Šta sejete u 2012. godini

nikola_VUK

Član
Učlanjen(a)
31 Avg 2010
Poruka
1.595
Lokacija
Podgorica
Nisam mogao drugačije da smislim naziv, ali me je zanimalo koliko vas se bavi organskom poljoprivredom i šta sejete i kad počinjete?
Odlučio sam ove godine da probam i vidim šta će se desiti hoću li ubrati išta, prošle godine nisam mnogo prskao, ali sam bacio dosta veštaka, ove godine ću probati uopšte da ne prskam, spremiću dosta piljevine za malčarenje, a jedan deo bašte sam nađubrio tako što sam ukopao piljevinu sa živinskim đubretom, koja je odstojala nekih dva meseca, a spremio sam piljevinu sa djubretom i malo, kiselog kupusa i novina da sagori pa ćemo dodavati po malo kad pregori.
 
Prvo sam sejao bundevu. Sem dobro nađubrene leje "'leba ne traži". Kad je dosegla komposište preplavila je sve ostalo. Zbog plodoreda ću ove godine preskočiti.

7872cbd3ae66fc3f70f8fa43c9fe3f56_content_large.jpg
 
Kako misliš kad je dosegla komposište, gde si je sadio, inače doneo sam od majke jednu od 5-6kg, pa bi taman mogao da uzmem semenke i da sejem.
 
Kupio sam danas 2kg semenskog krompira, uzeo sam Careru i stavio je na naklijavanje. To je čisto da imamo malo mladog krompira, posle naklijavanja ide na sečenje pa ćemo videti kakav će biti.
 
Pretprošle godine višegodišnje: čičoku, artičoku, šparglu i frljoku.
Prošle godine: nekoliko sorti salate, kupus, kineski kupus, brokoli, rukolu, prokelj, karfiol, crni i beli luk, praziluk, vlašac, šargarepu, cveklu, rotkvu, peršun, paškanat, pasulj, azuki, bob, boraniju, grašak, celer, krompir (3 sorte), paradajz (desetak sorti - 400 struka), plavi partizan (samo da vidim da l’ pratite), paprike (nekoliko sorti), ljute paprike (razne), batat, bamiju, lufu, krastavce, radič, tikvice, bundeve, šećerac, suncokret... izvinjavam se ako sam nekog zaboravio. Od čega god sam umeo sačuvao sam seme, nešto ću dokupiti i ove godine krećem skoro sve iz početka. Izostaviću neke: celer (smorio), azuki (čistio satima, načistio punu - šaku), radič (ne sviđa).
 
Skeb kako te nije mrzelo da nabrajaš :) Ja digo ruke kad sam izbrojao preko 200 kesica sa semenom. Računam da od toga posejem jedno 150 vrsta-sorti godišnje.
Lakše mi je reći šta nisam sadio: suncokret, azuki mislio da posadim ali ako kažeš da smaranje dižem ruke, ići će u semenske bombe za voćnjak, šećerac nikako da nadjem ljudsko seme, paškanat i šargarepa ne mogu da opstanu kod mene. Ove godine ću malo više pažnje da posvetim kupusnjačama, karfiol, brokoli, keleraba, prokelj, paškanat i praziluk. I to što ranije da stignem posle da posadim nešto drugo.
 
Ljudi svaka vama cast i blago vama sto ste kod kuce i uzivate u setvi... ja bih predlozio rukolu, sejao jedne godine i mnogo mi se svidja.
Pozdrav
 
"Pretpostavljam da ti bašta nije baš mala? "

Nije mala, nije mala...a nije baš nešto ni velika. Ceo plac je 35a, čudnog je oblika tako da nisam baš siguran, ali sama bašta je oko 29,99 X 39,99m (psihološke dimenzije). Nekih 10 do 12a, po slobodnoj proceni.

