Žica za vinograd

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Malopre sam pokrenuo temu o stubovima za vinograde, pa je red da odmah napišem nešto i o žici za vinograd, koja se zateže između stubova.

Prvo jedan citat sa sajta Poljoprivredna Savetodavna i Stručna Služba Srbije

Žica kao naslon može biti od različitog materija: pocinkovana žica, žica od plastike, zica od aluminijuma i drugih legura. Najčešće je u upotrebi pocinkovana žica. Prečnik žice zavisi od njene funkcije u špaliru i kreće se u granicama:


- za žice u špaliru za koje se privezuju krakovi kordunice,prečnik se kreće od 3,1 do 3,8 mm.

- za žice u špaliru za koje se vezuju lukovi,prečnik se kreće od 2,4 – 2,8mm.

- za žice za koje se privezuju lastari,prečnik se kreće od 2,0 – 2,4 mm.

- žice koje se upotrebljavaju za lengerisanje čeonih stubova imaju prečnik od 4 -5 mm.

Žica od lastike dolazi u obzir samo za vinovu ozu koja se kaji na okućnici, u manjim količinama. Žičane idu obično pocinkovane, to je jeftinija varijanta ili od inoxa ( prohram ) a to je skuplja varijanta.
 
Poslednja izmena od urednika:
Fina tema! U svom vinogradu, između stubova imam 5 (pet) žica. Prva od zemlje je na 0.70 m. pocinkovana je i debljina joj je 3.2. Zatim, druge dve su udaljene od prve 0.40 m. i 0.50 m. poslednje dve su isto tako udaljene, s tim što im je raspored suprotan! Ove četiri žice su debljine 2.1! Postavljene su pre 16 godina, kao da su od juče tu. Jedina mana pocinkovanoj žici je što se isteže, tako da mora da se zateže, bar svake druge godine.
 
Moj raspored i debljina zica je priblizno kao kod Zupe samo sto moja zica ima 4-6 godina pocinkovana je i to toliko dobro da cu je za koju godinu morati menjati,probija korozija po celoj duzini.Neznam ko je proizvodjac znam nista nevalja /kako cujem iz nezvanicnih izvora uvezena je dali iz Kine ili iz Bugarske/.Pre kupovine zice trebao sam se dobro raspitati pa onda kupovati zicu bilo bi mnogo jaftinije i lakse.Inace zica i nije mala stavka 3.5km ,u jedan kilogram ide oko 17m zice 2.1mm pa puta cena za kilogram a kvalitet?
 
Šteta Drotos što ti se to desilo sa žicom. U pravu si, sačekaj još neku godinu, ništa nije trenutan problem. Ja sam nabavljao žicu od neke novosadske firme, ne sećam se naziva, sasvim je kvalitetna. Da, svi imamo sada probleme u nabavci svega i svačega za vinograd. Više niko od proizvođača ne vodi računa o kvalitetu, samo o ceni. A tu smo i mi malo krivi, svuda gledamo samo na cenu, jbg. plitak nam je džep!
 
Pre 15-ak godina smo imali sopstvenu proizvodnju i poštovali neke standarde. Danas je druga priča, Milan Vidak (ne verujem da radi) a ostalo uvoz pa kome se šta zalomi.
Inače mi imamo 3mm prva na 0,9m, druga na 1,1m, preko nje se povija luka (Guyo jednogubi) i vezuje za prvu žicu. treća i četvrta su 2mm, a peta i šesta su 2,5mm.
Inače čovek iz Mihajlovca, kod Smedereva, dovozi žicu iz Austrije, veoma tvrda, debeo nanos aluminijuma, cena je bila oko 80 din/kg na poljoprivrednom vašaru u Palanci.
Malo se pribojavam, čuo sam neku priču da je ta žica radioaktivna, ne bi je austrijanci davali za džabe ????
 
2qkqbd3.jpg
[
2qkqbd3.jpg
][/IMG]
35bicsk.jpg
[/IMG]
2qkj7lx.jpg
[/IMG]
Primeri za duzinu stubova i raspon zica po Prof.dr Dragoljub Zunic. nadam se da se vidi

---------- Poruka napisana u 15:04 ---------- Prethodna poruka je at 14:58 ----------

idf4fn.jpg
[/IMG]
 
Pozdrav svima i molim za savet.Koji razmak zica se praktikuje kod cardaklije(vinjage,pergole).U pitanju su sorte lasta,moldova,karmen i strazenski,sorte koje traze minimalnu hemijsku zastitu a koliko znam bujne su.Kakav raspored zice preporucujete.Hvala!
 
Za vinjagu važi prost zakon, onako kako planiraš da ti kasnije izgleda, tako raspružaš žicu. Ne možeš pogrešiti! Samo, gledaj da ne bude suviše redak taj kostur od žice, to je sve!

