Toplotna izolacija kuce

Kada uradite izolaciju pozeljno je uraditi i fasadu makar okreciti sa fasadnom bojom(pozeljno svetlije boje).

Ako samo stoji lepak godinama dosta se greje fasada i stiropor vremenom gubi izlolaciona svojstva.
 
Po svemu sudeći, izgleda da ću i ovo naučiti i odraditi, kao i ti što kažeš, a sve u skladu, sa meni omiljenom, poslovicom :
AKO HOĆEŠ KVALITETNO - ODRADI SAAAAAM !!!:bravo: :ppozdrav:
Krećem da radim u sopstvenoj režiji čim ugrabim par dana vremena od posla...

I naravno, kao što sam i najavio, posle niza neuspešnih pregovora sa potencijalnim "majstorima", odlučih se, onako naprečac, više od besa neg' od potrebe, a i vremena trenutno imam, i to juče poslepodne, a posle prolaska one "kiše" i hladnog fronta, pa do sumraka, lagano, sa postavljanjem izolacije...:bravo:
Danas skoro završio, ostaje mi da otprašim do Rume, po stiropor od 3 cm debljine, da uklopim završni, gornji red, jer postoji izbočina , kao neki ukras, tako se nekad radilo...
I moram da postavim i donji red, najverovatnije ću ukopati ploče stiropora u zemlju, barem 25 cm, tako da mi potencijalna voda (vlaga) ne prođe (opet) u kuću...
Kuća je zidana 1947. i naravno, kao i sve kuće ovog tipa, a iz tog vremena, nema betonski temelj, već se jednostavno kopao jarak kao za temelj, pa od dna zidalo ciglama i to je temelj...
Nikakva izolacija od vlage iz zemljišta ne postoji, tipa ter-papir ili Kondor...
Zanat sam učio na Youtube, ima mala milijarda snimaka profesionalaca u ovoj oblasti, tako da mi je bilo neočekivano lagano, kada sam krenuo da postavljam prvi red...
Eto da računamo 2 dana na postavljanju (lepljenju) same izolacije, tako da mi ostaje tiplovanje i mrežica u dve ture lepka...
Mada mislim da je "pipaviji", ili bolje rečeno, zahtevniji, deo posla, iza mene...
Videćemo...
Evo kako je ispalo, a biće i slika kada budem mrežicu "mazao"...
Pozdrav svima...:ppozdrav:
A ponajviše "majstorima" koji me nateraše (i ostaviše mi zavidnu svotu novaca u džepu) da i ovu veštinu (zanat) savladam...

20181002_155456.jpg

20181003_181538.jpg

20181003_181611.jpg
 
Obično na temelj majstori stavljaju stirodur. Treba ti i stiropor/storidur 3 cm oko prozora i lajsna sa mrežicom. Kad postaviš tiplove, zamešaj malo lepka, pa ih prvo lepkom izravnaj sa stiroporom, pa kad se malo osuši, onda spuštaj mrežicu, tako ti se neće videti mesta gde su tiplovi kad sve završiš.
 
Na uglovima prozora, stiropor table se nikad ne preklapaju, uvek se iseče tabla u obliku slova L. Tu će se za par meseci pojaviti pukotina i logično vremenom će se pojaviti budj sa unutrašnje strane. Stavi mrežu na uglove kao ojačanje. Mrežu obavezno utapati u lepak a nikako lepak preko mreže.
 
https://imgur.com/a/E1BGfJH

Ove spojeve iznedju tabli nemoj da punis lepkom, vec kupi penu za to ceresitovu mislim da je oznaka ct 80.Lepak je termoprovodljiv gubis na toploti tu pravis i prekid na izolaciji.Gledaj da table budu sto vise jedna uz drugu pre postavljanja malo je strugni ako trebe posto su vecina krive.

Na kraju zida treba da imas preklop sa drugim zidom.Ukrstena veza pa preko ugaona lajsna.

Holder je uparavu za ivice prozora uvek moras da imas 10-15cm od ivice.Oznacio sam ti sta treba da izbegavas.Yotubu je prepun klipova ali daj boze da sam pogledao 3-4 klipa da nemaju neku gresku u radu.

Prvih 40-50 cm od zemlje obaveno stirodur, stiropor truli u dodiru sa vodom i nece potrajati ako ga postavis tu.Stirodur nemoj koristiti na visljoj tacki jer nije paroproustan.
 
