale koji nam trebaju.

---------- Poruka napisana u 00:15 ---------- Prethodna poruka je at 00:10 ----------

Aj da krenemo od prozora.

Ako imate dobre drvene prozore kroz koje ne duve vetar , uopste nije potrebno da se menjaju. Mozete i sami na svako krilo da ubacite dihtung gume i da lepo prefarbate prozore u omiljenu boju. Jer znamo da je drvo najbolji toplotni izolator.

---------- Poruka napisana u 00:19 ---------- Prethodna poruka je at 00:15 ----------

U krajnjim slucajevima mozete da menjate prozore. Prilikom zamene jako je bitno da PVC prozori imaju sto vise komora u preseku , kao i sto vise (3) dihtung gumica na krilima. Pozeljno je da imaju i 3 stakla. Sa prozorima uopste se ne treba zuriti. Ako se nema para , svake godine po 1 prozor.

---------- Poruka napisana u 00:22 ---------- Prethodna poruka je at 00:19 ----------

PVC prozori su bolji izolatori od aluminijumskih , ali su i kraceg veka trajanja. Izbor prozora neka ostane na vama.
 
mi smo menjali prozore u dnevnoj sobi,one pvc bele,i to je golo sranje,deformisali se posle godinu dana znate pored radijatora je a vani zimai kako to reaguje na toplo hladno to neznam uglavnom donje krilo se deformisalo i ispod dihtung guma duva zima ...drveni prozori koje imam u spavacoj su stari 50godina i nista im nije, mnogo bolji od ovih novih nahvaljenih a skupih
 
Mi smo odavno stavili izolaciju na kuci.Stavili smo stiropor 5 cm ,jer ja mislim da ne treba deblji samo ce vise da kosta....razlika je velika izmedju kuce sto nema izolaciju a koja ima.Kod mene su zidovi svuda onako mlaki cak i ovi do ulice.Pre kad smo lozili onda smo morali vise da lozimo da bi postigli neku temperaturu ,a sad manje se loze a toplota duze traje nego pre
 
Mi smo prošle godine stavili 8cm stiropora (moja preporuka da na stiroporu ne treba štediti jer vas sve isto košta sem stiropora tako da ako fasada sa 5cm košta 15 e/m2 sa 10cm košta oko 16.5) grejem skoro duplo veću površinu u kući sa manje drva i bez klime koju smo prošle godine stalno palili, inače imam PVC stolariju.
 
Ja i brat jos pre 7 god smo izolirali kucu. Svi su stavili u to vreme 5cm , ja sam stavio 8cm. A evo i zasto: cuo sam da u inonstranstvo stavljaju i 20cm. I kad sam se preracunao razlika je bila smesna . Jer ruka majstora je ista , lepak i sve ostalo , kao i fasada , sve je isto . Samo se placa skuplje stiropor. Stiropor je bio Austroterm , lepak se ne secam , a fasada neka nasa. Majstor je bio neki bivsi gastarbajter , covek nije da zna da radi , on ga salio. Placao sam ga 5e/m2 .
PAZI SAD: izolacija i prozori znace 1/2 zastite od zime, a drugu 1/2 izolacija tavana. Posto nismo imali pare u to vreme , mi nismo stavili stiropor na tavan. 2god kasnije moj brat kupuje stiropor kod nekog privatnika i sam ga poredja po tavanu . Stiropor je bio 10cm. Preko stiropora samo je namazao lepak , pa mrezicu i ponovo lepak. To svako moze sam da uradi. Izolacija tavana iziskuje samo volju i nista vise.

Moj je savet da prvo izolujete tavan , pa tek onda prozore i zidove. Vise od 50% ladnoce dolazi odozgore.
 
Izes ti ovaj PVC ja ga imam u stanu balkonska vrata i prozor,pa to je strasno duva po nogama,pomera zavesu kad malo zahladni onda izmedju krila vrata i stoka moram da guram novine zbog dihtovanja.
Sigurno ima kvalitetnog,ali mi bez znanja ne mozemo da prepoznamo,a i ko te pita na stanu sta hoces oni tako prave po sistemu hoces-neces.

Inace mislim da su zakon stare kuce kakvu je ujak imao tu nema ni zimi zime ni leti vrucine,a plafon izolovan duplo evo jedna slika u prilog.
Islo je blato+slama pa ispod daska pa ispod daske grede,pa na grede daska pa na dasku trska+blato.
24zb0d3.jpg
 
Moj kućerak je novija gradnja (završena 2007.) a izolacija je rađena ovako:

-zidovi blok+presovana trska+cigla i još neki izolacioni materijal ispod bavalit fasade ali ne sećam se naziva;
-prozori i vrata drveni, po meri što se kaže, mešano dupli i obični, izolovani gumama i nekim sunđerastim trakama;
-na svakoj ploči je stiropor/stirodur, kako se već zove, ispod košuljice ide;
-krov je izolovan nedavno, staklena vuna, da li desetka ili neka još deblja, da ne lažem.
Sve u svemu solidno mada površina pojede svaku uštedu tako da su računi kao da je go beton. :sjasi:
 
Ja sam odradio iz 3 puta:
-tavan
-stolarija
-zidovi.
Iskustvo govori da se svaki put osećala razlika. Najviše stolarija i tavan. Što se tiče PVC ne smatram ga savršenim ali može da dihtuje mnogo bolje a i održavanje prostije. Normalno obratiti pažnju ko čije profile koristi, opet se vraćamo na priču skuplje-jeftinije.

