Selen u ishrani ovaca i koza

B

brundalo

Guest
Evo sam naletio na jedan zanimljiv clanak a kako je situacija aktualna ...janjenje/jarenje evo ga objavljujem

SELEN U ISHRANI OVACA I KOZA
Selen je godinama bio predstavljan kao potencijalno otrovan element i nije se pridavala velika vaznost njegovom ucinku na zdravlje i proizvodnost životinja. Od sredine prošlog stoljeca otkrivena je njegova prisutnost u svim tkivima, no nije se znala i njegova bioloska aktivnost. U kasnijim istrazivanjima otkrivena je njegova veza i istovjetnost djelovanja s vitaminom E, te preventivno djelovanja selena na nekrozu jetre i posebno na distrofiju mišića u janjadi.

Nakon preliminarnih istraživanja pristupilo se i analiziranju biljaka, kao izvora selena iz hrane za životinje, odnosno selenu u tlima na kojima te biljke - krmiva rastu. Analizirana su tla te su stvorene svojevrsne mape podrucja izrazito siromasnih selenom i utvrdila se poveznica izmedu tala siromasnih selenom i zdravlja, odnosno slabijeg rasta i plodnosti životinje koje jedu krmu proizvedenu na tim tlima.
Biljke apsorbiraju selen iz tla i ugrađuju ga u svoje aminokiseline, gdje se selen u njihovoj strukturi zamjenjuje sumporom i kao normalan dio njihove grade stvara proteine. Najčešća aminokiselina koja u svojoj strukturi ukljucuje selen je metionin. U metioninu se atom sumpora mijenja sa selenom i takav spoj cini selenometionin.

Kada se selen ugrađuje u aminokiseline smatra se da je on u svojem organskom obliku. Ovakav oblik selena životinje u probavnom traktu mogu apsorbirati brzo i lako. Procijenjeno je da mlijecne koze apsorbiraju oko 65% probavljenog selenometionina. Selen se u svom elementarnom obliku kao selenat ili selenit nalazi u manje dostupnom ill anorganskom obliku. Preživaci apsorbiraju anorganski selen manje ucinkovito nego perad i svinje jer ga mikrobi buraga reduciraju na manje topivi oblik prije nego on dođe do mjesta apsorpcije u crijevima. Visoka razina sumpora u obroku ovaca i
koza ometa apsorpciju selena, dok odgovarajuca razina kalcija pomaže pri njegovom unosu u organizam.
Zanimljivost u metabolizmu i opskrbi selenom predstavlja mozak. Spojevi selena u proteinu, odnosno selenoproteini igraju glavnu ulogu u normalnom razvoju i zastiti stanica mozga. Mozak je otporan na manjak selena u hrani i razina selena u mozgu neovisna je o razini selena u krvnoj plazmi. Ova činjenica moze se objasniti rezultatima nedavnih istraživanja koja ja pretpostavljaju da mozak sam stvara svoje jedinstvene selenoproteine koje može koristiti kao skladište selena za rad moždanih stanica.
Kod ljudi nedostatak selena može dovesti da neurodegenerativnih bolesti kaosto je Parkinsonova bolest i mogucnost Alzheimerove bolesti, a selen se pokazao dobrim i u prevenciji pojedinih karcinoma, prije svega prostate i debelog crijeva.
Najvažnija uloga selena je antioksidativna. Uloga selena kao antioksidanta je u njegovoj gradivnoj ulozi, jer selen predstavlja osnovnu jedinicu selenoproteina glutation peroksidaze(GPx). Razina selena u krvi mjeri se razinom upravo tog enzima. Glutation peroksidaza štiti membrane stanica od ostecenja koja nastaju ju djelovanjem slobodnih radikala otpustenih od hidrogen peroksidaze,koja se stvara u mitohondrijima stanica tijekom normalnog metabolizma. Stres može uzrokovati stvaranje viska hidrogen peroksidaze koja uzrokuje neuravnoteženost slobodnih radikala unutar stanica. Slobodni radikali imaju jedan elektron viska koji im omogucuje da ukradu" elektron iz kemijske strukture koja tvori membranu stanica. Takva membranska struktura, koju su ,napali" slobodni radikali, postaje reaktivna i djeluje istovjetno na prvu susjednu stanicu. Ovakva lancana reakcija uzrokuje oštećenja stanicne membrane sto vodi k smrti same stanice. Glutation preoksidaza pretvara otrovni hidrogen peroksid u bezopasnu vodu, prije nego dode do oslobadanja slobodnih radikala i stiti stanicu od oštećenja.
Vitamin E djeluje na slican načinn tako da zaustavlja lancanu reakciju oštećenja vezivanjem slobodnih radikala unutar stanicne membrane. Drugim riječima, selen i vitamin E djeluju zajedno u sprječavanju oštećenja stanicne membrane, DNA i ostalih stanicnih struktura koja izazivaju otrovi, slobodni radikali.
nastavit ce se....
 
