Formiranje manjeg vinograda ( 150 čokota )

Jebiga ne umem da postavim slike a sa copy past ne moze.


Pa jsno je sve.
Iz reznika ide lastar kako I treba.
E sada iznad kalem mesta da kazem na stablu koje je starije od reznika koji sam napravio ovog proleca, se razvio lastar drugi. On se razvio iz spavajuceg okca I sada je krenuo jalovak. On je ispod reznika a iznad kalema.
Da imam dva luka ja bih ga skinuio a kontam da ga mozda ostavim jer imam samo jedan luk pa da ostane kao rezerva ako luk zbog necega strada.

Pitanje ostavljam ga ili secem.

A drugpitanje iz lastara koji se razvio na 1/3 od vrha trenutnog razvio se ili bolje reci krenuo drugi lastar koji ima 4 ili 5 listova. To znaci kao da se lastar tu grana,
ajde da tako kazem.
I to isto ili ostavljam ili secem.

Pa ti kao iskusan vinogradar, trebao bi odmah da predpostavis koje su to situcije koje zbunjuju pocetnika ....
 
Uvjek možeš ostaviti lastar iz panja ako njime imaš priliku popraviti uzgojni oblik ili da ti ostane kao reznik ili luk za na godinu ali na većini sorti on ti je ove god nerodan. Što se tiče račvanja lastara ja obično skinem lošiji dio ili onaj koji će mi u buduće možda smetati na prm ako od tog lastara na god ostavljaš luk jedna račva ti smeta (ali može se ona odrezati i u zrelo tj u zimskoj rezidbi). Rezidba ima par osnovnih pravila kojih se treba držati ali ne treba to baš biti sveto pismo možeš biti malo i fleksibilan trs se oblikuje prema njegovim mogućnostima i mojim željama.
 
Zahvaljujem Entuzijat.

Znaci ovo kod racvanja mogu sada odrezati makazama.
A lastar iz panja cu ostviti kao rezervu I iduce zime ce ga odseci na dva ili jedno okce.
 
Pa ako nije trs u rodu onda mu dodatna lisna masa pomaže i ishrani i razvoju korjena. Znači jače će se razviti tj narasti a može ti ga napasti plamenjača opet bolje da ima više listi koji bi mogli preživjeti itd.Tomix je u pravu ako ti ne smeta ostavi ga lako ćeš ga odrezati uzrelo.Kud mene je vinograd u rodu pa take duple zagušuju trs i stvaraju preduvjete za bolesti (gužva granja nemoguče oprskati listove u dubini trsa) zato ih obično uklanjam.
 
Danas sam postavio betonske stubove u vinograd.
Masinski sa burgijom fi 20 izbusene rupe 60 do 65 .
Stub je 2.5 metra. Jedna rupa je sada na 50 di 55 cm
pa 35 cm dve kose rupe pa 35 cm dve kose I nesto krace pa jos dve kose rupe.

Prvu zicu cu uzeti 3 ili 2.8 a sada mi recite koliko od ovih gore 6 rupa zicu da ppstavljam I stavio bih 2,5
mozda prva dva para a najgornje bi stavio 2,2.

E ne znam da lida postavim prvi par zica ili po jednu zicu od svakog para.

Inace vinograd mi je u drugoj godini , znaci ima najcesce dva lastara. A kao sto znate ponegde ima I jedan I jalovak iz stabla.
 
Ljudi pa dajte praktican savet.
Da stavljam sve zice odjednom ili
prvo da stavim neke.

I drugo da li treba da sacekam neki vreme od postavljanja stubova, procitao sam negde.
 
Ben roj koliko čokota imaš?
Ja verujem da kao pretpostavljam početnik tražiš savet za sve ali ideš u krajnost.
Ako imaš već svu žicu kupljenu stavi sve.
Stubove ako ih nemaš mnogo najbolje “zali“ suvim peskom ili sitnom zemljom.

Shvati ovo kao moju dobronamernu primedbu.
 
Ok , stubove sam postavio
i sada cu I svu zicu da postavim.

U pravu si, I naravno razumeo sam.
Nekad I jednostavne stvari izgledaju komplikovane pocetnicima. Problem mi je
sto nemam nekog u okruzenju ko ima vinograd, pa zato izgleda mnogo zapitkujem.
 
Imam moralnu obavezu, posto sam izgleda nekima detaljista, da referisem.

Zicu sam zategao odlicno, komsija mi pomogao da ankerisem krajne stubove.
Danas vezao lozu I oprskao sa cabrio top.

Imam pitanjce, neke su mi loze visoke 2 m da li treba da ih zakinem.
 
Kod mene su stubovi 1,9-2m iznad zemlje i na toj visini i rezem lozu. Visina prve zice mi je na 0.8-0.9m. Po preporuci visina zelenog zida treba da bude 1.1-1.2m pa ti sad premeri kako je to kod tebe.


 
Nazad
Vrh