Pozz od Srđana, zupa100!
 
Pozdrav,

Enovitis mi je poslao ponudu za zicu. Zanima me da li je to preskupo :

5250 din je cena kotura zice.

Zica se isporučuje u koturovima od 25 kg, a
dužina kotura u metrima za žicu debljine 2,5
je 648 dok je za žicu debljine 2,0 mm to 1028.

Meni treba :

2 x kotur zice od 2,0 mm
1 x kotur zice od 2.5 mm
 
Да ли неко зна где има да се купи поцинкована жица (да ми јави на ПП)претпостављам да би требала бити око 3 мм. Шта мислите колико би ме коштало 200 до 250 метара жице онако угрубо рачуница.
 
Fina tema! U svom vinogradu, između stubova imam 5 (pet) žica. Prva od zemlje je na 0.70 m. pocinkovana je i debljina joj je 3.2. Zatim, druge dve su udaljene od prve 0.40 m. i 0.50 m. poslednje dve su isto tako udaljene, s tim što im je raspored suprotan! Ove četiri žice su debljine 2.1! Postavljene su pre 16 godina, kao da su od juče tu. Jedina mana pocinkovanoj žici je što se isteže, tako da mora da se zateže, bar svake druge godine.

Kod mene je isti raspored spratova s tim što ja po spratu imam dve paralelne žice, sem prve, koja je solo, gde se vezuje "gijo".
Pa šta da vam kažem , radio sam na otpadu i menjao kod magacionera, kilo žice, za kilo bilo čega od gvožđa. Postavljeno 86-te i evo još izdržavaju, mada ima još vrlo malo cinka na njima.
 
Ако продавац не зна информацију колико метара има у килограму у одређеном пресеку онда ми ништа не значи.
 
Pocinkovana zica kosta oko 1 euro po kilogramu, sa pdv-om, tj. uz fiskalni racun za eventualni povracaj.
2.2mm ide oko 30m/kg, 2.5mm ide oko 25m/kg, 2.8mm ide oko 20m/kg, 3mm ide oko 16m/kg, 4mm ide oko 10m/kg.
Ovo je cisto da znate koliko treba da kosta i koliko vam kg treba, posto se bavim time, da vas ne varaju.
 
Pošto sam se do sada u formiranju vinograda držao nekog naučnog rada izvesnog Cindrića "Uzgojni oblik čokota sa parnom sadnjom" on za žicu predlaže sledeći raspored



Otac me ubedjuje da izbacimo faktički ovu prvu žicu od fi2,5 i idemo odmah na trojku. Šta mislite o tome?
Kapiram da je povijanje luka preko žice i pravljenje relativnog kružnog luka bolje zbog ravnomernijeg rasta iz pupoljaka i kasnije lakše izvlačenje posle rezanja, ali me plaši da tu ova prva žica ne drži svu težinu, jer se za nju vezuje luk?

Bilo kakvo mišljenje dobrodošlo...
Hvala
 
Ove mere na crtežu su suviše sitne , tako da ne mogu pročitati...Mogu ti iz mog iskustva reći, da je prva žica na 0,80 do metra ( i ona trebala bi biti najdeblja ,najmanje četvorka), a svaka sledeća viša za 20 cm. Ja nemam onu donju žicu, kao sa one zadnje šeme, nego vezujem samo pravo za onu osnovnu-prvu...Gornje žice su po dve...kod mene idu paralelno na razmaku jedna od druge otprilike za debljinu stuba, znači 8 do 10 cm. ...Ukupno imam pet redova, tako da zadnja-najgornja bude na nekih 180 do dva metra od zemlje...ove gore žive mogu biti znatno tanje od one prve...od 1,5-1,8 pa do dva, 2,2 itd. ....Mislim ne treba preterivati sa nekom debljinom žice jer jednostavno nema potrebe...Što se tiče stubova idealno bi bilo 6 čokota između dva stuba, ako je razmak u redu jedan metar...što je najčešći slučaj....naravno da može i gušći stubovi, ali nekih šest metara je taman da se žica ne oklembesi tokom vegetacije previše...jer se dešava da vremenom žica povuče stubove na jednu ili drugu stranu....Ima tu još dosta nekih zapažanja, pa ako te interesuje, a ti pitaj...
 
Prva zica nam je najdeblja i ona je 3.
Ostale 1.8 - 2 kako gde.
U sendvicu jedna sa jedne dr sa dr strane stubova ne na istoj visini vec cik-cak.
 
Tako sam i počeo da postavljam išao sam prva na 85cm (3mm) pa 2mm na visinama od predhodne (40-5-40-5) i taman je ...

Mislim da je ovo ok pošto će sistem rezanja biti Gijov (Guyot) sa jednim krakom mada ću da eksperimentišem malo i sa "kondir na kondir"...
 
Nazad
Vrh