Elektronska kontrola setve

Meni juče posle deset godina pojavio problem na kontroli setve, pokazuje da jedna neseje a sve je uredu. Zamenuo sam magnete i opet isto verovatno je problem u kabini.
 
Zdravo svima,

godinama smo sejali sa Majom i imali neku kontrolu setve iz zrenjanina. Sada imamo Matermacc ms8230 sa njihovom kontrolom setve MSC8000 ali to je u principu isto to samo što prikazuje urađene hektare i brzinu. Ove kontorle setve su radile upravo ono što se od njih očekuje a to je da prijave da li sejalica seje ili ne. Konstantan problem koji se godinama provlačio je da na kraju setve ostane semena ili nam fali, nikada nismo posejali tačan broj zrna po hektaru koji smo hteli. Rešenje ovog problema je u brojanju semena i merenju pravog pređenog puta (problem proklizavanja točka sejalice u zavisnosti od zemlje do zemlje) iz čega se dobija najvredniji podatak a to je koliko će sejalica na kraju posejati zrna po hektaru. Na osnovu ovog podatka moguće je korigovati menjač sejalice i posejati najpribližnije moguće količinu zrna po hektaru. Uređaj koji sam napravio se priključuje paralelno na fabričku kontrolu setve MSC8000 i dobija signale sa fabričkih senzora. Problem proklizavanja točka je rešen tako što se izmeri broj impulsa sa točka pa se pređeni put koji se dobije na taj način uporedi sa pređenim putem koji izmeri Trimble navigacija i zatim se izračuna nova konstanta točka (obim) kako bi taj podatak bio tačan.

Uređaj sam prvo testirao u laboratorijskim uslovima i brzinom 10x većom neko što sejalica može da seje je izmereno milion virtuelno posejanih zrna bez greške. Slede testovi na sejalici na manjem uzroku koji se pokazuju takođe bez greške. Ovogodišnja setva omogućila je kompletno testiranje na 100ha. Vrlo sam zadovoljan kako uređaj radi i konačno smo posejali tačno zrna koliko smo želeli :)

Na video snimku možete videti kako uređaj izgleda i funkcioniše prilikom sejanja soje i kukuruza ove godine. Od planiranih unapređenja tu je prikaz količine neposejanih (promašenih) zrna i količina duplih zrna (korekcija na brisaču semena) kao i postavljanje uređaja da radi bez fabričke kontrole setve (osamostaljivanje). Verujem da će mnogi pitati gde može da se kupi i koliko košta no za sada nije planirana serijska proizvodnja jer ima mnogo toga još da se uradi i testira. Ovo sve radim za sada iz ljubavi prema poljopivredi i jer se ukazala potreba za tim.

Očekujem vaše predloge i sugestije :)

 
Ko koristi agroelektronikinu ks, kako se ponasa dok okrecete na uvratinama?
Kod mene pisti, pa stane pa opet pisti, znaci dodje mi da je izbacim kroz prozor da nije toliko skupa.

Znam da ima mogucnost da se iskljuci zvuk, ali posto je na istom prekidacu, moram da je ugasim pa onda u treci polozaj prekidac (svetlo, bez zvuka), nimalo prakticno.

Zalepicu neki flaster preko zvucnika, pa da probam tako
 
Ko koristi agroelektronikinu ks, kako se ponasa dok okrecete na uvratinama?
Kod mene pisti, pa stane pa opet pisti, znaci dodje mi da je izbacim kroz prozor da nije toliko skupa.

Znam da ima mogucnost da se iskljuci zvuk, ali posto je na istom prekidacu, moram da je ugasim pa onda u treci polozaj prekidac (svetlo, bez zvuka), nimalo prakticno.

Zalepicu neki flaster preko zvucnika, pa da probam tako
Stare kontrole (jos sa analognom elektronikom) su imale prosto resen uslov da zvucnik ne pisti ukoliko sve baterije imaju isto stanje - prijavljuju gresku (tj. kad na leniji podignete sejalicu), odnosno javljaju gresku samo ako se javi na pojedinim baterijama (u radu).
Agroelektronikina ks je uradjena sa mikrokontrolerom i ta mogucnost bi trebalo lako da se implementira programom (pretpostavljam posto se ne razumem mnogo u mikrokontrolere), a zasto nije nije mi jasno. Ja kad dodjem do lenije podignem sejalicu i dok se ona dize iskljucim prekidac. Kad se namestim na pravac onda ukljucim prekidac. To ce prouzrokovati da taj prekidac kad tad rikne, al nije mi problem da ga zamenim, nije ni skup, pa onda tako postupam.

Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока
 
Stvar navike.... Ne smeta mi previše,valjda zato što vozim kabriolet. A i okretanje mi ne oduzima puno vremena,pa i to olakšava. U svakom slučaju ne bih kupovao eks da nema zvučnu varijantu.
 
Svakako da bez zvucnika ne vredi, ko bi stalno gledao u lampice
Nego sam ja izgleda navikao na plametovu, kod nje ima i 2 prekidaca, a i ne pisti toliko pri okretanju
 
Crkla Mi zvucna signalizacija na elektronskoj kontroli setve ( Agroelektronikina )... Kupljena nova prosle godine.... Nije posejala ni 200kj a crklo.... Jos je kupljena ona sa predjenim putem i merenjem brzine Km/h.... Km/h odstupa i po 2-3km u sekundi, samara se kako stigne, a gas stalno isti, znaci nista to ne znaci, sto ima kao opcija, kada nema nikakvu funkciju.... Sve u svemu za 300e koliko je placena obicno sranje od kontrole, nista u sustini ne znaci.... Prekidac za paljenje i gasenje stavljen neki kineski ne verujem da kosta vise od 50-100dinara.... Kao da su je pravila deca na praksi u osnovnoj skoli... Razocarenje sto bi se reklo..... Da je samo malo ranije bila da se kupi kontrola Hl elektronic iz Kovacice, ne bih se razmisljao ni sekunde pa da je i 500e... 5 u glavu je spram ove Agroelektronikine koja je toliko dignuta u nebesa....


Ovo sto je Kolega Topalov stavio je zaista super.
 
da li je neko smanjivao interval na agroelektronikovoj kontroli? imao sam problem prosle godine jer joj treba dosta vremena da odreaguje. Kontrola pokazuje da seje, tj ne pisti, dok zupcanik preskace i baca po neko zrno tj pravi falinku...
 
drustvo jel zna neko gde mogu da narucim elekronsku kontrolu setve za nodet cetvororednu?

Sent from my SM-J730F using Tapatalk

Sent from my SM-J730F using Tapatalk
 
Drustvo,da li neko koristi Sl Agrosolutions kontrolu?Da li radi to sto kazu ili ipak jeftinije varijante?

Послато са LG-K420 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh