Zaštita vinove loze

ja sam do sada uradio sledece:

1.Prvi tretman: Mankogal 80 + Sumpor +Abastate + NU Film 17
2.Drugi tretman: Vokal + Akord + Sumpor + Abastate + NU Film 17
3.Treci tretman: Alijansa + Sekvenca + Elisa i naknadno bor(folijalno)

Cvetanje je krenulo, tako da sad cekam. Ove kise sad bas i ne trebaju dok cveta ali procice, cvetanje je tek krenulo.
 
Kod mene još nije počelo cvetanje...A nema ni kapi kiše (valjda hoće-navijamo za to)
Idem sutra u nabavku da oprskam u nedelju ili ponedeljak...Prvi put ,pre nekoliko dana prskao sam sa mikalom i imao nešto protiv pepelnice od prošle godine, ali ne znam kako se zvao ...dodao sam tome armadu i insekticid, takođe od prošle godine....ne sećam se, znam da je bio u malim kesicama za 10 lit. vode kesica...
Sa čime da prskam , šta da idem sutra da kupim ? Napominjem da će mi trebati nepunih četiri kante....one od dvanaest litara...
 
Najbolje nekom pumpom, po mogucstvu da ne bude rucnom.... :)

Sala mala. Ja sam tek prvi put prskao i to samo CABRIO TOP. Nesto nije ni imalo potrebe do sada, a od sad smo u ritmu, pa videcemo.
 
Evo sad sam išao u "staru kuću" tjt. ostavu gde držim takve stvari...
Kupio sam danas "Alijansu" od Galenike...sistemik protiv plamenjače...ima dve aktivne materije i to:mankozeb 640 gr/kg i metalaksil-m 40 gr/kg
Uzeo sam250 gr. i to će mi biti za desetak kanti ( leđna "vilidžer"-ova Lela-12 i to manuelna a ne motorna...jer ove motorne zagađuju prirodnu okolinu putem izduvnih gasova iz "SUS" motorčića ...pa moramo misliti na naše okruženje ....zar ne?), odnosno za dva tretmana.
A protiv pepelnice sam uzeo-odnosno kupio "Falkon" od "Bayer-a" 50ml isto za dva tretmana...
za grinje , odnosno protiv , nisam uzeo ništa, jer smatram da nema potrebe , jer sam ih ( valjda) potamanio prošli put...
Ona gospođa u apoteci mi je predlagala nešto za sivu trulež, preventivno, ali nisam uzeo...(budžet mi je već bio prekoračen) , videćemo posle precvetavanja...
Imam na lageru "kumulus", odnosno sumpor, pa mogu njega dodati pored ovoga...
 
Siva trulez (botrytis) je saprofitna gljiva,to jest hrani se odumrlim delovima bilja.Kod loze je najcesce to slucaj kod precvetavanja kada se cvetne kapice smezuraju (odumiru),prilepe se uz zrno grozda i tu krene njen razvoj i tako prodire kroz kutikulu zrna.Zato je najbitniji tretman protiv trulezi upravo u toj fazi precvetavanja vinove loze.Inace ova bolest napada,pored bobica,i listove,mladice,peteljkovinu i zna ponekad da se javi pre cvetanja na peteljkovini kada dolazi do susenja tog dela grozda,mada je to retko i najcesce se desava kod osetljivih sorti tipa Rajnski rizling i slicno,a u povoljnim uslovima za njen razvoj.
Kod svih ostalih sorti zastita ide u dva do tri tretmana zavisno od vremenskih prilika,sorti,pozicije vinograda,bujnosti loze...
I. tretman-faza precvetavanja;
II. tretman-pred zatvaranje grozda;
III. tretman-promena boje bobica,omeksavanje istih.
Za ovu namenu idu takozvani Botriticidi,koje treba menjati,ne raditi ih u blok tretmanu.Inace pored klasicnih Botriticida pojedini fungicidi imaju takodje dobro sporedno delovanje na prevenciju ove bolesti.Pre svega svi bakarni fungicidi i oni koji u sebi imaju folpet za aktivnu materiju.Tako da i njihovom upotrebom,pored toga sto primarno delujemo na plamenjacu ili brze sazrevanje lastara (bakar),dodatno preveniramo opasnost od sive trulezi.
 
Pa dobro, razumem to o sivoj truleži, a i ranijih godina sam koristio tek posle cvetanja, čak i kasnije u šarku...znam možda sam trebao uzeti i sad...ali kažem budžet je već bio zatvoren...
Danas konačno....Hvala dragom Bogu...i u našem ataru pala kiša ...i to dobra...dobra.
Tako da javljaju za sredu i četvrtak bez padavina i tad ću otići da prskam...valjda neće dotad početi sa cvetanjem???
 
Znali neko o cemu se radi. U pitanju je americka loza...


NDXbjOF.jpg

zMoMQbp.jpg
 
Slazem se sa kolegom zupa100,fitotoksicno dejstvo nekog herbicida.Da li je i cime je tretiran vinograd,mislim na herbicide,da li je u blizini neko koristio,takodje,herbicide za unistavanje korova?Tu negde se krije odgovor ovoj pojavi.
Vinova loza je strasno osetljiva na hormonske herbicide tipa 2,4D(Monosan,Maton,Mustang...).U mom kraju se desavalo da ljudima pretekne preparat od psenice pa opali njime po vinogradu i te vinograde su trajno sahranili.Ukoliko komsija istim preparatima tretira u neposrednoj blizini,a vetar nanese promile na lozu,ista ce osetiti ozbiljne posledice herbicida.
Takodje i glifosati (totali),ukoliko se primenjuju kod visokih temperatura,pa budu jaka isparenja istih,sva ta isparenja koja zavrse pod liscem loze izazvace odredjene poremecaje,najcesce blazu fitotoksicnost.
List loze koji trpi herbicidno dejstvo dobija lepezast oblik,po obodu je dosta reckav i dobija kozast izgled zbog srascivanja nervature.
Sada je najbitnije lozu osveziti folijarnom prihranom,uz dodatak amino-kiselina,humusnih i fulvinskih kiselina (ima dosta prihrana sa ovim elementima) i nastaviti sa redovnom negom i zastitom.
 
