Koje ulje sipate u motornu testeru za lanac

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.361
Lokacija
Apatin
Obično je savet da se sipa Lancol, a ja kako imam malu motorku STIHL 018 i ne radim previše sa njom. Zanima me koja ulja se još koriste, pretpostavljam da za neki dugotrajniji rad sa motorkom, korišćenje lancola ne dolazi u obzir.
 
Lancol ,testerol, sae 30-40 od bitno da je cisto da nema trunja da zacepi pumpu i kanale .Ono ulje sto sipam u traktor.
 
ljudi kod nas sipaju svasta,kao "sta mu fali bitno je da maze!"po pravilu zna se,ali proizvodjaci testera(stihl,husqvarna,dolmar) u slucaju kada nema (iz nekog razloga) originalnog ulja za lanac preporucuju ulje za transmisiju,sve do nabavke originala.E sad problem je to sto takvo ulje se drugacije ponasa na razlicitim temperaturama,tako da zimi je takvo ulje pregusto i ostecuje puz i samu pumpu,tako da je savet da se koristi,kao sto kaze Milanche ,sae 30 -40,naravno cisto ne preradjeno!
 
Njemu ne fali nista ali fali testeri.To ulje nije namenjeno za podmazivanje lanca i nema potrebna mazivna svojstva.
Litar ulja za podmazivanje lanca je od 170 pa do 300 dinara i ne vidim tu nikakvu ustedu osim sto cete unistiti vrednu stvar koju imate u posedu a uz to rizikujete da napravite neki veci zijan, pucanje lanca ili da se povredite.
Za prosecnog korisnika 3 litre ulja za sezonu su puna kapa i ako je problem tih 510 dinara onda je bolje da i ne radite sa testerom.
 
Moze da se koristi preradjeno ulje ali za motore automobilai da se dobro procedi , nikako ne porcedjeno.Preraadjeno ulje iz traktora jedino moze da se koristi za mazanje dasaka kad se nesto saluje inace nikako u testeru. Ja licno nisam nikad to isprobao i koristim krusevacki testerol , malo je redji od modricinog ali to koristim po pretporuci mastora koji mi odrzava testeru i kod koga sam kupio .
 
Motorka kod mene nikad nije imala drugo ulje nego samo ulje namjenjeno zamazanje lanaca motornih pila (INA, stihl u zadnje vrijeme i PARAMO) s tim lancolom takodjer mazem sve lance na kombajnu i beracu, ne pada mi na pamet mazati rabljenim uljem nista osim drvenarije, kako je i kolega gore napisao... I dobro je imati rabljenog ulja kad se pali neko granje da bolje gori ;)

Motorka je fin i precizan stroj i steta je da se upropasti nepromisljenoscu korisnika...
 
Godinama koristim preradjeno ulje za moju Tomos Husqwarna testeru i nikakvih problema nisam imao. Zadnjih 4-5 godina
sam bas intenzivno sekao sumu i nista se nije desilo. Cak na moje pitanje majstor kaze da zvuci nemoguce ali vise stradaju pumpe onima koji koriste ulje sa buvljaka nego nama koji koristimo iz traktora....
Do sada sam sigurno ustedeo nekoliko pumpi za ulje tako da i ako crkne nece mi biti zao.. jedino sto se malo vise covek maze ostalo je OK
 
Bojance, a koliko ti traje lanac i vodilica? na to ne mislis?

Uzmi rezervoar "testerola" il sta vec ima kod vas za kupiti i motorku iber gas uz neki komad drveta, kartona, nebitno i gledaj koliko ce tog ulja za lanac pasti s njega.

Sad natoci prepradjeno i ponovi pokus... lanac ce biti suh, jer se prepradjeno na njemu ne zadrzava, isteze se i bude jos dobar, ali se istegne na osovinicama i vise nije siguran za upotrebu. Ovo znam iz prve ruke, jer je moj stari staru motorku terao na sve i svasta, pa je svaki original stihl lanac morao nositi na skracivanje, jer spaner dalje nije isao, a zubi na njemu jos preko pola "mesa" imaju. Jos uvijek imam jedan takav skracivani lanac i stari s njim radi, a kad ga s motorke skinem, samo zvecka koliko je lufta dobio. Nek u radu pukne, nek negdje frci i nekoga ozlijedi... Sta onda? Napominjem da uvijek kupujemo stihl lance u kutiji, nikad "na metar".

Od kako koristimo u novim motorkama lancol, nema tih problema, lanac potrosimo do kraja a spaner jos ima mjesta, vodilica se manje trosi, jednostavno, vise dobijes koristenjem pravog ulja, nego sto ustedis s preradjenim.
 
Prerađeno ulje nikada nisam sipao.Koristio sam Stihl Bio plus,Dolmar,Testerol,a nekada i obično motorno ulje,ali sam se uvek trudio da bude što kvalitetnije.
 
