Plasman borovnice

Učlanjen(a)
27 Feb 2010
Poruka
165
Lokacija
smederevska palanka
pa da napravili smo zadrugu ZZ PRIMA i sad je zapoceto i sa global gapom to ti je ono striktno rpidrzavanje sta sme sta nesme cime smes da stitis cime ne koliko kako i sve ostalo ...inace ja sam u bgd prodavao na pijaci borovnicu na veliko 5,6,7 evra kako koga zakacim a nesto sam dao zadruzi za maksi nesto je islo po 7 evra a nesto posto je bilo viska po 200 dinara zaledjena ...
 
Odg: POČETAK - podizanje zasada borovnice

U pa to je super, lepe su to cifre bato... A reci mi kakvi su uslovi uclanjenja kod vas u zadrugu? Da li bi recimo ja 300km udaljen mogao da se uclanim ili je to samo za vase ljude iz tog kraja? Ne bi mi smetalo sutra kada bude borovnice da dovozim u Bgd za te pare... Uzima li zadruga divlju borovnicu i po kojoj ceni?
 
Odg: POČETAK - podizanje zasada borovnice

Ljudi jel moguće da domaća nekultivisana divlja borovnica bude 80-100din. Ona bi uvek trebalo da ima veću cenu od kultivisane borovnice. Kakvi lopovi vrše taj otkup.To ima samo u zemlji Srbiji!
:cao:
 
Odg: POČETAK - podizanje zasada borovnice

ivan djuknic je direktor zadruge on je sve to i pokrenuo tel063640045.Mi kada smo osnivali bio je osnivacki ulog ako se dobro secam 150 evra a neznam sada kako ide za nove clanove , a za divlju da li uzima zadrugo neznam ali mislim da to nas nezanima vec samo ova kultivisani jer se njome bavimo .
 
Odg: POČETAK - podizanje zasada borovnice

Deki hvala na info! Zvacu coveka ovih dana... Reci mi posto su sadnice kod vas?
Za meeker-a:
E batooo, tuga, mozes misliti koliko zarade :zli: :zli: Ali znas sta je najveci problem sto ti je kod nas juzno tuzno, pa se lepo sjate ljudi sa pola juzne Srbije za te sitne pare i dodju na nasa imanja ovde i oberu sve za par dana, jos na zeleno, a ja cija je to zemlja gde beru ne stignem ni za sok da naberem za svoje potrebe! Necu jbg da berem zeleno, a oterati ih ne mozes, bude po 20 ljudi u grupi cik im reci nesto... Ma ludilo, unistise borovnicu na zeleno sve, da je bar puste da sazri, nego beru zelenu, pa zri valjda po podrumima i to prodaju za te male pare... Eto takvo je stanje kod mene, ali da ima, ima je mnogo... I da je bolja od domace-bolja je mnogo, jaca aroma, ukus, sve....
 
Odg: POČETAK - podizanje zasada borovnice

@nikola. CT
Pa ti moraš plantažu ograditi žicom i imati oštre pse da se spaseš od nepoželjnih berača!
Inače neki dan sam u jednom rasadniku video kontejnerske sadnice borovnice cena 5 eura. Na više cena ide dole al nisam pitao koliko.Inače ima ih i u poljoapotekama al nisam pitao za cenu. Kod mene i opština daje besplatno sadnice, imaju neki uslovi.
Ne bih da te obeshrabrim, odluka je tvoja.
Ali ja ću pričekati da vidim iskustva drugih jer mi sve oko borovnice i brusnice liči na posao sa puževima ili vertikalnim uzgojem jagoda.Zaradili su samo prodavci sadnica, opreme i pratećeg materijala.
:ppozdrav:
 
Odg: POČETAK - podizanje zasada borovnice

@meeker
Znas kako, u mom kraju se borovncia bere i prodaje od kada znam za sebe, uvek je ta divlja borovnica bila neki dodatni nacin zarade ovde... E medjutim poslednjih godina je prava pomama za sadnjom pitome, a i divlju beru, kao sto napisah, kao ludi... Takvo je stanje svuda cini mi se. Ima puno ljudi koji su ovih godina posadili. Sve to lako moze da dovede do hiperprodukcije. Nase trziste je ipak za borovnicu jos nespremno u ekonomskom smislu, a i u kulturnom
(mnogi jos nemaju obicaj da je kupuju). Izvoz tesko da mi srbi napravimo kako treba, tako da riskantno jeste. Zbog toga sam se ja resio da posadim probnih stotinak komada, pa ako bude lepo radjala i vidim da ima vajde sadicu jos.... Imao sam ideju i da jednu njivu poorem i podjubrim, pa presadim divlju i ogradim, to isto nije lose, fakticki ne ulazes zive pare, a imaces solidan prinos... To je jedan moj komsija ovde uradio i prosle godine je obrao oko 500kg divlje borovnice, sa nekih 50 ari.To je dosta manje nego pitoma, ali jbg nista te fakticki ne kosta osim truda i rada... Nasao sam negde na netu da to rade i ameri, u onim severnim drzavama i na planinama, jer ta divlja trazi dosta hladnoce, tj visinu, a ako nesto imamo ovde kod mene to je visina :haha: Imaju cak i traktorse berace, nalik na kombajn, samo puno manje velicine... Toliko od mene... Odoh da radim nesto :cao:
 
Odg: POČETAK - podizanje zasada borovnice

@meeker
Gde se proverava to za besplatne sadnice u nasoj opstini? Cuo sam i ja o tome ali nikada nista nisam vise trazio. Gde kod nas odneti zemlju na analizu? Mislim da je u Moravici trenutno besplatno, al neko mi rece da pogrese ponekad...
 
Odg: POČETAK - podizanje zasada borovnice

@Uzicanin
Znam ljude koji su sadnice borovnice dobijali besplatno il za neku simboličnu cenu. Al kako i gde ne bih znao. Raspitaj se i saznaćeš.
:cao:
 
Cena je u poslednje dve godine cena pala! Bar sam ja tako cuo! Pa me zanima zna li neko ocekivanu cenu, i od cega ona sve zavisi???

---------- Poruka napisana u 18:44 ---------- Prethodna poruka je at 18:43 ----------

Rekose mi stariji uzgajivaci da je pre nrkolko godina bila 9,10€?
 
Videti sa malinarima koji prate Čile a kad krene sezona Španiju u italiju, tek onda se može nagađati. Rumuni su svoju prodali po 4evra, njihova stiže odmah posle naše ali tada kreću poljaci i cena pada znatno.
 
Da ali mene zanima okvirno da li ce se cena vratiti na realnih 8 € ili ce se nastaviti prodaja po nenormalno niskim cenama?
I moje misljenje je da izvoznici "ŠIŠAJU" proizvodjace jer kupuju po 4 aprodaju i po 10€!!!!!
 
kako neko moze sad da zna kolika ce biti cena borovnice u junu?? kad bi neko tako znao cene 5 meseci unapred verovatno bi bio milijarder.. ima bar sto nekih stvari koje uticu na cenu..
 
Nazad
Vrh