Celer

CVIJA

Član
Učlanjen(a)
4 Feb 2010
Poruka
96
Lokacija
Vajska
Zanima me proizvodnja celera na otvorenom , sorte , sadnja pa ako neko zna nešto neka napiše!
 
Ja sadim President (rijk zwan) i Monarh (nunhems) oba su se pokazala odlično sada još u plasteniku imam presidenta ali tebe zanima gajenje na otvorenom , ako uzmeš neku od tih sorti nećeš požaliti bar ja nisam .

Samo moraš pazit na koprivina grinja to moraš paziti jako je opasno , a zaštiti se sa Akaricidom i nema problema , stavljaš prihranu i imaš lijepe prinose .
 
Radim ja povremeno.Probao sam skoro sve navedene sorte ali najbolje se pokazao KOJAK.http://www.zelenihit.rs/proizvod.php?proizvod_je=134
S
jeme je jako sitno i nezgodno za sjetvu.U početku sam sijao u stiropolske gajbice,onako nasijavanjem ali kasnije sam prešao na sjetvu u kontejnere 160 rupa.Prednosti su što kasnije nema pikiranja.Strogo voditi računa da rasad ne ozebe jer će doći do prorastanja biljaka kad već bude kasno.
Zahtijeva jaku i nađubrenu zemlju uz propisno navodnjavanje.Sađenje vršim mašinom za kupus razmaka red od reda 67 cm i kad biljke malo ojačaju i počnu dobijati korjen počinjem sa zagrtanjem da bi se sačuvao korijen od direktnog uticaja sunca.
Zaštita od bolesti je Daconilom i kasnije sa Skoreom.Sretno.
 
monarh, princ, rex.....radim te tri vrste, najbolje mi se pokazao princ. Vec sam posejao u drvene gajbice pa onda pikiranje u kontejnere (104) i krajem aprila ide na otvoreno....
 
Dali sam ja zakasnila sa sadnjom na otvoreno?Jos mi je rasad u loncice ali lepo izgleda.Kad da ga sadim?
 
Pozdrav ove godine prvi put radim celer ::pomoc:;::pomoc:;
Kupio sam Bejo Briliant seme planiram da posadim oko 6000 u kontejnere od 104 rupe, da li je kasno da ga posadim 15.04.2015 ?:veseljak::
Pre celera na toj parceli imam rani grasak, da li celeru pogoduje zaoravanje graska ?
Da li neko zna koliko treba vremena od sadnje na stalno mesto do rasta korena od nekih 500-600 grama pri redovnom navodnjavanju i djubrenju( prihrana Starter, Slavol, EkoBooster i NPK kombinacije:ppozdrav:).
Koje su opasne bolesti celera i stetocine( krtice, misevi...)?
 
Vegetacija je 5-6 meseci nakon rasadjivanja.Rasadjivanje ide od 15. maja pa do 1. jula.Od bolesti imas septoriju i rdju listova, od stetocina grinje, mrkvina muva i puzevi golaci koji mogu da nanesu prilicne stete.
 
Vegetacija je 5-6 meseci nakon rasadjivanja.Rasadjivanje ide od 15. maja pa do 1. jula.Od bolesti imas septoriju i rdju listova, od stetocina grinje, mrkvina muva i puzevi golaci koji mogu da nanesu prilicne stete.

Koje preparate koristis za suzbijanje grinja i mrkvine muve?
Sta mislis o sklopu celera 40 X 40 cm ?
Cuo sam da mlad rasad celera ne voli sunce pa ga prekrivaju preko dana stiroporom, da li je to tacno?
 
Omite za grinju, dimetoat za mrkvinu muvu, medjutim ne javljaju se tako cesto, samo treba pratiti stanje. Taj sklop moze ako ide rucno rasadjivanje, ja sam sadio masinski 70x25 cm.Ovo sada sunce nije jako, ako je rasad u plasteniku kasnije treba mreza za sencenje.Ako ides u kontejnere to je najbolji nacin za rasad, malo je setva teza jer je jako sitno seme, ali daje najbolje rezultate, mnogo bolje nego setva napolju na zemlju.
 
Omite za grinju, dimetoat za mrkvinu muvu, medjutim ne javljaju se tako cesto, samo treba pratiti stanje. Taj sklop moze ako ide rucno rasadjivanje, ja sam sadio masinski 70x25 cm.Ovo sada sunce nije jako, ako je rasad u plasteniku kasnije treba mreza za sencenje.Ako ides u kontejnere to je najbolji nacin za rasad, malo je setva teza jer je jako sitno seme, ali daje najbolje rezultate, mnogo bolje nego setva napolju na zemlju.

Da ide rucno rasadjivanje, da idem direktnom setvom u kontejnere malo je teze ali nema cupanja biljaka( steta na korenu ).
Sta mislis o navodnjavanju rasprskivacima posto mi je to jeftina soloucija?(naravno samo u vecernjim satima- moze i nocno zalivanje)
navodnjavanje_2.jpg
 
Dok ne počinje da niče u štali gde grejem i postavljeni su jedan na drugog kontenjeri,a kad počne sa nicanjem nosim napolje u mali plastenik sa duplom folijom i električno ćebe.
 
Nazad
Vrh