Recepture za spremanje koncentrata

@sviki
Uze mi reči sa tastature.
 
Danas sam bio i video taj Gebijev super,ima ih dve vrste:sa 42% (za pravljenje startera),i 37% (za pravljenje grovera).Mesa se u odnosu 1/4 sa kukuruzom.Cene su 950 i 760 din za 10kg.
Hocu da pocnem sa Sano programom,medjutim naisao sam na jedan bizaran problem-nigde u Kraljevu nema jecam da se kupi.Sta moze da zameni jecam u smesi?Recimo umesto 10kg jecma,sta moze da se stavi da ima istu vrednost kao jecam?
 
Cekaj, jel ti to treba za prasad ili za tovljenike? Ako je u pitanju hrana za prasad, njima mozes u potpunosti jecam da zamenis psenicom, bez ikakvih problema, dok po mom iskustvu, jecam kod tovljenika nema adekvatnu zamenu! Soja je visoko proteinsko hranivo i kao takva ne moze da zameni jecam, ali jeste vrlo pozeljna u svakoj recepturi kao glavno proteinsko hranivo...
 
Sano je proteinski pokriven,trebaju zitarice.Za prasad cu staviti 75% kukuruz i 25% Pigi,a za krmace kombinaciju kukuruz,stocno brasno i Matra.Strasno,jecma nema nigde a psenica 40 din.
 
Te recepure koe proizvođači predlažu su promenljive. Ta fora sa ječmom je jer im je ostalo premiksa iz Nemačke pa sad hoće da nam ga prodaju. Ječam kao hranivo kad se uporedi sa kukuruzom ima manje energije, više vlakana, nešto veći udeo proteina koji su po kvalitetu malo bolji ali neuporedivo lošiji od proteina soje, tako da ni energetski ni proteinski ne dobijamo bum korišćenjem ječma, kod prasadi i svinja do 50 kg imaćemo lošije rezultate u tovu sa ječmom nego sa kukuruzom kao osnovnim energetskim hranivom. Prednost ječma je kod tova svinja za bekon, jer ima manje energije pa je manje nagomilavanje masti u trupu i slanina je kvalitetnija i kod krmača i nazimica zbog vlakana koji utiču pozitivno na probavu. E sad ovi iz Sano-a ubacuju u recepture ječam jer im je stigao taj premiks iz Nemačke, jer zbog klime nisu u mogućnosti da gaje na većini površina kukuruz, pa seju ječam. Pošto ima manju svarljivost u odnosu na kukuruz oni to popravljaju dodavanjem enzima u premikse, e sad taj premiks stigao kod nas gde je osnovno energetsko hranivo kukuruz za čije nesvarljive sastojke se dodaju drugi enzimi koji njima poskupljuju proizvod i komplikuju tehnologiju e oni onda u recepure udri ječam. Nije strašno da uopšte ne stavimo ječam u smešu već da da ga zamenimo sa kukuruzom ali ne prostom supstitucijom već u odgovarajućem odnosu, razlike se ne bi ni primetile kod individualnihodgajivača i manjih farmi. Tek na većim farmama detaljnim praćenjem bi se videla razlika.
 
Ječam u recepturi sa PIGI-jem nije obavezan već je samo jedna od ponudjenih varijanti.
SANO proizvodi nisu "ostali iz Nemačke", već se rade u Novom Sadu.
 
Da, rade se u NS sa velikom razlikom u kvalitetu u odnosu dok je se uvozio ali su oni ćerka firma Sana iz Nemačke, odakle dobijaju komponente i tehnologiju. Zemlje kao Srbija su uvek tržište za proizvode koji su po kvalitetu ispod zahteva zemalja EU tako premiksi koji se kod nas prave ili pakuju bar 20% procenata su prepakovani premiksi, kod kojih ističe rok upotrebe ili sa komponentama koje nisu u potpunosti proverene, to potpisujem, imao sam priliku da se sretnem sa tom praksom. Nema mehanizma kontrole od strane države a ni potrošača a ni adekvatnih sankcija za takve prekršaje pa se radi sve i svašta.
 
To mi je starter.Kad budem mesao za Grover stavicu 50 kukuruza,50 koncetrat sa 11% proteina i Pigi.Nadam se da je ok?Za krmace cu da mesam kukuruz 50,koncetrat 11% 80,mekinje 35 i matra 25.Moze?
 
Jeste moj otac koristio dok se ja nisam bavio time bio sam još klinac, bili su prvi na tržištu koji su prodavali makropremikse i napravili su bum, svi su ih koristili ali betain i voda u mesu su bili ogroman problem, treba da hranim 3 svinje za sebe u drugom boksu da bih imao normalno meso. Obraz imam, ono što ja ne jedem neću prodavati da drugi jedu. Jedan od ljudi sa kojima danas saradjujem bio je prvi zvanični zastupnik Sana u Srbiji, kaže da nije stizao da uveze koliko je mogao da proda. A imam kontakte sa klaničarima, čak jedno vreme su sklapali ugovore po Mačvi i Sremu sa tovljačima da imaju zagarantovan otkup po ceni na dan otkupa s tim da koriste jedan premiks (nemačka firma), a nije Sano baš zbog kala na liniji klanja i velike količine vode u mišićima koja se iscedi u toku hlađenja. Mada sam čuo da Sanov premiks ili dopunska smeša za malu prasad, nisam najbolje upućen u naziv i tip proizvoda i dalje važi za najbolji na našem tržištu u svojoj klasi, potvrđeno je i na jednoj farmi u ogledu.
 
ja imao dve nazimice u istom boksu a jedna bila za klanje pa je uz ovu jela oko 2-3 nedelje premiks od superproteina magna supralac. posle klanja iz mesa se mnogo vode iscedilo, pre toga nije jela druge premikse. sto se toga tice nisam zadovoljan tim premiksom, zna li neko bolji za krmace?
 
Pozdravljam vas,imam jedno pitanje:u smesama za sve vrste svinja (znaci prasad,tovljenik,krmaca) do kojeg maksimalnog udela moze da se koristi psenica?Drugi osnovni komponent bi bilo kukuruz.Hvala!
 
Vidi, ja koristim sledecu recepturu ( od sezdeset kilograma, pa i sad za suprasne) 65 Kg kukuruza, 10 Kg sojina sacma, 10 Kg stocno brasno, 10 Kg psenice, 5 Kg permiksa ‚‚ Hrana produkt " Izuzetno dobro su napredovale. Inace, recepturu sam dobio od Prof.Dr. Seljak, i zahvalan sam mu na tome...
 
Pozdravljam vas,imam jedno pitanje:u smesama za sve vrste svinja (znaci prasad,tovljenik,krmaca) do kojeg maksimalnog udela moze da se koristi psenica?Drugi osnovni komponent bi bilo kukuruz.Hvala!
Moze ucestvovati do 30 kg ali zavisi od mlogih stvari koja kolicina se stavlja.Od uzrasta tj tezine,sta jos stavljas od konponenti,koji premiks koristis itd.Nemas fiksnu kolicinu psenice,od mlogo cega zavisi.
 
Nazad
Vrh