Svrljiska ovca

Meni Vla nije jasno kako pricas o merama i dimenzijama neke rase ili soja ovaca i generalizujes rasu samo po onome sta se nalazi na pijaci?? Bez ljutnje ali ovo nikako ne pije vodu.
To bi ti bilo kao kad bi za predstavu o simentalcu u Srbiji uzeo pijacu u Kraljevu gde imas Simentalku za 350 e od 350kg(mle3cnost od 2000l) i poredio je sa simentalkom kod dobrih domacina od 650-750kg(mlecnost 5500l) i sa cenom od 1500e koje nema po pijacama. (izostavio sam mlecnos u prvobitnom postu)
Iz tih razloga se koristi literatura i ljudi koji su bili po terenu i uradili neka merenja.
 
@nemanja
Ne moze se porediti govedarstvo i ovcarstvo, jer se u govedarstvu radi vestacko osemenjavanje i pripust selekcionisanih bikova, a u nasem ovcarstvu u pripustu su svakakvi ovnovi posebno u istocnoj srbiji.Velika razlika.
Podaci koje sam naveo su radjeni na reprezentativnom uzorku populacije svrljiskih ovaca u zemlji srbiji, ali kolege ovcari sumnjaju u to.Pa neka provere i na ovaj nacin.Pa zato je svrljiska ovca i bila na listi genetskih resursa.
A sto se tice simentalca , mozemo i o tome diskutovati, koje su eksterijerne karakteristike domaceg i uvoznog simentalca.Ista rasa, a gde smo mi?A na pijaci nemas simentalca, vec domace sareno govece u tipu simentalca.Nadji mi za te pare simentalca i odmah kupujem.Kod krava valjda gledamo mlecnost a ne tezinu?Tema za govedarstvo.
 
Opet se ne slazem da je toliko lose stanje svrljiske pramenke i ako jeste lose onda moze da se popravi (Brundalov primer za njegovu pramenku kako je uz rad dosao do kvalitetnih grla) sto znaci da je lose gajena a ne da je normalno tako sitna i neproduktivna. Znam primere da se od grla u velikim i lose hranjenim stadima koja su jagnjila jedincad dobila pri boljoj ishrani grla sa plodnoscu od 150-160%
 
Svrljiska pramenka: ziva mera ovnovi ovce
N.Mitic 71.26 41.22
D.Trajic 48.50 35.24
M.Krajinovic 45.00 36.00

Slazem se s tobom, jer upravo ovi podaci i govore u prilog vaznosti unapredjenja uzgoja i selekcije svrljiske pramenke i povecanja njene glavne osobine-mlecnosti
 
Pozdrav svima na temi, veliki sam zaljubljenik u Svrljisku ovcu i dajem svima podrsku koji je gaje. Bilo bi lepo kada bi jos domacinstava radilo na promociji svojih stada kao sto to cine zdravkovici. Ja sam hobi "odgajivac " i imam tri ovce. Da ovo je moje prvo javljanje forum je pravo otkrovenje stvarno je edukativan. Posebno bih se zahvalio clanu brundalu za neverovatan doprinos na forumu. Javljam se iz Aleksinca!!
 
I dalje pokusavam da nabavim dobru svrljisku jagnjad ali mi nepolazi za rukom. Imam obecanje od niske maticne sluzbe i zeljno cekam vesti. Ako neko ima informaciju molim da javi. Hvala svima. Toliko sam se navikao na forum da cim nadjem slobodno vreme trcim da vidim sta pise. Ima dosta zanimljivih tema pa cu morati vise vremena provoditi tu.
 
drakce sta mislis o sjenickoj oplemenjenoj,kvalitet mesa je slican mozda bolji ali je manje primitivna.kako sam rocitao svrljiska se jagnji samo jednom godisnje i to po jedno jagnje,sjenicka je ipak bolja.
 
Sjenička oplemenjena ovca u sebi sadrži oko 25% krvi (gena) virtemberške rase i kvalitetu mesa ne beži mnogo od svrljiške a i po plodnosti, jer se plodnost kreće oko 120% u široj populaciji odgajivanja dok je kod svrljiške 110-115% u proseku.
 
To si u pravu ali sjenicka ovca se moze jagnjiti 3 puta za2 godine,sto kod svrljiske to nije slucaj.To potvdjuju i na sajtu porodice Zdravkovic.
 
Ja sam iz Ljiga. Sad imam desetak ovaca uglavnom sjeničke oplemenjene. Ovan je Virtemberg i mozda sad imaju vise te krvi ali su stalno na velikoj ispasi i prosirio bih stado sa Svrljiskom. Razumem da nije toliko "napredna" kao pomenute ali voleo bih da imam neku.
 
Svrljiska ovca jeste "napredna" u donosu na ove koje si pomenuo, ali u proizvodnji mleka, imaju vecu mlecnost.U tome je razlika.Svrljiska ovca nije za proizvodnju mesa kao wirtemberg ili oplemenjena sjenicka, koja se sada forsira i reklamira.
 
Dejanjika hvala za dobrodoslicu drago mi je da se druzim sa vama i da slusam iskustva. Dali znate stada koja imaju vecu mlecnost da se uzne neko jagnje. Imam jednu dilemu cujem povremeno da ljudi cuvaju svrljiske ovce ali one zasusju nakon jagnjenja i ponovo se mrkaju znaci ne muzu ih uopste. Dali ove ovce imaju upliv krvi zapadnih rasa? Zato i pitam za mlecna stada jer ne zelim ovce koje bi zasusile. Sa druga strane svrljiska ovca je iz ugla gurmana po meni skroz prihvatljivija ima mramorirano meso, sa estetske strane vizuelno ukusnija jer zamislite u oval sa pecenjem neke cepanice od rebara.Slazem se da je ona kasnostasna i da po tom pitanju zaostaje za zapadnim ovcama E sada ko hoce da jede zdravo i ukusno mora malo i da saceka. Licno se ne slazem da postje kupci i za jedno i za drugo . Postoje ljudi koji znaju sta kupuju i oni koji nisu informisani.
Smatram da manijacki treba da se borimo za ocuvanje Svrljiske ovce. Nailazio sam na prelepa stada koja se neplanski mrkaju sa Virtembergom i njihovi vlasnici mi letargicno odgovaraju da nisu nasli ovna ili nisu imali dovoljno para za ovna.Ovaj moj post je malo rasejan ali samo se osvrnuo na sve sto ste pisali.
 
Pozdrav Mitiću,

Ako si u prilici i saznaš za kvalitetnu jagnjad Svrljiške, javi. Slažem se da treba čuvati i domaće potencijale i država treba da ima sluha za to.
 
Nije isto cak su karakacanke direktni potomci evropskog muflona, kratkorepe su, sitne, sa najgrubljom vunom i najmanjim procentom bliznjenja od 105%. Karakacanka je crna i postojao je beli soj u makedoniji ali neznam dali je preziveo.
Svrljiska ovca pripada dugorepim pramenkama ima prelazni tip runa, znaci finiju vuni, mlecniji je soj, procenat bliznjenja ide od 120 do 150 % a mase je skoro duple u odnosu na karakacanku. Inace specificno za svljisku ovcu kad se gleda sa strane da ima telo oblika pravougaonika dok karakacanka ima telo oblika kvadrata
 
Zdravo svima, prosle nedelje na Blagovesti sedmog aprila je bio vasar u Svrljigu bilo je ovaca dobra ponuda i dobar kvalitet pravo mesto za meraklije. Ja sam odusevljen posetom i preporucujem svakom ko voli ovce da barem jednom poseti stocni vasar u svrljigu na blagovesti. Nije bilo nikakvog sarenila iskljucivo domace , kvalitet ovnova za nijansu bolji u odnosu na ovce a jagnjica je bilo izuzetnih priplodnih. Znaci taj svrljiski soj pramenke je stvarno nesto posebno dugi repovi samo ljuljaju a vuna obrasla preko ociju do vrha njuske im daje posebnu lepotu. Svrljizani su poznati kao izuzetni stocari i meraklije za ovce i s pravom nose te epitete pa su im i cene dobre. Ovnovi su isli od dvesta pedeset do trista evra a ovce 150-170 evra. Dragce ako te zanimaju brojevi mogu da ti dam nesto.
 
150-170E za ovcu je mnogo. Ovan uvek vredi. Najkvalitetniji. Moj deda bio ovčar imao 100 ovaca, verovatno te Svrljiške :sta: i pravio prvoklasan ovči sir. Ja sad čuvam za svoje potrebe. Njegova ekonomija je bila prosta: što manji troškovi (jeftino stado) što više ovaca, kvalitetan ovan svake godine i što duže u pašu (preko 300 dana). Ali tada je on lakše prodavao 100 jagnjeta nego ja danas pet. Zato će se mrsimo na uskrs. Pozdrav :ppozdrav:
 
Jeste mnogo je ali je ta cena pozovi nekog na telfon ili odi pa priupitaj i videces. Ovde kod mene su ovce mnogo jeftinije i stalno se ljudi zale da u Tesici na stocnu pijacu imaju da kupe tri ovce za novce koji traze Svrlizani. Vidis koliko kosta dobra krava pa i ovce shodno tome ja im skidam kapu svima i za taj kvalitet neka i traze te novce. Kada mogu Nemci da nas delju posto uvozimo od njih zasto in nase nebi vredelo.Do kvaliteta se ne dolazi lako to se placa pa ko je voljan i ima strpljenja neka uzne kvalitetno pa polako.
 
Nazad
Vrh