Ulja i maziva!

Npr. Litijumska, može i Al ili najbolje (zaprvo) poliurea.
No, ugušnjivač je manje bitna stvar (u celoj priči). Mnogo je važnije da bazno ulje bude male viskoznosti.
Evo i jednog konkretnog predloga (i sam proivođač ga preporučuje za velike radne brzine, sintetičko ulje male viskoznosti, idealno):
SKF LGLT 2
 
Ja za busilicu,brusilicu, hilti, za glavu trimer(uz pomoc sprica) i gde god da treba koristim famovu litijumsku veliko pakovanje i odlicna je, a i pristupacna. Sasvim je ok. Moje licno misljenje da tu ne treba juriti neku specijalnu mast i bacati pare samo je vazno da je ima. Ima i Nis ali nije lepo pakovanje lose se otvara i ako se prevrne a desi se odmah se otvori i prospe ona kantica(obavezno presipati u nesto bezbedno). Inace su iste skroz. Kad otvoris brusilicu samo dodaj, mada je bolje da se sve zameni , treba veca kolicina jer postojeca je verovatno kao i kod mene puna opiljaka jer su zupcanici bili suvi.
 
Prijatelju mi pokusavamo to uraditi kako treba, a ti kazes da to radis sa najobicnijom masti i preporucujes da ne treba juriti neku specijalnu i da je bitno da je samo ima unutra.
Ja napisah da masti ima unutra, ali da nije onde gde treba(na zupcanicima) nego na zidovima kucista.
Stalker je dao zaista dobar predlog, a ti ga sad izbanalizova do kraja.
 
Bas pogledao specifikacije,ovo sto @Stalker preporucio je rols-rojs masti...da se rols maze i oni verovatno ovu mast preporucuju:osmeh: ali meni i obicna litijumska zavrsava posao na brusilici a jednom mi neko blizak rekao ``Ako nije pokvareno,nemoj da popravljas``
 
Niko ne osporava da je ta mast najbolje za te potrebe,da me slucajno ne svatis pogresno-svakako ako neko hoce neka to kupi i bolje od toga nije moguce ali bar ja ne radim nesto puno sa brusilicom a imam dosta ove masti sto mi stoji...cale ce pre da kupi 2 nove brusilice nego da se saglasi da kupujem neku specijalnu mast a imam vec.
 
Onda problem resen nema potrebe dalje da raspravljamo, 8000 200g, a ja cu za te pare da uzme jedno 4-5kg litijumske. Jedan komsija sipa sae 30 u traktor, motokultivator, za mesavinu, u menjac motokultivatora i za podmazivanje lanca testere i gde god da jos treba. Jedino u menjac traktora ne sipa tu vec traktol. Sta tek reci na taj stav o uljima. Sve inace radi bez i jednog problema.
 
Izvinjavam se što sam predložio tako skupu mast ... svakako je preterano za potrebe.
Ko radi taj i greši (uzeo sam samo tehničke (tehnološke) karakteristike a ne i cenu, koju nisam znao (da je tako "bezobrazno" visoka), iako sam podozrevao da mast mora biti skupa, ali za manje pakovanje sam očekivao značajno nižu cenu od onog što je navedeno).
Svakako, bilo koja Li ili Li-Ca će odraditi posao. Ovde ne bih uzimao EP masti jer nema potrebe.
Ostaje da (uzevši i da cena ostane u normalnim okvirima) Al (naročito Al-komp.) i posebno na bazi Poliuree (skupe su ali daleko od prvo pomenute) mogu biti "premium" rešenje uz podnošljivu cenu.
Opet je (za one koji traže perfekciju) bitno da je bazno ulje (ne mora biti sintetičko, može i mineralno) bude što niže viskoznosti (ISO VG 22, 32 ili 46).
Doduše ovaj podatak ne daju svi proizvođači ili bar ne za sve proizvode.

Btw. SAE 30 jeste među najuniverzalnijim uljima, koristi se i za menjač traktora, negde je i preporuka ali i gde nije (IMT) može da posluži (osim na vrlo niskim temperaturama). U principu, STOU ulja su najuniverzalnija, ali i UTTO (osim u motoru) mogu da pokriju veliki opseg primene.
"Univerzalna" motorna ulja su vrlo cenjena na Zapadu, naročito u Americi (bar do skora, recimo 90-te i dvehiljadite), tako da su "Mixed Fleet" (15W-40 i 10W-40 najviše) bila na zavidnom nivou učešća na tržištu. Kod nas se to manje ceni, tako da je (npr.) NIS povukao svoje (inače solidno) Mixed Fleet ulje.

P.S.
I mast cene "zlata" (navedeno je i bukvalno blizu cene srebra, tj. na 3/4 od istog, što je VIŠE NEGO PRETERANO) verovatno ima primenu koja opravdava takvu cenu (doduše ... takve ne mogu da se setim), odnosno, da se za kritične primene ne pita za istu (cenu).
Ovo je, dakle, samo ilustracija principa, svakako da nije za bilo šta u kući ili normalnim industrijskim uslovima.
 
Jedna zanimljivost, mozda nekom bude zanimljivo :)
Kako filter oteza od menjanja do menjanj za 25%. Nije dolivano nista ulja, a pre zamene je bilo ispod pola. Kad je sipano sipano je do maximuma.
1zyxavo.jpg
[/IMG]
 
Bilo bi mozda zanimljivo videti koliki bi ostatak bio na nekom drugom ulju. Ovde je u pitanju JD ulje, ili ko vec za njih pravi.
 
Nazad
Vrh