Polako se vraćamo nekadšnjm materijalima za gradnju kuća...dali su to naši preci bili pametniji ili...

 
Ma izmisljaju vrucu vodu,moraju nesto da prodaju.Malo malo po oglasima se vidi dosta polovne stolarije uvezene iz EU tamo im je vec "zastarelo" sad se opet vracaju na drvenu sa vakum staklima.
 
Kada sam gradio kucu 1984 g. spoljne zidove sam oblozio sa 5 cm staklene vune i onda silikatna cigla. Prozori do ulice drveni sa vakum staklima i salukatrama a do dvorista drveni, sa duplim krilima i rolovima. Zimi topla, ledi pristojna hladovina.
 
To sto si ti uradio. U to vreme mislim da je redko ko znao za to . A to je najbolja izolacija i najskuplja. Jer ide zid, pa staklena vuna , pa cigla.
Za one koji nemaju dovoljno para mogu da urade i ovako : zid pa 5 ili 10cm prazan prostor ( vazduh ) pa fasadna cigla. Isto ce da imaju odlicni termo izolaciju.
 
Nekada nije bilo izolacionog materijala,i ljudi su pravili kuce od cerpica/zemljane cigle/ sve je pravljeno od prirodnog materijala,a i najzdravije je bilo.
 
nekada se snalazio ko kako je mogo, gradilo se od materijala koji se snabdevao u blizoj okolini. Nije bas da su te kuce bile dobro izolovane i da du bile idealne. Pogledajte u Crnoj Gori gde je bilo samo kamena , ali ne samo tamo video sam i u Italiji u planini gde ima samo kamen. Slozicete se samnom da u takvim kucama uopste zimi nije bilo toplo , ali oni u to vreme nisu imali drugog izbora.
 
Kuću sam završio 2009 godine,giter blok zidan na 25 cm spolja stiropor fasada 5cm.Na tavanu mineralna vuna 20 cm i drveni kvalitetni prozori (u to vreme koštali kao PVC).Sa jednom čarobnom peći grejem 48 kvadrata a ostatak kuće na struju.Na ovaj veliki minus temperatura je od 23-25 stepeni a pre mesec dana odlazila temperatura na 28 i više stepeni (pa prosto postaje neprijatno za sedenje).Planiram da uradim parno grejanje i one drvene obične šalone (ima na jednoj kući u Pančevu extra izgleda) ipak je staklo najhladnije od svega na kući.Sve u svemu ja sam prezadovoljan mišljenja sam da ću sa šalonima da uradim pravu stvar.
 
Kako je biti u kući koja nema izolaciju naučio sam u roditeljskoj kući. Spoljni zidovi od bloka a pregradni od cigle (?). Džaba i jako dobra drvena stolarija, kad je problem ugrejati.
Ja sam se uselio u novu kuću koja je odmah građena sa izolacijom. Puna cigla + 5 cm kombi ploče (2 x presovana stabilisana piljevina a između stiropor) + fasadna cigla. Dole (u prizemlju) svuda pravljena košuljica sa izolacijom (perlit) a ispod poda još ima i stiropora. Na ploči kombi ploče od 10 cm, krov podšiven daskom. Kuća površine 130 kvadrata, ali sprat. Prvobitno je postavljena drvena stolarija, ali to je bila greška, jer je bila sa dva falca, pa je tu odlazila temperatura. Pre nekoliko godina sto stavili PVC stolariju i razlika je ogromna. Nema duvanja ispod prozora, a i zvučna izolacija je mnogo bolja.
U prizemlju je leti nepotreban klima uređaj a na spratu jeste.
Kuća me je koštala toliko da je izolacija pojela još najmanje 50 kvadrata.
Ipak, kad budem sledeću kuću gradio, to će biti isključivo prizemna.
Kuću od početka grejem na centralno grejanje. Zimi nam mesečni račun za grejanje na gas nije prelazio 10000. Ipak smo ove godine prešli na čvrsto gorivo. Do sad sam potrošio zmajevku čokanja, 1,5 tonu sušenog uglja i 6 metara hrastovine.
 
Ja kod mene čim vreme dozvoli planiram da uradim spoljnu fasadu sa stiroporom 8 cm, stolariju sam svu izmenio prozori PVC a terasa AL-stolarija. Što se tiče ploče-plafona privremeno sam stavio stiropor 5 cm i prekrio najlonom a kasnije ću videti koje je trajnije i bolje rešenje.
 
kuce od slame su josuvek nesto novo. Eksperimente vrse Svajcarsi , Francuzi. Mi za sada necemo jer nemamo toliko para. A i nemozemo u prodaji da nadjemo sve materijale koji nam trebaju.

Ne slažem se, kuće od slame, stabilizovane zemlje, krov od trske itd. sve je to i prošlost i budućnost. Troškovi materijala i izgradnje znatno niži, svi materijali su dostupni, izolacija bez premca, zdrave i ekološki prihvatljive građevine. Da ne idem u off, imamo temu: http://poljoinfo.com/showthread.php?5244-Poljoprivredni-objekti-od-alternativnih-materijala
 
Nazad
Vrh