@Bobo

Meni je jednom pukao lanac, kada je stara Stihl 056 kupljena, na njoj je bio neki lanac i mač, mač je bio OK ali lanac nije a ja nisam imao ama baš nikakvog iskustva. Sama Stihl 056 je zvijer, strašno je jaka (mislim da ima 6KS) i jednom prilikom sam rezao šljivove panjeve. Imao sam šljivik sa oko 200 stabala ali su propale zbog virusa tokom rata (šarka) pa smo ih povadili. Sve je išlo OK dok se nije čulo BANG. Sreća moja pa sam imao dvoje pantaalone, jedna od džinsa i preko njih odlične radne koje mi je zet donio ih Njemačke. Lanac me opalio kao bič po desnoj nozi i proderao obje pantalone i 7 zuba se zabolo u meso, sve preko koljena. Da sam imao manje odjeće iskidao bi mi koljeno i ostao bih invalid. Zbot toga samo koristim samo original lance, ulje i mač. Čim se lanac otegne toliko da dodje pri kraju španera ili osjetim da ima lufta (zvekeće), odmah kupujem novi. Prvi put nisam imao iskustva i nisam znao sa čime se igram, sad nakon što sam morao da vadim zube iz mesa i da izgubim pola litra krvi...nema više igre sa motorkom.
 
Za ovo preradjeno ulje od motora automobila mi pricao komsija masinski inzenjer . Kaze ima ono viskoznost ( mozda cak i vecu od ulja koje se kupuje za lance) ali mora da se procedi , opet ponavljam ja nisam to nikad probao niti savetujem da iko to radi , samo kucam cisto da se zna .
 
@Bobo

Meni je jednom pukao lanac, kada je stara Stihl 056 kupljena, na njoj je bio neki lanac i mač, mač je bio OK ali lanac nije a ja nisam imao ama baš nikakvog iskustva. Sama Stihl 056 je zvijer, strašno je jaka (mislim da ima 6KS) i jednom prilikom sam rezao šljivove panjeve. Imao sam šljivik sa oko 200 stabala ali su propale zbog virusa tokom rata (šarka) pa smo ih povadili. Sve je išlo OK dok se nije čulo BANG. Sreća moja pa sam imao dvoje pantaalone, jedna od džinsa i preko njih odlične radne koje mi je zet donio ih Njemačke. Lanac me opalio kao bič po desnoj nozi i proderao obje pantalone i 7 zuba se zabolo u meso, sve preko koljena. Da sam imao manje odjeće iskidao bi mi koljeno i ostao bih invalid. Zbot toga samo koristim samo original lance, ulje i mač. Čim se lanac otegne toliko da dodje pri kraju španera ili osjetim da ima lufta (zvekeće), odmah kupujem novi. Prvi put nisam imao iskustva i nisam znao sa čime se igram, sad nakon što sam morao da vadim zube iz mesa i da izgubim pola litra krvi...nema više igre sa motorkom.
uvek se desi samo jednom,ali nekome ne vredi pricati i da ostanes invalid,opet ce biti "sipaj,ko ga j..."koliko sam citao ovde niko nije pominjao ulja sa buvljaka(uzgred,mesaju ga sa mascu i ko zna sa sve cim i nista nije jevtinije) vec razne testerole,lancole...bilo kakve ali su prosli i podlozni su proveri!Nemojte se igrati sa lancem!!!
 
Ako vec hocete preradjeno ulje da sipate onda gledajte da to bude iz automobila koji koriste CNG ili TNG znaci koji se vise voze na gas
Ulje iz tih automobila je manje zacadjeno nego od onih koji koriste benzin ali i dalje je to preradjenoo ulje nije novo
 
Ja sipam koriscenu polusintetiku (10/40) iz benzinca na tng i na 3l toga dodam litru lancola. Mnogo znaci i to lancola, poveze ga da manje spada sa lanca. Jesenas sam kupio kanticu testerola Dinara oil na Lukoil pumpi i ne valja. Nekako mi gusi lanac i ostaje neka skrama na lancu i macu. Sa maca moze samo nozem da se ostruze koliko je tvrda, ne znam da li je to parafin ili sta? Probao sam da naspem samo to ulje (taj cist Lancol Dinara i jos je gore). Inace sam kupovao po litar bele okrugle flase sa crvenim bencom, ne mogu da se setim marke, a ne mogu sad u garazu, mislim da je pogon u Zrenjaninu a flasira se u Bg-u. Ambalaza kao Modricin Permant. Nije skupo a kvalitetno, bas se razvlaci sto je dobro da ne spada sa lanca. Sa takvom (mojom) mesavinom potrosim lanac do kraja. Naravno da se malo istegne vremenom ali nema problema za dotezanje na maloj Husqvarni 137. Zasad treci lanac na istom macu i mac je jos dobar, nije se mnogo razjeo. Ima li neka norma u praksi, koliko lanaca se potrosi dok ne dotraje i mac da se menja?
 
moje iskustvo:4 lanca - promena maca,kod pravilne upotrebe(lancol,zategnutost i ostrina lanca,okretanje maca)
 
Nazad
Vrh