Sa totalom ( glifosat) mora se biti jako obazriv, što kaže Ilić ne sme biti visoka temperatura za vreme prskanja , ali ni nekoliko sati posle praskanja ....zbog isparavanja sredstva, najbolje je prskati totalom predveče , stim da ne bude rose preko noći previše , jer i ona zna da spere total i otera ga u zemlju.
Prskati totalom između redova, i to sa vrlo slabim mlazem-pritiskom...jer visok pritisak na izlazu iz pumpe zna da pravi maglu koja se penje i ostaje na lozi (ovde podrazumevam leđnu manuelnu pumpu) ili jak mlaz se odbija od zemlje i biljaka i dohvata listove loze..
.Najbolje je u redu i ispod gidže prskati recimo fuzilejdom, a između redova totalom. Fuzilejd je inače za uskolisne korove, ali u svakom slučaju ne treba dozvoliti nijedan kontakt sa listovoma vinove loze.
I ja bih preporučio prskanje korova u vinogradu samo svake druge ili čak treće godine...zato jer nataložene hemikalije kad-tad vinova loza (inače višegodišnja biljka) usvoji preko korena i osuši se bez vidljivog razloga ( u zadnje vreme smo svedoci šta su sve otkrili u vezi glifosata). Ja bar tako radim kod mene...Onih godina kad ne prskam , inače ima manje korova, i onda odrađujem okopavanjem i friziranjem...ja doduše nemam, neku veliku površinu...

- - - - - - - - - -

Inače ja se za sutra oštrim na prskanje, protiv plamenjače i pepelnice, samo ako se opravi vreme...makar i od podne...
 
Kako tek sad prvi tretman? Nije bilo grinja i pepelnice?

Ova godina, za razliku od prosle je mnogo bolja sto se tice vinogradarstva, nigde nisam primetio grinju a pepelnica nece toliko rano...uostalom sada sam je zastitio.
Ako se i pojavi pepelnica, ona se lako leci i ne ostavlja posledice, opasna je plamenjaca uf. Samo, ona trazi idealne uslove za razvoj, toplo vreme, veliku vlagu, sada je hladno i nema bas neke opasnosti, gresim li?
 
U proteklih sedam dana beleže se velike količine padavina na sva tri vinogradarska lokaliteta:

  • Sremski Karlovci 142mm
  • Čerević 115mm
  • Neštin 97mm
Ove padavine stvorile su povoljne uslove za razvoj gljive koja prouzrokuje plamenjaču vinove loze (Plasmopara viticola). U Sremskim Karlovcima i Čereviću u toku je prva sekundarna infekcija, a u Neštinu čak treća sekundarna infekcija od ovog patogena. Čim bude moguće sa mehanizacijom ući u zasade, obavezno izvršiti zaštitu vinove loze sa nekim od sledećih fungicida:

  • RIDOMIL GOLD COMBI 45-WG (folpet + metalaksil M) 2,5 kg/ha
  • MIKAL FLASH (fosetil-aluminijum + folpet) 0,4%
  • ALIJANSA (mankozeb + metalaksil-M) 2,5 kg/ha
S obzirom na značaj pepelnice vinove loze (Uncinula necator) na fruškogorskom vinogorju ovom tretmanu dodati i neki od sledećih fungicida:

  • TOPAS 100 EC (a.m. penkonazol) 0,04%
  • AKORD (tebukonazol) 0,6-0,7 l/ha
Ovim sistemičnim fungicidima dodati i fungicid na bazi sumpor

izvor: http://www.pisvojvodina.com/default.aspx

Uslovi razvoja plamenjače
Primarna infekcija
Temperatura zemljišta od 8°C šta odgovara otprilike temperaturi vazduha od 10-11°C u meteorološkoj kućici.Da je tokom dva dana palo barem 10 mm kiše i da ima zrelih zoospora u vinogradu.Da listovi imaju barem 4-5 cm u prečniku. To je otprilike istodobno kada su lastari 10 – 15 cm visine. Na manjim listovima puči ne funkcioniraju pa ne može doći do infekcije.
Sekundarna infekcija
Temperatura vazduha viša od 10°CDa su zeleni organi vinove loze vlažni dva ili više sati ( kiša, rosa, magla ), ili da padne 10 mm kiše u 2 – 3 dana.
 
Ova godina, za razliku od prosle je mnogo bolja sto se tice vinogradarstva, nigde nisam primetio grinju a pepelnica nece toliko rano...uostalom sada sam je zastitio.
Ako se i pojavi pepelnica, ona se lako leci i ne ostavlja posledice, opasna je plamenjaca uf. Samo, ona trazi idealne uslove za razvoj, toplo vreme, veliku vlagu, sada je hladno i nema bas neke opasnosti, gresim li?


Ja danas nisam , bilo je dosta vetra...ali sutra prskam obavezno...a imam tri jaka razloga...Što se tiče plamenjače, otopliće koliko sutra, a vlage već ima i eto ti uslova...dalje u subotu su zadušnice u nedelju Svete Trojice....isto i ponedeljak i utorak, neradni dani...a treći razlog je da u sredu će biti kasno , jer će u međuvremenu početi cvetanje...
 
Nazad
Vrh