Vertikalni uzgoj jagoda

Druze, ja cu napisati samo jednu stvar sto se tice vertikalnog uzgoja jagode... Niko nije zaradio pare od vertikalnog uzgoja, sem ljudi koji su propagirali takav vid gajenja i, naravno, prodavali potrebnu opremu i sadnice. Evo, ja bih bas voleo da se pojavi neko (a da nije u dilu sa prodavcima opreme i sadnica) i da me demantuje. A sudeci po tome koliko na nase trziste stize vansezonske jagode sumnjivog porekla i kvaliteta, ispod cene, sumnjam da ce se bilo kakav vid plastenickog gajenja isplatiti

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Ajde da malo obnovim temu .
Vidio sam kod covjeka u zagrebu hidroponski uzgoj jagoda , hvali da nikad vise ne bi na zemlji sadio i to .
Pretpostavljam da je receptura ishrane ista kao i u vertikalnom uzgoju , medjutim ono sto me zanima je koliko bi bio nekakav trosak za recimo plastenik od 150 m2 , broj sadnica , prinos , ulog i slicno , imali netko iskustva?

Naime nakon vec 3 ture sadnica koje su mi dosle zarazene s nekim bolestinama odlucio sam da bi sam pravio sadnice i vjerovatno probao kidroponiju ili nesto slicno jer ovako je ubitacno , samo radim za repromatrijal .

Ne znam dali je Vlado107 jos uvjek aktivan , sta on misli o tome , Nebojsa , Bomy ???
 
Joj ne znam sta bi ti rekao. Kakvo je stanje na trzistu zadnjih par godina, pitanje da li se ista isplati. Recimo, ti uradis jagodu u plasteniku i kad pocnes da je beres stigne jeftina jagoda iz Turske (da ne spominjem kvalitet) i gde si ti?! A zamisli jos sad kad su im Rusi udarili embargo. Ovde glupavi politicari i jos glupaviji narod misle kako cemo mi sad kao zauzeti mesto Turske u izvozu za Rusiju i zaraditi velike pare. A nisu ni svesni da ce nas Turci (zahvaljujuci opet tim glupavim politicarima) preplaviti njihovom robom, jer nece znati kuda sa njom. Daj boze da gresim ali zivi bili pa videli...

Ako me pitas za vertikalni uzgoj, ja bih to definitivno preskocio.
Sto se tice hidroponije, gledao sam kod nas u "Zelenom hitu" da to rade. Neki nosaci, pa saksije pa ubodni kapljaci... Lepo je to sve izgledalo, cisto uredno, milina za videti. Samo je pitanje isplativosti a i problem recepture za ishranu ne treba zanemariti jer se tu svaka greska skupo placa. Uzgoj u dzakovima na zemlji bi svakako smanjio troskove.

Ti pitanje zarazenog rasada neces resiti hidroponijom. Cak si u jos vecem problemu, obzirom na mnogo veca ulaganja. Ako smatras da ti je kvalitet rasada bas toliki problem, mozda je bolje da pokusas odraditi sebi rasad od tih jagoda iz plastenika. Tu mozes sterilisati zemljiste, otvore zatvoriti mrezom za inasekte... i kad uradis rasad onda ga posadis na otvoreno (ukoliko nemas problem sa zarazenim zemljistem).

Ako ipak razmisljas o hidroponiji, treba ti dobar recept za ishranu. Dalje, verujem da bi morao da kombinujes jagodu sa jos nekom proizvodnjom, da bi ti plastenik bio rentabilniji. U svakom slucaju, ozbiljna prica, i bez dobre pripreme se ne upustaj u to

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Nazad
Vrh