"kako te nije mrzelo da nabrajaš"
Bio je to mali test memorije, nešto sam se zabrinuo za istu. Verovatno nešto od povrća i zaboravih. A sada - lekovito bilje! Šalim se, neću vas gnjaviti. Biće da se i ja malo pogubim u semenarama, al' šta ćeš, živa duša, sve bi da proba. A ovaj internet je zlo, i u dosluhu sa trgovinom radi mi o džepu. Cele zime blejim u ekran, pravim planove i ne mogu živ da dočekam proleće, pa valjda malo i prolupam. Evo na primer, trenutno me kopka, kakav li je taj Crni koren. Scorzonera hispanica. Kako to lepo i latino-mistično zvuči. Pa ja to moram imati...:) Zamisli samo, kad me komšija pita "Kak'a ti je to crna šaNgarepa?" Ja odgovorim ponosno "nije to šargarepa, to je Scorzonera hispanica!" A on ostane otvorenih usta:) U stvari :-O
 
Čoveče, i mene je uhvatio isti virus, mora da je do foruma, jedva čekam proleće da se uvalim u baštu, doduše malo skromnijih dimenzija (oko 100 m2+po malo voća), u prošloj sezoni imao sam boraniju-super, krastavce - ok, paradajz - katastrofa, šargarepu -katastrofa, crni luk - slab, karfiol, brokoli - dosta slab, peršun - dobar.
U ovu sezonu ulazim dosta "načitaniji", čak i sa svojim đubrivom, tako da ćemo videti šta će se desiti.
 
Sargarepa je dobar sused sa crnim i belim lukom, treba je sejati na bedeme i u isto vreme kad i prolecni luk. Problem je da se oplevi a kad je oplevis onda ona gura, naravno treba da ima dosta stajnjaka, i nije da ih sad hvalim ali samo valentin seme kod mene daje pravu i dugu sargarepu, sva ostala nasa domaca daju krivu i sa četalama. Inace moja baka sadi onako medju prste seme u jedan ođak, kućicu ili na jedno mesto pa oko 30cm pa opet tako grupa sargarepa i ako je mnogo gusta onda se kada dostigne debljinu prsta neka izvadi za jelo i proredi kućica. Inače sargarepa i najbolje uspeva na najplodnijem rastresitom rečnom zemljištu. Paškanat je još manje zahtevan, ne razumem što vam nije uspeo. Kod mene podbaci jedino ako loše nikne a njega sejemo na dužnu leju širine 20cm a dužinski koliko bude semena. Inače ove biljke se sade na vrh zemlje, zemlja se zatapka lopatom i polije se.
Ja sam u organik sistemu i sejali smo 2011 tikvice, grasak, papriku, praziluk za pijacu a 2012 sejemo samo za nas, ne isplati se iskreno nista a mnogo se rada ulaze i jos su preparati skupi i na kraju nista :)
Inace sejemo, grasak, bob, paradajs, papriku, kupus, krompir, praziluk, beli crni luk, tikve za jelo (ove godine opasno podbacile, bila susna godina), ušiki-hokaida tikve, itd :)
A da i sva semena su valentin ili semenarna ljubljana jer mi se pokazalo da kako izgleda na kesici tako bude i u bašti
@future
mozes tikve vise godina na isto mesto, nemoj da se plasis, samo im daj dosta stajnjaka ili komposta pa za njih nema zime :)
 
Meni je bašta na četvrtoj klasi teške gline, šargarepa čak i kad je nadjem i oplevim;-) ispadne nikakva. Probaću recept tvoje babe možda upali ako umešam puno komposta. Seme mi je problem zbog zalivanja jer idem jednom nedeljno u selo i ako ne padne kiša to što je niklo propadne, tako da radim uglavnom sve iz rasada. Kakve to skupe preparate koristiš !? pa se ne isplati. Potpuno razumem frustraciju ako robu prodaješ nekom ko ne zna razliku izmedju organik i hemijskog i ne zna to da ceni. Možda ti treba neka drugačija vrsta prodaje.
Blitva je glavni zeleniš u bašti !! najzahvalnije lisnato povrće.
Apropo virusa... "tomatiljo" prošle godine nekoliko žbunova raslo gde ništa drugo nije htelo. Za svežu upotrebu nije neki ali što je za zimnicu.... Par tegli što sam napravio nije dočekalo zimu.
 
