Formiranje manjeg vinograda ( 150 čokota )

E kod mene je raspored zica isti kao kod tebe u ovom prvom redu. Jedino mi je prva zica na oko 55 cm jer su stubovi nesto dublje ukopanina 65 do 70 cm.
 
Jedno pitanjce, danas sam cuo od jednog vinogradara
da zaperke ne treba skroz zakidati iz pazuha, vec sami zalomiti da imaju dva tri lista navodno onda ti listovi
doprinose ishrani.

Kako treba raditi.
 
Jedno pitanjce, danas sam cuo od jednog vinogradara
da zaperke ne treba skroz zakidati iz pazuha, vec sami zalomiti da imaju dva tri lista navodno onda ti listovi
doprinose ishrani.

Kako treba raditi.

U pravo je taj vinogradar
Ne treba skroz zakidati, nego prekracivati na 2-4 listova jer uticu na bolji kvalitet grozdova
 
Nadjoh o zakidanju zaperaka.
Pa da podelim .
Najkrace zakidaju se posle cvetanja do sarka.
Kada je zaperak ima 5 do 6 lista zakida se da ostane 3 do 4 lista. Listovi zaperaka dosta doprinose u ishrani loze I za balivanje ploda narocito posle zatvaranja bobica.
Ako se pojavi drugi zaperak iz istog pazuha on se u celosti uklanja.
 
Iz vise razloga podelicu sa vama utiske I opisti lep dogadjaj u kome sam vise nego uzivao.

Da bi se kontekst razumeo dacu objasnjnje.
Prvo znate da sam pocetnik u vinogradarstvu I da je moj mali vinograd u drugoj godini.
Uz pomoc foruma dosta sam napredovao ali nedovoljno naucio. I posto je preda mnom faza formiranja cokota ja dodjoh na sledecu ideju. Kako sam na odmoru u Vrnjackoj Banji, koja je uzgred divna, odlucim se da kintaktiram kolege sa foruma.
I divan nas forumas Jakovljevic organizuje mi izlet I edukaciju kod pravog coveka koji je dao saglasnost da mu navedem ime I dozvolu da napisem svoje utiske.
Elem, juce Jakovljevic I ja odemo u Poljnu kod Trstenika kod domacina I vrednog coveka Verka Tomoca. Ne sami sto je domacin vec je I ljudina kao I Jakovljevic.

Prvo smi seli u dvoriste I nismo imali dileme kada nas je ponudio sa lizom od cistog hamburga. Kaze same bobice I narvno samo za domacu upotrebu. Necemo o tome, to je tema rakija.

Onda ja izvadim tefter I krednemo terijski deo potemama,
formiranje cokota glavna, ali tu je I zastita, navidnjavanje, djubrenje , zelene rezidba I td. Covek iz prakse a prati, a zna a iskustvo a jos dobronameran samo sipa znanje. Prava edukacija, ja uzeo svesku I pisem po temama. Onda pazu pa rakijica pa ja kao los djak sto mi se nije svarilo pitam da utvrdim gradivo. A nas kolega Jakovljevic fin, sami klima glavom, ja kada nesto lupim ili neznanje izbacim , on nece da me uvredi vec diskretno se nasmesi
u smislu da sam jos neuk u vinogradarstvu.

Posle te teoretske pripremo Verko nas povede u vinograd. Plantaz lep, zelen. A Poljana bozija puno vinograda, povrca. Vidi se vredni ljudi I domacini. Verko ljudina, na svako pitanje odgovara, na primer kaze e ovo je vzno zato, pa kaze obicno je od 7 do 12 jula bitno prskanje jer se pokazalo da je pepelnica naopsanija tada stavi dobar sistemik I td. Ili kaze za grinje pazi abastate ne sme iznad 26 stepeni, hoce list da sprzi...
E onda mi je objasnio I o zapercima koje treba skidati a koje zakinuti na 4 ili 5 listu.

Sta da kazem , sve pokazuje. Razgrce lisce I objasnjava sta gde treba. Onda ja u sred vinograda zapitkujem I pamtim. Covek mi pokazo na licu mesta, I objasnjava sledece zime kako rezati.

Pun sam utisaka, ovaj izlet u Poljnu vredeo mi puno zahvaljujuci dobrim ljudima pre svega nasem kolgi Jakovljevicu I domacinu Verku Tomocu.
Poljna lepa .
Uzivao sam I tako mi je lepo bilo, da eto hocu da podelim sa vama utiske....
Naravno ostace meni jos pitanja ali ovim sam zahvaljujuci pre svega Jakovljevicu napravio veliki iskorak.

Iskreno im jos jednom zahvaljujem na druzenju I edukaciji....
 
Tomo, jesi li tu, pitao bih te nesto,
istina malo unapred ali radoznalost mi ne da mira.
Tomo, prijatelju, pa ja se interesovao za tebe ....

Sto ne pusti na pp konkretno druze moj!!!?

Ispravi nam prezime.
Dobrodosli uvek
 
Nemam ja tajni nekih a mislim da sva pitanja i diskusija moze biti interesatna i drugim. I ako se ne javljas verovatno postoji razlog pa ti ne treba smetati.
A pored toga ti iskustvo i znanje čini mi se na kašičicu pružaš i nekad sve teoretski kažeš a ne kažeš da te početnici razumeju.
I pored svega toga , eto da si se javio rado bi mi i tebe videli u Poljnoj. Poljna je bas lepa i videli smo nekoliko bas lepo obradjenih vinograda. Ima jedan mladi uz put treba kolje da se pobode.
Vidis da smo pazljivo sve gledali >D:
 
Ene sad, nija vazan vinograd kao vinograd,
vec ljubav prema njemu I spremnost da se sve
pocetniku objasni...pokazao je I dobre primere a I greske u orezivanju, veliki vinograd pa rezu drugi ljudi i u zurbi I pogrese. Kazem ja super bilo.

Valjda ces ti pokazati svoj vinograd ...

Verko je stvarno ljudina I vidi se vredan I sposoban covek.
 
Poslednja izmena:
Kao sto rekoh napravio sam napredak u razumevanju osnovnih stvari, ali naravno jos dosta treba steci iskustvom I citanjem dobrih sadrzaja.

Namece mi se prakticno pitanje. U drgoj godini sam lastar skratio na dva okca. Iz jednog okca nije krenuo lastar iz drugog se razvio lastar sa reznika. Medjutim iz stabla se razvio I dobar jalovak. I sada mi se namece pitanje , naredne zime sta da ostavim slabiji luk na rezniku ili luk sa cokota koji izgleda bolji.
Pored odgovora zamolio bih I objasnjnje.
 
Verovatno kad kažeš luk misliš na dizanje na prvu žicu. Ako je to u pitanju onda ostavi onaj koji je bolje pozicioniran, koji je vizuelno bolji.

- - - - - - - - - -

Zaboravih objašnjnje. U ovoj fazi je bitno da se čokot lepo formira, da bude prav i lep od zemlje do žice. Da li je rodan ili ne po meni u ovoj fazi manje bitno...
 
Luk sam nazvao lastar koji se razvio iz okca a nerezniku,
a jalovak sam nazvao lastar koji se razvio sa stabla a ne iz reznika.
Da se iz reznika razvio lep lastar ne bi bilo dileme, ovako posto je on slabiji namece se bar meni dilema.
 
Nazad
Vrh