Cena tovljenika na tržištu

Covek iz sela koji stalno tovi i predaje istoj mesari nekoliko godina unazad, na provokativnu ponudu od 170 din. od strane gazde mesare, odgovorio je: ili 200 din., ili moze kamion da se vrati, a ja prekidam saradnju sa tobom. Do duse ostalo 4. kom. od prosle ture, pa su mogli malo da "ispipavaju puls" jedan drugom. Gazda odmah rucnu gore i kao: taman posla za tebe ce cena uvek biti korektna, to jest ako kazas 200 neka bude. Ovde je takva praksa, za stalne dobavljace cena je uvek visa u odnosu na ostale ili izbalansirana, jer mislim da mu je i u avgustu dao po 200 din., iako je tada moglo i vise. A za mene i meni slicne- preletace, ako uopste uzima, trenutna cena bi bila ta od 170 din/kg.
 
Poslednja izmena:
Ih mnogo svinja.Izvoz kukuruza nam je toliki da kolicina u tovu uopste ne utice na cenu kukuruza.po meni je neka druga igranka u opticaju.
 
Nemojte biti iznenađeni ako u što skorijem vremenu recimo do decembra cena padne na 135 ,što će pravdati jeftinim kukuruzom što ustvari blage veze neće imati sa tim ali će im biti dobro opravdanje da opet dobro zarade na seljačkoj muci.
 
Dzabe nama saradnja sa bilo kojom zemljom, kada nama kroji kapu par ljudi. A za njih rade u svakom selu bar po jedan sljam - nakupac. Par jakih formira cenu I sve ostale klanice se njih drze. Ovi nakupci bez kojih tesko da ko moze prodati direktno, imaju 10-15 din po kilogramu I to je to. Dzabe je nama sto ce neka strana zemlja da kupi recimo po 300 dinara /kg, kada proizvodjac ne moze da dobije ni 200 din. Najvecu zaradu ima taj glavni sto je zadnja karika sa strancem I sa potrosacem u nasoj zemlji. Danas je slanina u maloprodaji 600 din/kg, a svinje zive vage 170 dinara. Tako je I sa svim ostalim proizvodima. Samo da molimo Boga da ne uvoze.
 
Cena svinja i treba da zavisi od cene kukuruza i sojine sacme tj sirovina ali za to treba da postoje pariteti,u nekim zemljama je 10 kg kukuruza za 1kg zive vage ili 4 kg sojine sacme za kg zive vage svinjskog mesa ali to kod nas ne moze da fukcionise. Kukuruz kao sirovina se izvozi a nad sojinom sacmom ja monopol tako da kod nas pariteti ne vaze a trebalo bi,tovljac bi bio sigurniji u cenu jer mu cena i zavisi najvise od ove dve sirovine.
 
U nekim zemljama moras i da trazis dozvolu ako hoces da drzis stoku ili da povecas broj.Moras da ispunjavas sve uslove i da imas plasman,a ne kao kod nas ,kad malo krene cena drze se svinje po silo jamama.Niko ne zna kakva ce ponuda .a ni potraznja biti.nadaju se da ce skociti ponuda zbog kredita koje su davani za kupovinu prasadi,zato i pricaju o ceni 130.
 
Jos da dodam da I pojedini tovljaci kako rade I razmisljaju I ne treba da se nadaju boljitku. Mnogi gledaju da to prase kupe za male pare, dokupe takodje za male pare kukuruza I tove svinje. Ima ljudi koji tove na stotine svinja bez obrade zemlje. Takvim je ''najteze''. Takodje ne zaostaju ni oni koji rade sve na crtu I kredit.Kukuruz se izvozi, takodje otkuljuje po losim cenama kao I tovljenici. Tek da nema tog izvoza, znam da bi tovljaci slavili, ali opet puca po proizvodjacu. Trebalo bi malo vise da se precisti I na nasem delu, lose je stanje. Ne odnosi se na forumase, odnosi se na sve koji tako rade.
 
Ja sam misljenja da ukoliko cena ode ispod 160 a oticice , da treba organizovati proteste i blokade. Udruziti se ratarima, vocarima.... pa da izadjemo jednom ujedinjeni na ulicu i da vide da mi nismo sitna borania sa kojom mogu tako lako da se sprdaju. Ni stocarima ni ratarima ni vocarima zadnjih godina ne cvetaju ruze... Ovako se vise ne moze izdrzati. Sta mislite koja ce cena biti kad dodju Nemci i kad zaokruze proizvodnju , nece ni 90din. A do decembra ako se ne promeni nista sigurno ce biti ispod 130din. Ja sam par puta pisao kako cu odustati od tova i nisam uvek ubacim 30tak komada ali ako budu 130 prodajem sve Krmace, nerastove , prasice , debele !
 
Svinje nikom ne trebaju a kamioni sa svinjama samo siju.. danas u selu za polasata prodjose tri sto puna sto prazna-idu na utovar.. a da vam ne pricam u Ns kako kroz Petrovaradin siju.. smrdi pola grada :D al nikom ne trebaju :D samo nas ubijaju psihicki :D
 
Cena svinja i treba da zavisi od cene kukuruza i sojine sacme tj sirovina ali za to treba da postoje pariteti,u nekim zemljama je 10 kg kukuruza za 1kg zive vage ili 4 kg sojine sacme za kg zive vage svinjskog mesa ali to kod nas ne moze da fukcionise. Kukuruz kao sirovina se izvozi a nad sojinom sacmom ja monopol tako da kod nas pariteti ne vaze a trebalo bi,tovljac bi bio sigurniji u cenu jer mu cena i zavisi najvise od ove dve sirovine.

Cena svinja treba da se formira tako da zarada postoji, po ma kojim paritetima je formirali. Ako mi se ostavi prostora da zaradim od 15-20e po tovljeniku, ja sam zadovoljan, a da li je cena za kilogram 100din ili 200din, meni je svejedno, dokle god se moja zarada krece u navedenim okvirima!
 
Necemo mi te svinje dotovljavati nego neki monopolisti I stranci. Koji ce preko Srbije izvoziti za Rusiju. Tek ce onda biti niska cena tovljenika.
 
Sutra utovar po194,4 dinara. Mislim da mali proizvođači nemaju šanse da prodaju po ceni koja je realna ka izvoznoj ceni polutki. Kod nas u Markovcu kupuje neki lik za Big Bul bez papira po 160 pare odmah i oni štancaju unapred rezervisane markice i eto je izvozna roba.
 
Pre mesec dana je drugar prodao nekim preprodavcima koji vuku za Big Bul po 200 din.
 
Ne, imao je sve uredne papire I novac je isplacen na racun. Mora tako jer se on bakce sa drzavom za onih 1000 din/tovljenik. Kakav je to problem obeleziti svinje?
 
Nije nikakav problem obeležiti svinje, a sem toga to je i naša zakonska obaveza. Država je i dala tih 1000 dinra po grlu kako bi uvela u legalne tokove promet svinja. Ta mera je trebala imati za efekat da danas u Srbiji 99% svinja bude u legalnim tokovima, međutim ni to izgleda nije dovoljno jer znam da u našem okrugu mnogi prodaju bez papira, čak i veći proizvođači ne konkurišu pod izgovorom "nema ništa od toga". Jeste da isplata kasni, ali pre ili kasnije novac legne na račun, a to je mnogo lepa para jer sam svinje tovio za prosečno 1000 dinara nekada više nekada manje, a ovo mu dođe kao još jedna utovljena.
 
Nazad
Vrh