Jedna od vaznijih stvari u ishrani ovaca, ovde kod nas u Makedoniji barem ja sto poznajem ove kolege sa ovcama imaju velike probleme a za male pare. Ja se ovcarstvom bavim ovo je treca godina a imam 500 ovaca, to resavam time da dva puta tokom godine pre mrkanje ovaca i mesec dana pre jagnjenja injekciono dajem ovcama, po rogjenju jagnadi nemam nikakvih problema oko toga, bocica selena u dodatku sa nekim vitaminima E,A,D3 kosta kod nas oko 6-7 evra od 100 ml.

G-din Brundalo ja se vama divim na vasoj nacitanosti i informiranosti, dosta sam i ja procitao ali vama skidam kapu.

Svako dobro

Boban
 
bokuman je napisao(la):
Jedna od vaznijih stvari u ishrani ovaca, ovde kod nas u Makedoniji barem ja sto poznajem ove kolege sa ovcama imaju velike probleme a za male pare. Ja se ovcarstvom bavim ovo je treca godina a imam 500 ovaca, to resavam time da dva puta tokom godine pre mrkanje ovaca i mesec dana pre jagnjenja injekciono dajem ovcama, po rogjenju jagnadi nemam nikakvih problema oko toga, bocica selena u dodatku sa nekim vitaminima E,A,D3 kosta kod nas oko 6-7 evra od 100 ml.

G-din Brundalo ja se vama divim na vasoj nacitanosti i informiranosti, dosta sam i ja procitao ali vama skidam kapu.

Svako dobro

Boban
Hvala decko na pohvalama. Trudim se, ali ne zaboravi da se ja ovim poslom bavim vec 10 godina i da iz mene govori i iskustvo i prvih godina zbog neznanja sam prosao dosta toga ruznoga. Zato sad nastojim pomoć koliko mogu... nadan se da cu i ja od tebe nesto naucit buduci da imas 500 ovaca :ppozdrav: :ppozdrav:
 
bokuman je napisao(la):
Jedna od vaznijih stvari u ishrani ovaca, ovde kod nas u Makedoniji barem ja sto poznajem ove kolege sa ovcama imaju velike probleme a za male pare. Ja se ovcarstvom bavim ovo je treca godina a imam 500 ovaca, to resavam time da dva puta tokom godine pre mrkanje ovaca i mesec dana pre jagnjenja injekciono dajem ovcama, po rogjenju jagnadi nemam nikakvih problema oko toga, bocica selena u dodatku sa nekim vitaminima E,A,D3 kosta kod nas oko 6-7 evra od 100 ml.

G-din Brundalo ja se vama divim na vasoj nacitanosti i informiranosti, dosta sam i ja procitao ali vama skidam kapu.

Svako dobro

Boban

Ako ti se ovce dobro hrane a vjerujem da jesu u vasem podneblju (obilata ispasa), davanje selena i vit. E je dovoljna jednom i to kako si prije naveo mjesec dana prije janjenja.
Daje se u preventivnu svrhu misicne distrofije janjadi. Davanje dvokratno je bacanje para.
 
@S
Ovcama dajes Selen/preparat Evitaselen, sadrzi E vitamon i Se/ + AD3 injekcije pred sezonu pripusta /mrkanja/ i pred jagnjenje, ovcama, a jagnjadima isto + preparat Gvozdja, Fe, /Jectofer/, odmah nakon jagnjenja a Fe do tri dana starosti i imaces uspeha u reprodukciji.To je moj savet i prakticno iskustvo .Nije bacanje para ako se povecava plodnost, imas vise odgajene jagnjadi i naravno vecu zaradu i vise ::novac::
@Bokuman
je u pravu, to je pravi profi ovcar
@spensi
Tako je na zapadu ,gde je sve programirano i radi se planski i analiticki, ali na brdovitom Balkanu je malo drugacije
:ppozdrav:
 
