Recepture za spremanje koncentrata

Kako god,da ne idemo u off,bitno da je klanicar zadovoljan i da je tovljenik tretiran kao farmerska roba,sto podize cenu....E sad kakvi ce rezultati biti sa sojinom sacmom videcemo,bitno da ce se ostavljati po koji krmak za tov:ppozdrav:
 
Kako god,da ne idemo u off,bitno da je klanicar zadovoljan i da je tovljenik tretiran kao farmerska roba,sto podize cenu....E sad kakvi ce rezultati biti sa sojinom sacmom videcemo,bitno da ce se ostavljati po koji krmak za tov:ppozdrav:
Sve je to ok randman i ostalo bitno je proizvesti sto bolju robu, slazem se, ali si ipak trebao pisati koliko ti je potrosio koncentrata pa izracunas sa cenom inputa kolika je cena kostanja. Moj ti je prijateljski savet za tu sledecu turu koju ides sa sojinom sacmom da pises svako kilo koje pojedu, tada ces najbolje znati da li se ta receptura isplati i kolika je konverzija. Ja licno sve pisem od sise pa do kraja tova, u kalkulaciju ubacujem i trosak koncentrata koje pojedu krmace dok nose i gaje prasce, zato sto 70% inputa kupujem. Ja sam poceo da pisem pre nekih 5 godina da bih znao koliko mi ostaje, moj dekara je hranio svinje po principu melji i sipaj, sto u danasnje vreme nije bas pametno. Pisi i vidi koja ti je receptura najbolja, ja sam vrsio i testove po boksovima svasta sam probao. Probaj da pises sta te kosta, cisto da vidis :ppozdrav:
 
Kasno sam se setio toga,kad su vec pojele izvesnu kolicini,i ja sve pisem pod obavezno,ali to su trebali biti za mene za klanje,pa ispalo tako.....U danas nje vreme treba sve uracunati i kalkulisati jer samo tako mozemo doci do prave racunice...U svakom slucaju hvala na savetu i bas mi je drago da se neko setio da posavetuje nekog mladoog odgajivaca:ppozdrav:
 
Sve je to ok randman i ostalo bitno je proizvesti sto bolju robu, slazem se, ali si ipak trebao pisati koliko ti je potrosio koncentrata pa izracunas sa cenom inputa kolika je cena kostanja. Moj ti je prijateljski savet za tu sledecu turu koju ides sa sojinom sacmom da pises svako kilo koje pojedu, tada ces najbolje znati da li se ta receptura isplati i kolika je konverzija. Ja licno sve pisem od sise pa do kraja tova, u kalkulaciju ubacujem i trosak koncentrata koje pojedu krmace dok nose i gaje prasce, zato sto 70% inputa kupujem. Ja sam poceo da pisem pre nekih 5 godina da bih znao koliko mi ostaje, moj dekara je hranio svinje po principu melji i sipaj, sto u danasnje vreme nije bas pametno. Pisi i vidi koja ti je receptura najbolja, ja sam vrsio i testove po boksovima svasta sam probao. Probaj da pises sta te kosta, cisto da vidis :ppozdrav:

Ja takodje vodim evidenciju o utrosku hrane, cenama... Samo sto to radim malo drugacije. Hrana koju je pojela krmaca, troskovi osemenjavanja, hrana koju su pojeli prasici do 25kg tezine, lekovi... je odvojeno od tova 25-120kg. Jer to prase od 25kg sam mogao prodati i imati neku zaradu ili neki gubitak. I tako imam uvid da li mi se isplati da drzim krmace ili ne. Drugi deo je tov i tu uracunam cenu prasica u tom momentu plus hrana i tako imam uvid da li mi se tov isplatio ili bi bilo bolje da sam prodao prasice. Imam arhiviranu dokumentaciju od 2009. do danas.
 
Ovog momenta se isplati , ali to je relativno jer ovu godinu j..e cena od proleca teko da ce zbirno sigurno biti minus.
Sadasnja cena bi trebala da bude oko 200 da bi ispeglala gubitak.
 
Sigurno je da se isplati toviti jer tad bar nećemo crknuti od gladi:bravo:.
Neko je ranije na ovom forumu napisao da presek isplativosti treba raditi na 3 godine jer se tad hvataju sve cene. Odosmo u off.
 
Au bre kakva su ovo kalkulacije, svaka čast momci, nastavite tako. I kolega Šurdonja kakav je bilans kalkulacija? :ppozdrav:

Bilans kaze da i na jednom i na drugom postoji neka zarada. Sa krmacama, ako se uzme u obzir ulozeni rad, hrana(novac)... bolje je nego toviti. Naravno i sa jednim i sa drugimn zarada postoji, samo ako se postizu dobri rezulteti(mala konverzija, veliki broj odlucenih prasadi, minimalni troskovi lecenja...).
 
Neznam gde da postavim pitanje pa ajde ovde ima malo smisla.Sad ovako sejao bih ove godine malo grahoricu za zrno moje pitanje je da li moze ona da se ukombinuje u neku smesu posto sam na ovom forumu procitao da ima 24-27% sirovih proteina.E sad znam ja da je sojina sacma nezamenljivi nosioc proteina ali cena u mom kraju se krece 75-85 din.Mora da napomenem da nisam ja neki veliki odgajivac 5-6 krmaca i 2-3 tovljenika godisnje i bilo bi lepo kada bi grahorica mogla da zameni makar 10% udela soje.A i da se nadovezem sta je bolje za svinje jecam ili tritikale?
 
Mali je prinos grahorice u zrnu da bi mogao ozbiljnije računati da zameniš sojino zrno, griz, sačmu šta god. Ako tako razmišljaš stočni grašak ti je mnogo bolja varijanta. Što se tiče dileme ječam ili tritikale, nećeš pogrešiti ni sa jednim. Ja prednost dajem tritikaleu, viši prinos, više proteina, ali ima i antinutritivnih materija.
 
Hvala na odgovoru profo sejao bih ja soju ali ovde u mom kraju to niko ne radi pa mi je problem od setve preko zetve pa do obrade zrna.Razmislicu o grasku ako mogu ide on ako ne onda grahorica
 
Ja prednost dajem tritikaleu, viši prinos, više proteina, ali ima i antinutritivnih materija.
Baš sam jednom bio uporan sa istraživanjem toga da li je tritikale bolji od ječma i došao sam do rezultata nekih uporednih testova na stranim sajtovima.
Ovde ima tablica gde su upoređeni tritikale, pšenica, neoljušteni ječam i ljušteni ječam i jasno se vidi da tritikale tu gubi trku u proteinima kada se uporedi sa pšenicom i ječmom http://www1.agric.gov.ab.ca/$department/deptdocs.nsf/all/pig9723
 
I ja mislim isto kao i Kuka :osmeh: Iskreno ono što smo mi radili u laboratoriji i ono što je u našim tablicama hranljive vrednosti pšenica je tu negde oko 11% SP a ječam i za nijansu niže, dok tritikale ima čak 14-15% SP. Mi uvek imamo 2 ha tritikale i 1 ha pšenice, i sve završi u koncentratima, oseti se kad povećamo udeo tritikalea, govorim o govedima doduše, jer svinje držimo rekreativno. I generalno kad pišem o o bilo čemu, trudim se da spojim iskustvo sa podacima kojima raspolažem. I kad pogledaš ovaj ogled najbolji prirast od ispitivanih žitarica (ne računamo oljuštene, gde ih kod nas naći) i najbolju konverziju imaju smeše sa tritikaleom.
 
Bio mi veterinar danas da sprica prasice i u razgovoru sa njim se iznenadim.Kaze *prasicima jecam NIKAKO u smesu* kao pravi im neku kiselinu koj pogoduje eserihiji ?????
 
Nazad
Vrh