Hvala svima !!!
Očekivao sam sugestije i prihvatam ih, zato sam i postavio slike, uvek ima nekog sa znanjem i oštrim okom da vidi eventualne nedostatke...
miksan
Koju debljinu stirodura da uzmem ?

Nameravao sam da i ovu, tzv. "coklu", do trotoara, a ispod izolacije, isto presvučem 5-com stiroporom, ostalo mi taman 10 komada a toliko mi i treba, ali sam se i ja premišljao da ipak otprašim do Rume i kupim taj STIRODUR, samo ne znam koja bi debljina odgovarala i kako se lepi...
Da li na isti način i s ovim lepkom za stiropor ?

- - - - - - - - - -

Još nešto...
Ovo što sugerišete za L iznad prozora, tako sam i uradio, mada priznajem da sam prvo stavio celu tablu, tako mi naišlo, pa sam se vodio nekom logikom, i skinuo tablu sa sve lepkom, ogrebao ostatke lepka sa zida, pa seo i razmislio, pogledao i ja koji klip na Youtube, i skontao i primenio, a ispalo je baš kako treba...
Po neku "pukotinu" tj, prostor između pojedinih ploča, tu i tamo, sam popunjavao tankim parčićima stiropora, tako sam video da rade, a u nedostatku pur-pene, pa sam preko toga zamackao malko lepkom,
NISAM POPUNJAVAO LEPKOM !!!
I da napomenem...
Koliko para toliko muzike, kaže ona narodna, znam i sam kako treba uglove, ali sada sam imao toliko novaca, da odradim pročelje kuće, za ovu kalendarsku godinu toliko, jbg, za 2 komada PVC 6-komorna prozora dadoh ukupno 600 eura !!!
Oluci za celu kuću, samo materijal, preko 100 eura, opet sam radio sam, tražili 5 eura po dužnom metru, princip, "ključ u ruke"...
I materijal za izolaciju izašlo negde oko 150 eura...
Još da sam majstora platio,najjeftiniji je tražio 20.000 dinara, da zalepi izolaciju, mrežica i jedan sloj lepka, samo za ruke...
Koliko sam shvatio iz ranije prepiske i od ljudi iz mog okruženja, trebalo bi još jedan sloj lepka pa fasada...
Ne mogu toliko da izfinansiram...
 
Stirodur se lepi isto kao i striropor, dovoljna je debljina od 3 cm. A što se lepka i mrežice tiče, po pravilu ide dve ruke lepka, ali druga više služi samo da ispeglaš prvu, ako lepo izvučeš prvu ruku, druga i ne mora, mada se u drugoj ruci ne troši ni blizu toliko lepka kao u prvoj.
 
@ Dobrodol

Ako si gore lepio 5cm stiropora i hoces da bude ravno da nemas ivice isto 5cm.Ako hoces da ustedis stavi 3cm to je neki donji limit moj licni.Samo sto ces imati ivicu i tu takodje ide ugaona lajsna.

Pazi koji uzimas jer i on postoji za vise namena pa malo proguglaj.

Isto se lepi kao i stiropor istim lepkom ja sam koristio ceresitove matrijale.Za tu namenu ako se dobro secam ct 83.Table uvek lepi okvirom i poprecnim linijama, nikada pastetice cak ni unutra okvira.

Da ti mali otovori se krpe tankim komadicima stiropora, ali kada su bas sitni da toliko malo parce nemozes da napravis koristi penu.

Na L profil sam mislio na https://imgur.com/a/DxNz10I zeleno je ispravno crveno ne.Prvi red je trebao da ide 10-15 cm gore ili dole. Nece puci ako koristis kvalitetne matrijale.

Nemaj samo uzimati onu najjeftiniju plavu mrezicu zato sto ce vremenom ispucati jer nije otoprna na alkalna jedinjena.Obavezno STAKLENU mrezicu, mnogo ces je lakse i ugraditi kad je razvuces prava je kao strela nema uvijanja kao kod plavih jeftinih. Cerseitova je najskuplja i najkvalitetnija.Tu mozes proci jeftinije ako uzmes profix mrezicu, malo je skuplja od kineskih ali je kvalitetna i proveren proizvodjac.

Kada dodjes do zavrsnog sloja kada budes pri parama preporucujem silikatno silikonski , ceresit, weber...



Jesi li premazo podlogom zid da ga ocistis od prljavstine, pozeljno je tiplovanje kada se radi preko maltera?

Da li si sav malter koji je podlupio ocistio?

Sto se tice vlage u objektu moram da te razocaram da je kod temalja od cigle to veoma skupo i komplikovano suzbiti.Posto si i sam rekao da nema ter papira ili kondora da spreci ulazak kapilarne vlage u zidove.
 
Poslednja izmena:
Gore sam lepio 5cm, ali ne znam koju debljinu dole i da li smem (A HTEO BIH) 5cm, a objasniću "ilustrativno" šta 'oću, evo slika:

20181005_172455.jpg

20181005_172409.jpg

20181005_172421.jpg


Na slici se vidi da bi sada trebalo 3cm STIRODUR, tako bih dobio da cela površina izgleda celovito i ravno, a ako se odlučim za 5cm, dobiću tzv. "coklu", taj deo "temelja" pod stirodurom će biti ispupčen u odnosu na gornju izolaciju stiropora, pa ne znam da li bi to bilo funkcionalno i praktično ?
Da ne dođem u situaciju, da mi tu na spoju gornjeg i donjeg dela bude problematično prvenstveno po pitanju vlage u bilo kom obliku ?
Pre nego sam polupao malter sa te "cokle", pa je sada ogoljena cigla, bila je ispupčena u odnosu na gornji deo zida, koji je sada prekriven izolacijom od stiropora...
Nadam se da sam bio jasniji u pogledu moje dileme...
Što se tiče mrežice, već sam kupio neku, koju su mi u radnji preporučili, a zajedno je kupljena sa stiroporom Fragmat EPS Fasadni (TIMIZOLIRKA-Šid), lepkom Ceresit CT 83, tiplovi za 5 i 8 cm i mrežica TYTAN Professional:

20181005_173448.jpg


Jesi li premazo podlogom zid da ga ocistis od prljavstine, pozeljno je tiplovanje kada se radi preko maltera?

Da li si sav malter koji je podlupio ocistio?

Sto se tice vlage u objektu moram da te razocaram da je kod temalja od cigle to veoma skupo i komplikovano suzbiti.Posto si i sam rekao da nema ter papira ili kondora da spreci ulazak kapilarne vlage u zidove.

Nisam premazao ni sa čim, ALI sam ceo zid obrusio čeličnom četkom na maloj brusilici od svih slojeva kreča i farbe, do zdravog maltera...
Udavio se od prašine, imao samo onu masku na licu, kada se prska voće, a vrućine bile u toku, sav sam bio šareno umazan, ko da sam vodeničar...
Onda sam sve prešao metlom, pa pošto nisam bio zadovoljan učinjenim, razvučem baštensko crevo i mlazom vode bukvalno operem ceo zid !!!
Smejala mi se cela ulica !!!
E rekoh, ako posle takvog "kupanja" kuće, zaostane ona nezgodna i nepoželjna fina prašina, koja bi mi pokvarila lepljenje, da ga JBM !!!
Naravno, to sam uradio neposredno pred ugradnju novih PVC prozora, da posle (bukvalno) ne uprskam stvar...
Osušila se ta voda odavno (kupao sam kuću pre sigurno mesec i po dana) na onim vrućinama...
Sutra planiram da odem do Rume i kupim stirodur,(samo da mi predložite koju debljinu, 5 cm kako bih ja hteo, ili je dovoljno i 3 cm, pa da sve bude "u ravni"), a po povratku da ga polepim na "coklu" (temelj)...
A od nedelje, sledi dodatno fiksiranje tiplovima, sve krajnje ploče sa tiplovima 8cm, a unutrašnji tiplovima od 5cm...
Detaljnije ne mogah napisati...
A Vi, svakako je poželjan komentar na dosadašnje odrađeno, i buduće planirano, pošto mi očigledno, saveti uvek dobro dođu...
Da sam slušao samog sebe, polepio bih ovaj običan STIROPOR na "coklu" (temelj) i tu zabrljao...
 
Vidim da ima zub na slikama, 2 ili 3. Vise mi deluje da ce morati 2cm jer nanos lepka je deblji zato sto se lepi na neravnoj podlozi.I ovako ide lepak od 5mm do 1cm.

Nisam siguran dok ne probas videces sam.Mozda ako imas od nekog da uzmes parce ili tablu sitiropora da probas da zalepis pa da odlepis.

Dobri su matrijali. Tiplovanje znas? Nikako po ivicama i blizu ivice.2 tipla po tabli su dovoljna, uglovi kuce ide malo gusce zbog udara vetra.

