Plasman borovnice

procitao sam u prethodnoj temi da je prinos po hektaru 12-17 tona??? ako je tako to uopste nije mala cifra... nek rodi i 6 tona po hektaru i da se proda po 1 e , to je 6.000 e . A citam da se zale da je malo i 4-5 e po kilogramu. sta onda malinari treba da kazu?
 
Plava rađa i 25 tona po hektaru ali,... i još hiljadu ali, pa možda,... itd. Ko nije spreman na ogromna ulaganja neka zaboravi i na borovnice i na evre. Da ne idem dalje u off topic.
 
Da MILANTINA u pravu si ali zaboravljas da za 1 hektar borovnice treba uloziti bar 20 000 evra-(8000€ za sadnice+ navodnjavanje, + protivgradna mrezica + TRESET + zemljiste +odrzavanje, radnici i mehanizacija) a onda cekas 3 godine do ozbiljnog roda!!!! Prag rentabilnosti je 6tona po hektaru pa to bar X 4€, sto je 20 000 koje si ulozio!!! i to tek moze trece godine!!!!!

---------- Poruka napisana u 16:12 ---------- Prethodna poruka je at 16:11 ----------

Zar ne Future????
 
slazem se ja sve sa vama, i nigde nema brzog novca i lake zarade to mi je jasno. sve je ovo krvav posao sa mnogo ulaganja i odricanja. u prethodnom postu sam hteo da kazem da cak i ako rodi samo pola planiranog roda (zbog nevremena, vrucina....) i proda se po 4 puta nizoj ceni, opet ostane neka zarada. naj bitnije u svemu je imati kome to prodati.
 
procitao sam u prethodnoj temi da je prinos po hektaru 12-17 tona??? ako je tako to uopste nije mala cifra... nek rodi i 6 tona po hektaru i da se proda po 1 e , to je 6.000 e . A citam da se zale da je malo i 4-5 e po kilogramu. sta onda malinari treba da kazu?


Druze od mog strica neki rod ima na 25 ari borovnicu i stavio je veoma lepe pare u dzep,slazem se sa tobom
 
Nov sam na forumu i ovom prilikom vam svima saljem pozdrave!

I mene kao potencijalnog buduceg uzgajivaca borovnice zanima kako se krece plasman ove vocke u svezem stanju.
Istrazivao sam poprilicno i naravno stoji da ponuda tj broj hektara pod zasadom u svetu raste ali takodje i potraznja raste (doduse nesto manjom brzinom) Vise o ovome imate i u sledecem vrlo detaljnom istrazivanju:http://www.oregonblueberry.com/update/USHBC-report.pdf
Naravno, neku ozbiljnu procenu kretanja cena u narednih 10tak godina niko ne moze da pretpostavi ali bi bilo lepo znati da li cemo se spustiti i ispod 2eur/kg jer u tom slucaju prestaje svaka ekonomska logika odrzivosti uzgoja ove vocke.
S obzirom da je prosla berba u Srbiji ove godine mogli bi da cujemo po koliko ste je prodavali ako nije tajna.

Hvala!

I jos jednom, pozdrav svima.
 
У Републици Српској су дивљу боровницу плаћали 5-6 марака тако да је цијена ниска. Користе што народ нема од чега да живи па спуштају цијену. Ја мислим да би дивља требала бити скупља од америчке. Мени лично је наша дивља боровница укуснија од америчке.
 
У Републици Српској су дивљу боровницу плаћали 5-6 марака тако да је цијена ниска. Користе што народ нема од чега да живи па спуштају цијену. Ја мислим да би дивља требала бити скупља од америчке. Мени лично је наша дивља боровница укуснија од америчке.

Dobra je sad cijena divlje borovnice,jer se bere cesljom i unistava se cijela stabljika.Za par godina je nece biti nigdje.Prije 3 godine samm kupovao divlju borovnicu po 1,5 km.
 
Evo i jedne nove vesti vezano za trziste borovnice a koja moze biti znacajna i za ove nase prostore. Naime Kanada je sa EU potpisala sporazum o slobodnoj trgovini borovnicom. Ocekuje se da ovaj sporazum dovede do daljeg pada cena na trzistu jer ce na ovaj nacin biti smanjene carine. Npr. koncentrat je carinjen sa 17.6 % a za pire 18,4 % (u pitanju su poluproizvodi tj. sirovine za prehrambenu industriju jer inace borovnica najvecim delom zavrsava u preradi) sto u buduce nece biti slucaj. Takodje, treba reci da je prema podacima FAO Kanada drugi proizvodjac borovnice u svetu, a u 2011. su imali proizvodnju od 112.363 t sto je oko 30 % svetske proizvodnje. Najveci deo kanadske proizvodnje se izveze, a u 2012. vrednost njihovog izvoza u Evropu iznosio je 34.2 miliona dolara.
Krajem 2013 godine doslo je do pada cene borovnice za 26 dolarskih centi. Istovremeno cena plodova divlje borovnice skocila je za 7 centi na 1.92 $ sto je posledica lose godine.
Inace u Evropi se svake godine belezi porast potraznje za organskom borovnicom za 5-10 %.

Link ka originalnoj vesti: http://www.freshplaza.com/article/1...to-benefit-from-FTA-between-Canada-and-Europe
 
  • Like
Reagovanja: amg
Nazad
Vrh