Recepture za spremanje koncentrata

Samo manje stresaj vrece da nebi pucale po savovima i kad pakujes obavezno sav horizontalno. i ne vise od 4 reda.
 
Nakon koliko vremena krecete da trosite nov kukuruz iz cardaka? Elem, ja vec sigurno barem deceniju koristim iskljucivo vestacki susen kukuruz, a sad neki dug moram da zatovrim kroz kurkurz koji je smesten u cardak.
Kad smem bez bojazni da pocnem kruniti i davati svinjama taj kukuruz, s obzirom da je pre dve nedelje smesten u cardak sa ~28% vlage!
 
Po meni odmah sa tim da se krene sa 5% pa svaka sl tura hrane po 5% vise do 15 20 procenata u pocetku neko vreme dok se malo ne osusi pa posle i vise .
 
Nakon koliko vremena krecete da trosite nov kukuruz iz cardaka? Elem, ja vec sigurno barem deceniju koristim iskljucivo vestacki susen kukuruz, a sad neki dug moram da zatovrim kroz kurkurz koji je smesten u cardak.
Kad smem bez bojazni da pocnem kruniti i davati svinjama taj kukuruz, s obzirom da je pre dve nedelje smesten u cardak sa ~28% vlage!
Sme on da se se koristi i sa 30 vlage, ali ne moze dugo da stoji konc. Naime ne sme da se zadrzava dugo u hranilici da se ne ubudjavi. Cak i pilicima koji su mnogo osetljiviji od svinja mi smo davali sa vlaznim kuk. bez posledica. To svakako nije najbolje resenje ali moze da prodje. Mnogo veci problem je taj vlazni kuk. samleti i izmesati jer se jako lepi na sito i zagusuje mlin .
 
Sme on da se se koristi i sa 30 vlage, ali ne moze dugo da stoji konc. Naime ne sme da se zadrzava dugo u hranilici da se ne ubudjavi. Cak i pilicima koji su mnogo osetljiviji od svinja mi smo davali sa vlaznim kuk. bez posledica. To svakako nije najbolje resenje ali moze da prodje. Mnogo veci problem je taj vlazni kuk. samleti i izmesati jer se jako lepi na sito i zagusuje mlin .

Hvala za info, znaci mi mnogo. U mlin ce ici mesan sa zitom, jecmom i starim kukuruzom, i verujem da nece biti problem da se izmesa u horizontalnoj mesaoni!
 
Sme on da se se koristi i sa 30 vlage, ali ne moze dugo da stoji konc. Naime ne sme da se zadrzava dugo u hranilici da se ne ubudjavi. Cak i pilicima koji su mnogo osetljiviji od svinja mi smo davali sa vlaznim kuk. bez posledica. To svakako nije najbolje resenje ali moze da prodje. Mnogo veci problem je taj vlazni kuk. samleti i izmesati jer se jako lepi na sito i zagusuje mlin .
a sta radite sa onim sto je malo budjav? meni je ns6030. 10% kvarni vrhovi
 
Ja pa imam proslogodisnji okrunjen kukuruz, koji je imo napad leptirica i kukur. ziska i tada je bio upaljen, tretiran Acctelicom i izgledalo je uspesno, ali sada opet ziska ima. A jos i malo mi je prokisao krov u jednom delu, tako da je i sad podpaljen pri dnu i ima pri dnu budjavog. Lopatam ga povremano, izbacujem skroz ubudjao, upotrebljavam samo iz gornjeg sloja za tovljenike, oprasio ga minazelom+ da malo upije vlagu i to je to.. Sa aktelicom ne smem ponovo, ali sta mislite nekim praskom, koji ima neku drugu aktivnu materiju, da pobijem zizak?.. U recepturi ga koristim sa manjim udelom u odnosu na ostale zitarice. Izvinite malo na :off_topic:
 
Poslednja izmena:
Apsolutno isti problem imam. Nekoliko naleta žižaka, tretiran etiolom već, opet žižci, još i navlažio pa se upalio. U slojevima je blago zelenkast. U drugom skladištu imam zdravog pa mešam. Čekam malo da se novi prosuši pa ću mešati ali da ga bacam, nikako.
Etiol u prahu isto roka bube ali ne znam kolika mu je karenca. To je kratkotrajno rešenje.
Za sad ovako sa dodatkom minazela pa ćemo videti za dalje. Jedu normalno, nisam primetio ništa čudno.
 
Ja sam pre neku godinu prskao dva puta astelikom i nije vredelo.Kupio sam onda K-obiol i resio problem
Actelik je zgodan sto ima malu karencu, a izgleda da polako postaje za ziske, rezistentan , tako da cemo morati da trazimo sl.resenje. Inace trenutna cena konc. za tovljenike, moze da prodje sa 24 din. kg. Naravno u domacoj reziji.
 
Ranbobas

Raspitaj se u trgovinama za dijatomejsku zemlju (kod mene se prodaje pod imenom Protect It) nema karencu i bez problema rješava manje napad žiška i moljca. Može se koristiti i preventivno prilikom skladištenja žitarica.
 
Ja hranim 55 kuruz,20 zito,17 soja sacma,5 stocno brasno i 3% indy premium patent.sta vi kazete na to?
 
Da,minazel stavljam oko 0.3%-0.5%. Hvala Grujo na predlogu,razmotricu,ne znam cenu sunc sacme,raspitacu se danas,kako se krece ona inace? i sta predlazes onda na kukuruz i zito,koja kombinacija?
 
Suncokret sacam33% 28 din . asto se tice odnosa kukuruz ..psenica .. jecam ,, idi razmeru kakvu godhoces jer ja sam za tov koristio neke SANO-ve [redloge .. ako mi verujes nigde kukuruza nema .. izgurao sam kompletan tov za psenicim , jecmom i razi,.. tako da osnova ne mora da bude kukuruz ,,, samo opusteno .. ne drzi se nikakvih receptura .. ispostuj soju // sojin griz . ona ti je jeftinija i ima 9% masti . sa kombinacijom sa suncokretom i da vidis kakav je tov .. pozz
 
Nazad
Vrh