Setva silaznog kukuruza 2012.

ok sjajno meni je bitan za silazu,tj skupljam informacije koji je kakav hibrid da bih znao ...za sada helen je u silazi al mi treba jos jedan,...razmisljam izmedju mikado i as, pa samcuo da as imao svaku 4 -tu biljku jalovu pa me uplasilo jer znam dasilaza bez kukuruza tj zrna nije silaza :)
 
Прошла година је била сушна, тако да није чудо ако је неки струк био јалов, поготово у густој сетви. Сејао сам прошле године ас 160 није био лош с обзиром на врело лето. Пре пар година пробао сам микадо и зп 735 у једној њиви и било је добро, с тим што бих предност дао зп-у. Ове године вероватно ћу опет сејати ас160. Мој комшија сеје и за силажу и за бербу зп704 и могу вам рећи да има најбољи кукуруз и силажу у селу.
 
Ja za silazu sejem i zp i as,blagu prednost dajem as-u,ako se lepo i ove godine pokaze sejem samo njega. Mnogo kukuruza sam ubacio u silazu,sad krave jedu,ali klipa nije bilo,stoga im dajem vece kolicine koncentrata i nemam problema. Nisu smanjile mlecnost,nisu omrsale,a silaze imam jos mesec dana ako ne i vise. Sad u ovoj godini siliram 60 jednoosovinki po 3,5 tone,tako su merile prosek ove godine.
 
ok sjajno meni je bitan za silazu,tj skupljam informacije koji je kakav hibrid da bih znao ...za sada helen je u silazi al mi treba jos jedan,...razmisljam izmedju mikado i as, pa samcuo da as imao svaku 4 -tu biljku jalovu pa me uplasilo jer znam dasilaza bez kukuruza tj zrna nije silaza :)
Bio sam pre neki dan u Banatskom novom selu po seme kukuruza za silažu. Tražio sam helen ali mi kaže prodavac da ko god ga je koristio nije bio zadovoljan u ovom regionu.
Mnogo se bolje pokazao AS 160 i Mikado. Tako da sam naručio ta dva + turtop za probu.
 
Mi smo prošle godine za siliranje sejali AS 160, ZP 735, KWS Mikado i nešto prinudno smo silirali ZP 666. Primetio sam sledeće. ZP735 i AS160 su sejani u istoj njivi,istidan, ista agrotehnika, da bi pokazali jedan pored drugog šta koji može. Bili su ogromni, za prošlu godinu izvanredni, ali masa i habitus biljke bio je na strani ZP 735. Klip je imala svaka biljka, s tim što je ZP 735 imao za 30% veći. Bio je dobar prinos mase, ali mali udeo klipa u odnosu na stabljiku, i silaža spremljena sa ove njive bila je najlošija po parametrima kvaliteta, generalno ovi hibridi imaju samo prinos, kvalitet silaže nije bio na njihovoj strani. Da se razumemo bila je ona odlična ali u odnosu na ostale dve lošija. Mikado korektan, dobar prinos, manji nego ZP i AS, iako su slične njive i agrotehnika, ali je bila gušća setva. Silaža na drugom mestu po kvalitetu. I na kraju smo se plašili da nećemo imati dovoljno za silirati pa smo uzeli jednu njivu sa ZP 666 za siliranje. Realno je bila najlošija njiva za branje, sejali smo na 22 cm, zemlja 4 klase, na mestima je bio izgoreo. Stabljika je bila jedva preko 2m, ali kad smo počeli svaka stabljika je imala pozamašan klip. Ubedljivo najbolja silaža koju smo spremali od kad pratim parametre kvaliteta, grla su najbolje konzumirala. Prinos ZP 666 i nije bio dramatično manji u odnosu na silažne hibride, moja procena je oko 20-25%, ali je njiva bila za ovu godinu na daleko lošijoj poziciji nego za silažni. Ove godine ne sejem ni AS 106 ni ZP 735, Mikado je tu, zatim deo će biti ZP 666 i jedan Agroekonomikov hibrid, Dukat, koji je pored prinosa odličan i za silažu.
 
Sejem NS 6030 i ZP 684, koji bude lošiji za berbu ide u silažu.Ove godine ću je prvi put raditi.Nema više jeftinog otpada za ishranu ovaca ::lose::
 
drugari dok se ne proba ne moze se znati.... moracu da probam pa sta bude... :) ipak hvala svima na odgovoru :)
 
Ja sam mislio sijati syngenta turtop ali ga izgleda nece biti govrili su da ce biti ali izgleda nista najvjerovatnije cu mikada, i jos se mislim izmedju pioneer a46 ili neki od zp 684 ,735 ili mozda opet ns 640 njega gotovo svake godine sijemo.
 
Mali Misa a ja zp hibride jok vise, mozda ako nekad naberem dovoljno kukuruza pa na nekoj lokaciji gde mi rod i nije toliko vazan posejem zp-imam jako lose iskustvo Miso sa njima -toliko da ulozim jakopuno al stvarno jakopuno na kraju duplo nista :(

- - - - - - - - - -

za silazu sejem helen probacu as160, a nabavicu i mikado,tj probacu sa mikadom za zrno i kermess,
 
Dragi forumasi, verovatno ste otvorili Vaše silo jame, da li možete da navedete hibrid koji ste silirali u rezultat silaze, znaci kako ga stoka jede, kolika je iskorisljivost, svarljivost, da li ima neke promene u odnosu na proslu godinu i jos po nesto..
evo ja na primer sam ove godine sadio as 160, zadovoljan sam prinosom, meka stabljika i 80 % zrna su razbijena (bez corn-cracker-a), stoka ga rado jede, i velika je iskorisljivost. Prošle godine sam sadio ns 640 i bilo je problema, bio je tvrd, zrna puna silaza, pa u balega je bila puna zrna, stoka nerado jede i velika kolicina otpada uz jasla!! Sledeće godine planiram da probam nekim drugim hibridom, voleo bih sa LG Helenom, pa me zanimaju iskustva drugih...
 
Ove godine su bili sejani KWS Mikado, Caussade Onelli i Pioneer T56. Silaža je skoro ista od sva 3 hibrida i što se toga tiče, zadovoljan sam. Bitno je da se uradi u pravom trenutku i neće biti problema sa celim zrnom ni sa jednim hibridom. Ove godine T56 je bio primetno manji tako da je prinos bio dosta lošiji. Mikado i Onelli ostaju a umesto T56 probaću nešto novo. Razmišljao sam i o Helenu (jedan poznanik ga diže u nebesa i samo seje njega za silažu već koju godinu) ali do proleća možda bude neki drugi interesantniji.
 
Obicno smo sijali NS 640 za silazu, onako srednji kvalitet! Nit je previse za pohvlait nit ga mogu kuditi. Ove godine bi posijali AS 160, nije mi zemlja bas kavog kvaliteta, pa se bojim da nece biti bas dobar prinos. Imal li neko iskustva sa AS 160 sijanom na losijem zemljistu?
Da li postoje silazni hibridi koji podnose losije uslove (losije zemljiste) ?
 
Suse se najvise i bojim....cini mi se da ne podnosi susi, stabljika je vise nego bujna a vjerujem da mu je za takvu zelenu masu potrebo dosta vlage.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh