Mlečno govedarstvo

svaka maticna sluzba mora da ima taj aparat i takodje nijedan ne meri tacno bas nijedan
Jedno pitanje za odgajivace .
Da li su vase maticne sluzbe dobile nalog i aparaturu za kontrolu kvaliteta mleka (ml.mast ,proteini ,laktoza) na terenu?
Danas mi stigao nalaz kvaliteta mleka iz mat.sluzbe sa kojom saradjujem za 4 krave od kojih je uzet uzorak, i mogu da kazem da sam prijatno iznenadjen rezultatima , ali i pomalo razocaran saznanjem koliko nas mlekare sa kojim saradjujemo pljackaju.
 
Standardi[FONT=&quot] u proizvodnji sirovog mleka su definisani [/FONT]direktivom br. 853/2004[FONT=&quot]Evropske komisije.

[/FONT]
[FONT=&quot]Mlekare u našoj zemlji će uskoro biti prinuđene da [/FONT]primenjuju[FONT=&quot] navedene standarde kako bi što pre izašle na druga tržišta, ali i zato što u [/FONT]kvalitetnoj proizvodnji[FONT=&quot] nema mesta za mlečne proizvode sumnjivog kvaliteta.

[/FONT]
[FONT=&quot]Standardi EU za kvalitet mleka:[/FONT]

  1. tačka smrzavanja mleka ne sme da bude viša od 0,53°C,
  2. sadržaj suve materije bez masti ne sme da bude manji od 8,50%,
  3. sadržaj proteina ne sme da bude manji od 2,90%,
  4. prisustvo antibiotika ne sme da bude veće od 0,004 mikrograma,
  5. prisustvo somatskih ćelija ne sme da bude veće od 400.000 u ml mleka,
  6. prisustvo bakterija ne sme da bude veće od 100.000 u ml mleka.

https://www.agromedia.rs/agro-teme/...m=email&utm_campaign=nl58&utm_term=2018-03-27
 
Sta kazete na to sto ce nam od nove godine isplata ici po somatskim celijama umesto po mlecnoj masti?
 
Trebalo bi i placanje da se radi na osnovu centralne laboratorije, al videcemo da li ce bas tako ici. Mislim da je to dobra stvar, jer tera da se proizvodnja uzobilji, da proizvodjaci budu konkurentniji a sa druge strane to je u interesu proizvodjaca, jer indirektno resavaju neke stvari poput mastitisa koje dosta kostaju, a da nismo ni svesni.

Послато са HTC Desire 630 dual sim уз помоћ Тапатока
 
Petre ako sam ja dobro shvatio od mlekara.
Clanak kaze ovako:
Od prvog januara iduće godine stupa na snagu nova odredba Pravilnika o kvalitetu sirovog mleka. Tako ubuduće otkupljivači ovu sirovinu stočarima neće isplaćivati po procentu mlečne masti, kao što je to do sada bilo, već će se vrednovatibroj prisutnih somatskih ćelija i mikroorganizama u mleku. Novim Pravilnikom, broj somatskih ćelija, tačnije onih iz tkiva životinja, u mleku je ograničen na 400.000 po mililitru otkupljenog mleka. Broj mikroorganizama za prvu klasu otkupljenog mleka je do 100.000, za drugu do 400.000 i treću preko ovog broja.
 
Slazem se da ima tu zezancija sa uzorkovanjem pa i samom metodologijom, ali je sigurno preciznija i pravicnija nego sto su radile mlekare. Nema smisla u modernom govedarstvu placati mleko samo preko mlecne masti. Jer sa tehnoloskog aspekta mlecna mast nije najbitnija komponenta, a samim tim i selekcija treba malo drugacije da bude koncipirana.

Послато са HTC Desire 630 dual sim уз помоћ Тапатока
 
Nije mi to bas najjasnije. Istu cenu ce imati mleko sa mm 4.2, prot 3.60 i mleko sa mm 3.3 i prot 2.9 pod uslovom da su i jedno i drugo u ekstraklasi sto se tice somatskih celija i bakterijskih kolonija.
 
Nisi dobro razumeo, sto vise proteina i vise masti a manje mikroorganizama i somatskih celija veca cena. Svi ovi i jos parametara ulazi u obracun cene mleka, a ne samo mlecna mast kao kod vecine mlekare sto je bilo.

Послато са HTC Desire 630 dual sim уз помоћ Тапатока
 
Znaci, u prevodu, drz' te se
oglas5ae84125e68e3.jpg
 
Ma kakvi, uhvatis rutinu i cepas. Jedino sc naprave izlet kod mene ponekad i odu na 600-700-800 hiljada, ali jos malo dok se uozbiljim oko preventive od dospevanja mleka sa visokim sadrzajem sc u laktofriz.
 
To je kod nas odavno na snazi i mi smo strepili kako cemo na kraj izaci sa tim ali evo navikli smo se i ide to dobro. Moram priznati da se stanje u stali popravilo sto se tice mastitisa i to visestruko tako da sve kad se sagleda nije to toliko
lose.
 
Mi smo i ovako na pragu odustajanja sto se krava tice,jos ako bude kojekakvih obaveza i zahteva mislim da cemo se na fin nacin rastati sa muzom.
 
Cisto da napisem ovde da mi ostane za uspomenu. Posle sigurno vise od 150 godina kako se na nasem domacinstvu drzale krave danas su poslednje 2 napustile stalu i zavrsili smo sa tom pricom. Jos je ostalo da isplatimo mlekaru i to je to sto se tice ove price.
 
Nazad
Vrh