Poslednja izmena:
Trebali su mi insekticidi za kornisone, protiv bele leptiraste vasi i za vocnjak protiv crva i smotavca. msm da je 1l bio oko 40 ili 80e i jedino mi je to bilo potrebno, za gljivice sam koristio plavi kamen i neki sumpor u startu pa nije bilo lose i kasnije nije nista vise ni trebalo. Prodavao sam odnosno dopremao branku cicicu koji ima udruzenja za organsku srbiju i 3 tezge organik na pijacama, sad nije problem cena ali on nije mogao kolicinu veliku da proda a meni transport pojeo zaradu a kao sto znas ne mozes ti mnogo da uzmes sa 20 ari i tako da nisam nasao racun u svemu tome. Ove godine idem samo na voce, malina ribizla, kupina, tresnja, jabuka, to imam vec oformljeno a povrce samo za sebe :) Jedino sam sa belim lukom i to mladim bio zadovoljan ali i on je skup da ga kupis za seme a treba i dosta rada da dodje do mladog i na kraju se i isplati ali opet na sitno i gde je zarada :)
@sargarepu zalijes samo kad je posejes, mozes i jednom nedeljno da je polivas ali ne mora, kazem ti mi je sejemo oko lukova a oni se nikad ne polivaju :) druga varijanta uzgoja sargarepe je na ivicama bedema koji sluze za polivanje paprike, e tu bude ogromna jer ima dosta vode, odnosno kad god polivas papriku poliva se i ona :)
jel ti uspela spargla, ja je volim u jelu ali nikad nismo uspeli da je uzgajimo a za rukolu cu da vidim jer je postala bas popularna ;)
 
Zrno po zrno.... I ja računam da sam na nuli, što potrošim za gorivo dao bih na pijaci za nešto sumnjivog kvaliteta. Više je to zadovostvo da radiš nešto interesantno na čistom vazduhu.
Greška brate mislio sam na blitvu!! mada i rukolu vole ovi moji a jeste postala popularna... To kad jednom baci seme raste ko korov po nekoliko puta godišnje i ne treba je sejati.
Ajde probaću i šargarepu još jednom...
Špargla je laka samo treba dočekati treću godinu. U prvih par godina sam je malo i plevio i malčirao, sada je samo na proleće debelo pokrijem senom. Obično se pojave neki zimski korovi kad se osuše stabljike, retko kad se potrudim da ih oplevim. Sadio sam iz semena i nisam radio one rovove i koješta što savetuju, nego samo zamešao po lopatu stajnjaka bocnuo rasad i pokrio malčem. Izgleda naivno i nežno ali kad to čudo naraste po metar i po ispod je mrkli mrak tako da malo šta može da raste pored pa treba dobro osmisliti gde zasaditi.
 
I kod mene je dosta glinovita zemlja, ali imam jedan deo gde sam nasipao drugu zemlju i taj deo je rastresitiji, tako da moram da pazim gde šta sejem, šargarepa mi je bila loša jer sam je zasadio baš na mestu gde je glina. A da nema računice nema ali je ogromna razlika i u ukusu a bogami i u sadržaju onoga što kupuješ a to nema para.
 
U principu moji sade bastu oduvek i tako je kod nas na selu :) e sad mi smi i pre izbegavali prskanje i smanjuivali ga na min a sad smo presli na organski nacin pa smo pokusali da nesto i zaradimo ako moze, ali slaba vajda :) . Znaci samo za svoje potrebe.
Blitva je dobra i lepa za pite, proju i corbice a moze da se pohuje sa jajima, kod nas raste zelje po livadama pa onda kada nema blitve koristimo njega i koprive ili mesamo sva tri
 
Nisam sejao blitvu prošle godine, a mnogo je volimo, ne znam kako mi nije pala na pamet, ove godine se to neće ponoviti.
 
Nazad
Vrh