Cena tovljenika na tržištu

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.332
Lokacija
Apatin
U prethodnoj temi se spominje cena tovljenika i neki parametri koji bi eventualno imali ili imaju uticaja na nju. Lično mislim da je jedino prihvatljivo da se radi sa subvencijama, dok mi se ono sa minimalnom otkupnom cenom najmanje dopada. Razlog tome je pre svega jer se sa subvencijama može zavesti više reda na tržištu i smanjuje se udeo eventualnih nakupaca. Ne znam kako je to rešeno u Evropskoj uniji, to je više neko moje lično razmišljanje.
 
Ovo je dosta škakljivo pitanje, jer nisam siguran baš koliko bi to pomoglo to ako bi država davala pare uzgajivačima svinja kao podsticaj i koliko bi to dobro moglo da se odradi. Lično smatram da je bolje kada posatoji minimalna cena za otkup tovljenika koju garantuje država, pa tako da se zna na čega se može u startu proizvodnje računati.
 
sada je dobra cena tovljenika, ali ipak i hrana je poskupela. sta ce biti videcemo. zasto su ovi forumi tako slabo poseceni
 
ford je napisao(la):
zasto su ovi forumi tako slabo poseceni

Brate kolika je prosečna starost poljoprivrednika u Srbiji? Koliko ih uopšte koristi kompjuter? Kod mene u N.Pazovi samo ja!!! Strašno koliko smo zaostala nacija!
 
Stvari se krecu tokom, kroz koji su prošle sve tranzicione zemlje, samo treba pogledati kako su se kod njih stvari razvijale i spremiti se jer će to da dođe i kod nas. Ko prvi krene, verovatno ce i prvi stići. Ali to nije sto posto sigurno, kao ni ostalo u poljoprivredi.

Što se tiče tovljenika, verovatno će ostati na ovom nivou bar što se tiče cene. Mislim da je tako jer se država sada opet upliće u najgorem mogućem obliku.
 
2000 g. fond svinja u srbiji izjednacio se sa fondom iz 1910 g. propisno smo unistavali poljoprivredu citav period komunizmma (da li smisljeno neznam). gasili smo (konkretno svinjarstvo), a sredstva usmeravali u privredu , recimo brodogradnju, sto se ispostavilo kao pogresan korak. jer ovoj zemlji pa i citavom regionu , nasa crnica tj. vojvodina mogla bi da bude lokomotiva. nema dobrih svinja, ustvari po evropskom standardu prosecan srpski seljak gaji svinje cije su polutke loseg kvaliteta, (govorim o prosecnom proizvodjacu). pa takva nam je i cena, odnosno iz osnove sve treba da se menja. ratari podbacili , jer nefunkcionise sistem kanala za navodnjavanje. milion tona manjka kukuruza. kako onda da imamo dobar genetski sastav, da proizvodimo kvalitetno meso (manje masti)... itd kad nema hrane u sred ravnice.
svet hoce kvalitet. sve to pisem jer sam ogarcen, tako i da te shvatam da ti jedini u tvom mestu si se kompjuterski opismenio, nazalost pa si jedini, ali ne gubi nadu. samo napred.
 
Srećom kompjutre poznajem još od doba ZX Spectruma i Commodore-64 itd... :osmeh:, a poljoprivredom se bavim tek 5 godina, a da ne gubim nadu..... :sta: , malo će se starih poljoprivrednika učiti sada radu na kompu, a takođe malo mladih se danas hoće baviti poljoprivredom... :nono:
 
U Holandiji su napisali peticiju protiv "trulog mesa" , 100 000 ljudi, zele svine koje su uzgajane na ispustima.
 
samo 100.000 ljudi? pa to je nista spram preostalih svih zitelja evrope? i uzgoj svinja je politicko pitanje , kao i sve sto nas okruzuje. nazalost ali imam blagi utisak da je tako. "dum spiro spero", bice bolje, samo treba izdrzati
 
:sta:

Za tebe je tržište od 100 000 ljudi malo, sigurno si onda veliki proizvođač poljoprivrednih proizvoda.

Jer vidiš nisu oni napisali peticiju jer im je bilo dosadno, već zbog toga što nemogu da nabave ono što žele. Ko prvi proizvede dovoljno svinjskog mesa za 100 000 ljudi, ja verujem da nemora da razmišlja o distribuciji svog proizvoda.
 
Zapostavili smo temu u najaktuelnijem periodu!
U mojoj okolini, iako je klanje pri kraju, cene se još uvek drže na 85-95 din/kg do 130kg žive vage, i 75din/kg preko 130kg ž.v.
 
Kod nas je cijena svinjetine zive vage max 10kn (100 din) a sada van sezone klanja oko 8 kn. Prasad je oko 12kn. Uzasno niske cene a sto je najgore trziste je nesredjeno i nema se kome prodati. Svi veliki robni centri, kojih ima previse, imaju ugovorenu proizvodnju sa vecim kooperantima tj. velikim farmama koje su dosle u privatne ruke. Na taj nacin se osiguravaju i kvalitet u kolicinu jer njima robe jednostavno ne smije faliti. Veliki ne brinu. Svi mali i srednji prouzvodjaci muku muce kako ko zna. Jedan moj prijatelj ima toviliste za 400 kom svinja i uvijek je prodavao istom mesaru i nije brino za otkup dok nije mesar osto duzan za dve kompletne ture svinja a trazio trecu. Jesenas je jedva prodo svinje nakupcima. Sramota da takav prizvodjac nema osiguran plasman a to se niakad ni nece rijesit.
Vec punih 15 godina su cijene zive stoke nepromjenjene a kud je sve otislo. Svinje bi morale biti najmanje 15 kn a bikovi 18-20 da bi seljak pogao zaokruziti proizvodnju i pritom zaraditi za pristojan zivot i novo ulaganje.
 
ČUGI ajde molim te proveri tu cenu za tovljenike ali interesuje me i cena škartiranih krmača.Netreba mi za neki šverc,čisto za mene i moju familiju.Ako su te cene što si naveo tačne to je super za one koji kupuju ali oni što prodaju to je ubitstvo,(džaba brate) kada je meso u mesarama preko 400 din/kg :ppozdrav:
 
Jano, to su cene od prošle godine, pogledaj datum od kada je poruka. :cao:

Branko, kod mene su 150, a Vojka 130-160, odkud da u Staroj Paz. tako nisko ode cena?
 
Pa, Čugi, to je trenutna tendencija pada...
To ni ja nisam znao, jer baš ne pratim cene u toj oblasti, ali drugar koji tovi svinje mi to reče... I on ti ima sreće, imao je svinje kada su bile ni za šta, kada su dostigle visoku cenu nije imao, a sada kada cena počinje da pada, njemu tek pristižu... ::lose::
 
Čugi ja se zagledao u cenu pa sam provideo datum izvini.Ali danas sam čuo da su kod nas tu negde oko 100 din/kg znači opet pala cena. :osmeh:
 
E ja sam ih platio 140 i ne žalim, skinuh još jednu brigu sa vrata, klopa je spremna još mi ostala 4 kazana rakije i praznici mogu da počnu :ppozdrav: :haha: :cao:
 
Nazad
Vrh