Stirodur nema potrebe da tiplujes.

Nece se odlepiti table nema da brines. :osmeh:

Za mrezicu ide 85.Odlican lepak vodootporan ali i skup.
 
I, konačno danas završih sa radovima...
Imao sam peh, crkne mi bušilica od 1kw, kojom mešam lepak i koja poseduje "čekić" i SDS prihvat za vidija burgije, kojom je trebalo da bušim rupe za tiplove, u prošli petak, i pokušao sam da je osposobim u sopstvenoj režiji, međutim nisam uspeo, crkla elektronika, i posle dijagnoze, odlučim da je nosim u servis, ali tek u Ponedeljak...
Tako da sam sa radovima nastavio u Utorak poslepodne...
Istiplovao, nešto sa tiplovima tipa "jelkica" dužim, kojima se obezbeđuje izolacija stiroporom od 8 cm, i nešto "klasičnim" tiplovima, isto za izolaciju od 8 cm...
Kupio sam STIRODUR od 3cm za "coklu" ali sam iskopao i kanal pored "temelja" i tako postavljao ploče,delinično ukopane, a taj prostor planiram da izbetoniram...

20181006-181113.jpg


Zatim je usledilo postavljanje mrežice i lepka, za lepljenje sam kupio Ceresit Thermo Universal lepak, prvo sam postavio na uglove prozora mrežicu 50x50 cm i onu lajsnu s mrežicom, po ivicama prozora, na uglove kuće nisam, jer planiram iduće godine da nastavim sa postavljanjem izolacije, najverovatnije u susedovom dvorištu, a meni sa Severne strane, koja mi je kritičnija nego ova u dvorištu, a sa pogledom na Jug...


20181011-131453.jpg


Naravno, krajnji rezultat je ispao neočekivano dobro, i zaista sam prezadovoljan kako je sve proteklo, bez lažne skromnosti, za jednog potpunog amatera i početnika u ovoj oblasti...
Takođe, HVALA VELIKO SVIMA na podršci i savetima !!!

20181012-143321.jpg


E, a sada, još pitanja...
Pošto je u planu, za naredne dane, a posle sušenja ovog prvog sloja, šmirglanje neravnina, pa nanošenje još jednog sloja lepka, kao finiš, pa sam u dilemi, da li da sve ostavim tako da prezimi, pa na Proleće nastavim sa nanošenjem (nekog) fasadnog materijala, ILI, da posle sušenja drugog sloja lepka "okrečim" ?
Pod "krečenjem" podrazumevam "farbanje" nekom fasadnom bojom, tipa, Jupol, Bekament, Hagepol i šta ti ja znam, ima ih dosta ?
Na koji način je najbolje da ovo odradim, i kojim sredstvom, ako je uopšte moguće tu moju nameru da sprovedem u delo, a da ne "pokvarim" sve do sada odrađeno ?
Opet, hvala...
(hi).gif
 
Okreci. Barem su mene tako savetovali majstori kad sam radio jer ni ja nisam odmah nanosio onaj zavrsni sloj.
 
Nemoras sada da krecis tek nakon drugog sloja lepka.

Nisam siguran sta ce ti biti zavrsni sloj.Posle drugog sloja lepka podloga u boji npr. ct 16.

Jedan mali info svi obicno krecu od famozne severne strane.Neces videti neku poboljsanje dok ne uradis sve strane.

Parcijalna izolacija moze dovesti do pojave budji u kuci.

Uvek krenite od tavana kuce kada radite izolaciju.
 
home-energy-survey-house-pic.jpg

Grubi prikaz gubitaka objekta.
I generalno je gubitak kroz tavansku ploću stavka, koja se najbrže vrati po pitanju uloženo-dobiveno, jer materijal nije skup, a ruke su svake dobre.
 
@miksan prosiri to malo 'od tavana'? Mislis na tavansku plocu ili bas izolaciju krova samog?

Tavansku plocu.

Mislim da je najbolja kombinacija kamena vuna sa vodonepropusnom/parapropusnom folijom.Ko nece da koristi tavan.

Ko hoce moze da stavi drvene fertnice i da se uradi pod od dasaka preko.
 
Mi smo kod nas na tavane poređali kamenu vunu desetku i razlika je očigledna.Ranije tokom zimskih meseci na krovovima nije bilo snega dok sada stoji sve dok ga sunce ne otopi.
 
Nazad
Vrh