Moze i jedno i drugo,ali je bolje u misic,jer subcutano kad das cesta je pojava apcesa zbog slabije prokrvljenosti tog dela.
 
pitanje :bravo:

koju inekciju dajete kad se jagnje ojagnji a koja se posle daje do treceg dana?
dali valja da se daju vitamini ovci kad se ojagnji da se nebi vatala sjagnjena ovca da ne pobaci?

ja imam neke vitamine iz svajcarske kad sam kupio rekli su mi kad se ojagnji jagnje posle sat dva
spricati mu usta to nije inekcija nego je gusta tecnost daje se kad se ojagnji i za mesec dana opet sadrzi dve vrste SELENA,vitamin A,B3,B1 i GVOZDJE

hvala unapred
 
vla je napisao(la):
@S
Ovcama dajes Selen/preparat Evitaselen, sadrzi E vitamon i Se/ + AD3 injekcije pred sezonu pripusta /mrkanja/ i pred jagnjenje, ovcama, a jagnjadima isto + preparat Gvozdja, Fe, /Jectofer/, odmah nakon jagnjenja a Fe do tri dana starosti i imaces uspeha u reprodukciji.To je moj savet i prakticno iskustvo .Nije bacanje para ako se povecava plodnost, imas vise odgajene jagnjadi i naravno vecu zaradu i vise ::novac::
@Bokuman
je u pravu, to je pravi profi ovcar
@spensi
Tako je na zapadu ,gde je sve programirano i radi se planski i analiticki, ali na brdovitom Balkanu je malo drugacije
:ppozdrav:

Nemogu vas sve citirati ali potpuno ste u pravu.
Ja imam manje ovaca od vas ali odkada sam poceo davati evitaselen ovcama pred parenje sve je mnogo bolje, jer sam ranije davao samo jagnjadima ali od vas cujem da treba i pred jagnjenje... da da u pravu ste. Posto mi se sada ovce jagnje ( jedna 2 kom jedna jedno i jedna 3 od prekjuce), to cu uraditi sledece godine.
Cestitam i zahvaljujem na postovima svima
 
Bolje je owcama dawati wit i min preko premixa konstantno,nego injekcino,jer kad je owca pokriwena,nema potrebe jagnjad tretirati,ja sam probawao swe to,i nisam imao nista bolje rezultate!Jako dobar preparat koji ima Se u widu premixa je
VITAGAL-galenika,organski wezan Se,resorpcija odlicna!Dzaba swe injekcije ako hrana nije dobra,a kad je hrana dobra wit. injekcije su nepotrebne!
 
Davanjem ovih preparata jagnjadima neces nista utjecati na reprodukciju.
Npr. davanje vit. E i selena je prvenstveno radi prevencije misicne distrofije.
Moze se davati i jedno mjesec dana prije mrkanja ovcama u svrhu poticanja funkcije jajnika.
Sve ostalo je bacanje para.
Ja radim u farmi gdje je cc 2000 grla (sta ovaca, ovnova i janjadi).
Nikad se nije davalo ni ad3, ni zeljezo. Samo mjesec dana prije janjenja se daje Se i Vit. E.
Mislim da u zadnje dvije godine ni to se vise ne prakticira.
Nikakvih problema nema u reprodukciji. Nema smanjenje dvojki i trojki (uvjek je u istom nivou), nema povecanja negravidnih ovaca nakon sezone pripusta (uvjek je max 10%).
Slazem se u potpunosti s Milardovicem, koji kaze da je sve u hrani.

vla je napisao(la):
@S
Ovcama dajes Selen/preparat Evitaselen, sadrzi E vitamon i Se/ + AD3 injekcije pred sezonu pripusta /mrkanja/ i pred jagnjenje, ovcama, a jagnjadima isto + preparat Gvozdja, Fe, /Jectofer/, odmah nakon jagnjenja a Fe do tri dana starosti i imaces uspeha u reprodukciji.To je moj savet i prakticno iskustvo .Nije bacanje para ako se povecava plodnost, imas vise odgajene jagnjadi i naravno vecu zaradu i vise ::novac::
@Bokuman
je u pravu, to je pravi profi ovcar
@spensi
Tako je na zapadu ,gde je sve programirano i radi se planski i analiticki, ali na brdovitom Balkanu je malo drugacije
:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh